Znáte 200 nejčastěji používaných hesel v České republice?

27. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: NordPass )
Podle průzkumu společnosti NordPass pro roku 2021 je v České republice nejoblíbenějším heslem 123456. Kromě ČR je nejoblíbenějším heslem celkem ve 43 z 50 analyzovaných zemí a také nejoblíbenějším heslem celosvětově. Která další hesla žebříčku dominují?

Letos zveřejněný výzkum společnosti obsahuje nejen 200 nejpoužívanějších hesel na světě, ale také 200 nejpoužívanějších hesel z 50 různých zemí. Kromě toho mohou čtenáři prozkoumat také nejčastější hesla mezi různými pohlavími ve všech zkoumaných zemích.

Toto je 20 nejčastějších hesel v České republice:

 1. 123456
 2. 12345
 3. 123456789
 4. password
 5. qwerty
 6. martin
 7. heslo
 8. 111111
 9. 12345678
 10. 654321
 11. 123123
 12. maminka
 13. 1234
 14. 1234567
 15. michal
 16. milacek
 17. monika
 18. sparta
 19. veronika
 20. slunicko

Hesla na dalších místech si můžete prohlédnout zde.

Česká republika je vystavena vysokému riziku kybernetické kriminality

Výzkumníci také vytvořili index rizika, v němž jsou země rozděleny do tří stupňů: nízké, průměrné a vysoké riziko. Index byl vytvořen podle počtu uniklých hesel na obyvatele.

Podle tohoto průzkumu je Česká republika druhou zemí v pořadí – vykazuje jeden z nejvyšších počtů uniklých hesel na obyvatele (6,2).

Trendy a rozdíly mezi zeměmi a pohlavími

Celkově má český žebříček hesel podobné trendy jako řada dalších zemí.

 1. Snadné číselné kombinace, jako jenapříklad vítězná kombinace „123456“, jsou oblíbené všude na světě. „123456“ nylo dokonce nejoblíbenějším heslem ve 43 z 50 analyzovaných zemí a ani ve zbývajících sedmi zemích se nejoblíbenější hesla příliš nelišila. V Indii bylo nejoblíbenějším heslem slovo „password“, v Indonésii „12345“, v Japonsku „password“, v Portugalsku „12345“, ve Španělsku „12345“, v Thajsku „12345“ a na Ukrajině „qwerty“.
 1. „Qwerty“ a jeho varianty nebo lokalizované verze qwerty (například „azerty“ ve francouzsky mluvících zemích) jsou také oblíbené ve všech analyzovaných zemích, včetně České republiky.
 1. V českém žebříčku se například hodně používala pozitivní a laskavá slova: „maminka“, „pusinka“, „sluníčko“, „miláček“, „beruška“ apod. Zajímavé je, že tato slova častěji používaly ženy.
 1. Hodně byla využívána i jména – v žebříčku žen převažovala hlavně ženská jména, u mužů zase mužská, takže lze předpokládat, že lidé mají tendenci používat jako hesla svá vlastní jména. Mezi ženami bylo nejoblíbenější jméno „veronika“ a mezi muži „martin“.
 1. Poměrně oblíbená byla také hesla související se sportem, například „sparta“ byla 18. nejčastějším heslem v českém žebříčku. Jedná se o celosvětově rozšířený trend – jako hesla byla používána řada místních fotbalových týmů. Například „colocolo“ v Chile, „nacional“ v Brazílii, „marseille“ ve Francii, „schalke04“ v Německu, „olympiakos“ v Řecku a mnoho dalších.

Slabá hesla – globální problém

Výzkum společnosti NordPass také ukazuje, jak slabá jsou nejčastěji používaná hesla, a udává dobu, kterou by hacker potřeboval k prolomení tohoto hesla. Přestože je ukazatel „Doba k prolomení“ orientační a závisí na různých technologických aspektech, je dobrým orientačním bodem pro zjištění, jak slabá tato hesla jsou. Celkově lze v České republice prolomit 92 hesel z 200 za méně než jednu sekundu. To je 46 %, zatímco celosvětově tento podíl dosahuje 84,5 %.

„Hesla jsou bohužel stále slabší a lidé stále nedodržují správnou hygienu hesel“ uvádí Jonas Karklys, generální ředitel společnosti NordPass. „Je důležité si uvědomit, že hesla jsou vstupní branou do našeho digitálního života, a protože trávíme stále více času online, je nesmírně důležité se lépe starat o svou kybernetickou bezpečnost.“

Metodika: Žebříček hesel byl sestaven ve spolupráci s nezávislými výzkumníky, kteří se specializují na výzkum kybernetických bezpečnostních incidentů. Ti vyhodnotili databázi o velikosti 4 TB.

Výzkumníci rozdělili data do různých vertikál, což jim umožnilo provést statistickou analýzu podle zemí a pohlaví.

Pokud jde o genderovou vertikálu, zkoumané údaje byly klasifikovány podle pohlaví pouze tehdy, pokud obsahovaly genderový klíč. Pokud zkoumaná data klíč neobsahovala, byla klasifikována jako „neznámá“.

Celý výzkum si můžete prohlédnout zde.

Štítky: 

Podobné články

Ze společností FireEye a McAfee Enterprise vznikne firma Trellix

24. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Symphony Technology Group)
Skupina Symphony Technology Group potvrdila již dříve představený záměr, na základě kterého dojde ke spojení společností FireEye a McAfee Enterprise do nového podniku Trellix. Nová společnost se bude svými aktivitami pohybovat v segmentu XDR (extended detection and response), tedy rozšířené detekce a reakce. Čtěte více

Průmyslové koncerny čelí nové vlně útoků

24. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Novou, rychle se rozvíjející sérii spywarových kampaní, které zaútočily na více než 2 000 průmyslových podniků po celém světě, odhalili bezpečnostní experti společnosti Kaspersky. Na rozdíl od běžných spywarových kampaní mají jednotlivé útoky omezený počet cílů a velmi krátkou životnost každého škodlivého vzorku. Čtěte více
František Civín, Business Unit Manager divize VMware v Tech Data

Tech Data po obhajobě exkluzivity v ČR výrazně posílila svůj VMware tým

20. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Tech Data Distribution)
„Any cloud, any application, any device,“ tak zní sebevědomý slogan, který hlásá americký virtualizační gigant VMware. Za to, aby nešlo jen o sebevědomou marketingovou hlášku, ale funkční realitu, zodpovídá v Česku divize VMware společnosti Tech Data. A podle Business Unit Managera Františka Civína se to zatím daří. Čtěte více

Nová verze Kerio Connect přináší posílené zabezpečení

19. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software uvolnila na trh nejnovější verzi populárního řešení elektronické pošty Kerio Connect 9.4, která obsahuje především posílené prvky IT bezpečnosti. Mezi hlavní novinky patří dvoufaktorová autentizace, lepší integrace s certifikační autoritou Let’s Encrypt a eliminace zranitelností Log4j. Čtěte více