Žhavé novinky ze světa televizí

2. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
V posledních měsících světlo světa spatřilo hned několik zobrazovacích technologií, které budou velmi pravděpodobně ovlivňovat dění ve světě televizorů několik příštích let. Každý z výrobců na to jde trochu jinak a my si společně na následujících řádcích přiblížíme, na co se můžeme těšit.

Pojmy jako plazma, LCD, Full HD či 4K jsou s televizory takřka nerozlučně spjaty už řadu let. Technologický postup však ani v tomto segmentu neubírá na otáčkách, a proto se stále častěji setkáváme, a ještě ve větší míře budeme setkávat i s řadou dalších označení. Pojďme si tedy poodhalit, co se pod nimi vlastně v praxi skrývá.

Samsung: Neo QLED a MICRO LED

Samsung do roku 2021 vstoupil hned s několika novými technologiemi. Zobrazovací panely s názvem Neo QLED stavějí na „starší“ technologii QLED, kterou však díky novému světelnému zdroji Quantum Mini LED posouvají na zcela novou úroveň.

Použité diody Quantum Mini LED dosahují výšky jen asi 1/40 běžné LED diody. Místo principu, kdy se světlo rozptyluje čočkou a každá dioda je připevněná samostatně, se využívá systém tenoučkých mikrovrstev pro osazení většího počtu diod současně. Precizní ovládání jednotlivých diod, díky kterému nedochází k přezáření a obraz přesně odpovídá záměru filmových tvůrců, obstarává technologie Quantum Matrix. Technologie Neo QLED umožňuje ovládat jas v 12bitové hloubce v 4 096 krocích, čímž se rozšiřuje oblast mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem, což nejvíce vynikne při sledování obrazu v HDR kvalitě.

Důležitou roli zde hraje i obrazový procesor Neo Quantum Processor s výjimečnými schopnostmi upscalingu (převodu obrazu do vyššího rozlišení). Procesor využívá 16 odlišných neuronových sítí s umělou inteligencí, vesměs specializovaných na upscaling a hluboké strojové učení, a bez ohledu na kvalitu zdroje tak dokáže obraz konvertovat do rozlišení 4K nebo 8K.

Další novinkou společnosti Samsung v segmentu spotřebitelských TV je technologie MICRO LED, kterou samotný výrobce dokonce označuje za začátek zcela nové éry. V nové modelové řadě MICRO LED Samsung tuto technologii poprvé nabízí v běžném televizním provedení, což slibuje vynikající divácký zážitek na obřích obrazovkách.

Nejprve budou dostupné modely s úhlopříčkou 110" a 99" (tedy 279 a 251 cm),menšíverze budou k dispozici koncem roku.Všechny jsou vybaveny mikrometrovými LED diodami, díky nimž není zapotřebí podsvícení a barevné filtry známé z konvenčních LED obrazovek. Micro LED diody produkují vlastní světlo a díky tomu obraz vyniká přesným barevným podáním i vysokým jasem. Obraz se skládá ze 24 milionů samostatně ovládaných diod. K přednostem, které tato technologie přináší, patří i možnost dosáhnout až 99% poměru obrazovky k tělu televizoru.

Kvůli obří obrazovce Samsung vylepšil i inteligentní funkce systému Smart TV. K dispozici je například funkce 4Vue(Quad View), díky níž lze na obrazovce zobrazit až čtyři samostatné obrazy z různých zdrojů. A protože k dokonalému obrazu patří i špičkový zvuk, jsou modely řady MICRO LED vybaveny technologií Majestic Sounds prostorovýmprovedením 5.1.

TCL: nová generace technologie Mini-LED

Společnost TCL Electronics nedávno představila OD Zero, novou generaci technologie Mini-LED. První televizory s touto technologií, která mimo jiné přinese skutečně tenkou obrazovku, budou dostupné v průběhu roku 2021.

OD Zero kombinuje nejnovější generaci zadního podsvícení TCL Mini-Led, staví na vlastním odborném technologickém vývoji a účinné vertikální integraci výrobního a vývojového procesu. Výsledkem je možnost dosažení skutečně tenkého profilu, kterého by nebylo možné u dosavadních LED/LCD technicky dosáhnout. Nová generace televizorů tak přinese opět o něco vyšší jas, přesnější a plnější barvy i konzistentní kontrast.

Označení OD Zero vyzdvihuje jeden z klíčových posunů, konkrétně popisujeme optickou vzdálenost mezi vrstvami Mini-LED podsvícení a desky difuzoru LCD panelu, která byla zredukována na takřka neuvěřitelných 0 mm. Technologie TCL OD Zero využívá menší LEDky a zcela nový design čoček s více zdroji světla, což umožňuje minimalizovat vzdálenost mezi zdrojem světla a zobrazovacím panelem.

Omezení vzdálenosti mezi zdrojem světla a deskou difuzoru umožňuje dosáhnout vysoké konzistence jasu i barev i hlubších detailů. Účinně také ovládá rozsah astigmatické ostrosti, vylepšuje kontrast a minimalizuje „haló“ efekt. Přesnou regulaci kontrastu pak umožňují tisíce zón pro lokální stmívání.

LG: QNED Mini LED TV

Společnost LG představila novou špičku své produktové řady prémiových LCD televizí pro rok 2021. Tvoří ji QNED Mini LED televizory, které díky technologiím quantum dot a NanoCell s Mini LED nabídnou mnohem lepší hodnoty jasu a obrazu než konvenční LCD TV.

Produktová řada LG pro rok 2021 zahrnuje deset nových modelů s rozlišením 4K a 8K, které pokrývají širokou škálu velikostí obrazovek s úhlopříčkou až 86".

Příchod QNED Mini LED televizorů přináší zákazníkům zajímavou alternativu k modelům s OLED obrazovkami, na kterých LG tradičně staví své nejlepší televizory. Díky nové struktuře panelů vylepšené o pokročilé podsvícení Mini LED poskytují televizory pohlcující zážitek ze sledování.

Televizory kombinující technologie quantum dot a NanoCell poskytují přesné barvy. K dalším benefitům patří pokročilé LED podsvícení (pro lepší kontrast a hlubší černou) a obnovovací frekvence až 120 Hz (pro plynulejší a přirozenější zobrazení pohybu). Inovativní podsvícení Mini LED od LG zahrnuje až téměř 30 000 malých LED, které produkují špičkový jas a kontrastní poměr 1 000 000 : 1 ve spojení s téměř 2 500 zónami podsvitu a pokročilou technologií lokálního stmívání.

Philips TV: MiniLED

Nové televizory s technologií MiniLED od společnosti Philips kombinují lokálně ovládané podsvícení se systémem Philips Micro Dimming Premium a vytváří lokální temnou černou a vysoký jas přesně tam, kde je třeba. Barevná reprodukce je rovněž působivá díky panelu VA se širokým pozorovacím úhlem a širokým barevným gamutem 95 % DCI-P3.

K podpoře formátů HLG, HDR10 a HDR10+ přidávají modely 9636 a 9506 také funkci HDR10+ Adaptive. Ta kombinuje dynamická metadata HDR10+ s informacemi z okolních světelných podmínek a automaticky optimalizuje úroveň jasu pro každou jednotlivou scénu zvlášť.

Oba modely jsou kompatibilní s DTS Play-Fi, mají čtyřstranný Ambilight a působivý evropský design. Model 9636 navíc pokračuje v úspěšném partnerství se společností Bowers & Wilkins a nabízí audiosystém Bowers & Wilkins v konfiguraci 3.1.2, který kombinuje reproduktory Dolby Atmos Elevation s technologií Tweeter-on-Top.

Hisense: Tri Chroma Laser TV

Pro zajímavost si zde uveďme i technologii od společnosti Hisense, která přísně vzato patří spíše do světa projektorů. Ale v praxi jde o dost nezvyklý „hybrid“ mezi televizorem a projektorem (s velmi krátkou projekční vzdáleností).

Technologie společnosti Hisense jako zdroj světla využívá laser a díky své variabilitě umožní produkovat obraz s úhlopříčkou 75" až 100". Díky svému výkonu a koncepci je toto řešení schopno nabídnout barvy s pokrytím 151 % gamutu DCI-P3. I díky tomu je pak vnímaný obraz bližší spíše kinu či jiné podobné projekci než sledování TV. Oproti předchozí generaci je pak dosaženo také 20% zvýšení jasu.

Sony: kognitivní procesor XR

Sony je v segmentu televizorů rovněž jedním z důležitých hráčů. Na rozdíl od ostatních však aktuálně nepřišel s vylepšením zobrazovacích technologií, ale jde na to poněkud jinak. Své nové televizory pro letošní rok totiž vybavil tzv. Kognitivním procesorem XR (Cognitive Processor XR). Podle Sony jde o přelomovou metodu zpracování obrazu a dat, která předčí konvenční umělou inteligenci a je navržena tak, aby napodobovala způsoby, jak lidé vidí a slyší.

Kognitivní procesor XR založený na kognitivní inteligenci rozděluje obrazovku na mnoho zón a detekuje, kde je „ohnisko“ obrazu. Běžně používaná umělá inteligence (AI) ale dokáže detekovat a analyzovat pouze jednotlivé obrazové prvky, jako je barva, kontrast a detaily. Nový Kognitivní procesor XR dokáže provádět křížovou analýzu řady prvků najednou, stejně jako to dělá náš mozek. Všechny prvky jsou tímto způsobem upraveny ve vzájemné korelaci. Díky tomu dosahuje tato technologie nejlepšího konečného výsledku, takže scéna je celkově synchronní a působí realisticky.

Kognitivní procesor XR dokáže také analyzovat polohu zvuku v signálu, takže zvuk přesně odpovídá dění na obrazovce. Kromě toho převádí jakýkoli zvuk na 3D prostorový zvuk tak, aby poskytl co nejreálnější a pohlcující zvukovou scénu.

Video : 
Štítky: 
Televize, Televizory, Technologie, LG Electronics, Samsung, Sony, TCL, TP Vision (Audio a TV Philips)

Podobné články

Aplikace Philips Hue Sync TV rozšiřuje spolupráci se Samsung SmartThings a míří do ČR a SR

2. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Signify)
Již více než rok si mohou diváci propojit svůj kompatibilní Samsung televizor se svítidly Philips Hue a vytvořit si tak pohlcující atmosféru díky kombinaci interaktivního osvětlení a domácího kina. Aplikace Philips Hue Sync TV bude nově k dispozici také pro uživatele v ČR a SR. Novinkou je také možnost měsíčního předplatného. Čtěte více

EET Group se stala distributorem displejů a videostěn Leyard

14. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: EET Group)
Skupina EET Group uzavřela strategické celoevropské partnerství se společností Leyard Europe. Leyard je světovým lídrem v oblasti řešení displejů a digital signage známých svými inovacemi a špičkovými technologiemi, které od roku 1995 stanovují průmyslové standardy kvality a výkonu. Čtěte více

Samsung vládne globálnímu trhu s televizory už 18 let v řadě

11. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Výzkumná firma Omdia ohlásila, že Samsung v roce 2023 dosáhl na globálním trhu s televizory podílu 30,1 % a díky tomu si upevnil pozici světové jedničky, kterou drží už od roku 2006. Za úspěchem stojí zejména strategická orientace na kvalitnější televizory s větší úhlopříčkou, kde bodují modely Samsung s technologií QLED a OLED. Čtěte více

TCL je již druhým rokem po sobě druhým největším výrobcem TV

29. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TCL)
Značka TCL Electronics byla společností Omdia, která se zabývá průzkumem trhu, opět uznána za Global Top 2 TV Brand. TCL v roce 2023 dodala na trh více než 25 milionu televizorů, což představuje 12,5% podíl na trhu. Čtěte více