Za výhodnější umístění v Google Nákupy se bude platit

24. 7. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Effectix.com)
Google oznámil zpoplatnění služby Nákupy. Možnost připlatit si za umístění ve srovnávači zboží by firmy mohly dostat ještě letos před Vánocemi.

Nákupy jsou v provozu i v Česku, a ačkoli zatím generují jen 5 % návštěvnosti z vyhledávače Google, podle průzkumu mezi klienty společnosti Effectix.com, by mohl tento poměr u e-shopů brzy narůst až na 40 %. To už by byl silný soupeř pro stávající srovnávače, kterým dosud vládnou Zboží.cz od Seznamu a Heureka.cz. Jejich nadějí zůstává, že Google u nás službu dosud nezařadil do výsledků vyhledávání.

Tisíce návštěvníků internetu nakupují každý den zboží přes e-shopy. Pro orientaci používají srovnávače, tedy nástroje pro výběr a vyhledávání zboží dle ceny a dalších parametrů. Google hodlá jeho Nákupy zpoplatnit, respektive firmy dostanou možnost připlatit si za výhodnější umístění svého produktu při zobrazení výsledků vyhledávání. Jedná se jen o otázku času, než se Nákupy rozšíří i v Česku. „Na rozdíl od Slovenska máme již plně počeštěnou verzi. Brzy by se tak mohl vyhoupnout podíl návštěvnosti z celosvětového vyhledávače. Aktuálně činí poměr návštěvnosti Google Nákupů v rámci Googlu pouze 5 %, podle našich odhadů by mohl tento poměr u e-shopů narůst až na 40 %,“ prezentoval poslední data klientů technický ředitel společnosti Effectix.com David Bauckmann. Služba tak bude mít pro online obchody větší podíl návštěvnosti než Zboží.cz od Seznamu.

Dopady na změny ve vyhledávání

Logický vývoj vede ke kvalitnímu nakupování. „Částečně se tím oddělí zrna od plev. Vyniknou kvalitní e-shopy, které to s prodejem na internetu myslí vážně a dělají ho profesionálně,“ uvažoval o důsledcích David Bauckmann. Google zároveň se zpoplatněním služby přinese certifikáty kvality prodejců, což ještě více odliší profesionální prodejní weby od amatérských.

Čeští obchodníci již dlouho vědí, že zbožové srovnávače přinášejí e-shopům velké obraty a pro softwarovou firmu by byl celosvětově velký zdroj příjmů. Podle odhadů analytických firem by se mohlo jednat o více jak 250 miliónů dolarů ročně. Google tento model vyzkouší nejdříve ve Spojených státech a nejpozději příští rok jej rozšíří do dalších zemí. Nebylo by ani překvapení, pokud by byl model rozšířen ještě letos, neboť se bude jednat o velmi velký zdroj příjmů internetových obchodů a jejich hlavní sezóna je bezesporu před Vánocemi.

Štítky: 

Podobné články

Infografika: Jak správně na marketing

16. 7. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Effectix.com)
Máte e-shop? A jste si jistí, že investujete do internetové reklamy efektivně? Jsou návštěvníci webu, na kterých inzerujete, skutečně vašimi potenciálními zákazníky? Podívejte se, zda se vyplatí investovat do internetových katalogů, srovnávačů zboží a newsletterů. Čtěte více

Do čeho má e-shop investovat marketingové peníze?

13. 6. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Effectix.com)
Přispějí k větší návštěvnosti e-shopu srovnávače cen, placené reklamní systémy či vylepšení SEO, zavedení newsletterů nebo práce se sociálními sítěmi? Vývoj chování návštěv ze sledovaných kategorií e-commerce pro vás připravil Effectix.com. Čtěte více
Ukázka služby Google Nákupy

Google Nákupy zvyšují návštěvnost e-shopů

20. 3. 2012. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Effectix.com)
Effectix.com zveřejnil první statistiky k produktu Google Nákupy. Z průzkumu vyplývá, že srovnávač cen zboží Google Nákupy generuje českým e-shopům přibližně pět procent návštěvnosti pocházející z vyhledávání Googlu. Čtěte více