Western Digital se rozdělí

7. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: WD, Reuters, ft.com)
Společnost Western Digital se po neúspěšných námluvách o fúzi s firmou Kioxia rozdělí na dvě části. Jedna se zaměří na HDD, druhá na flash paměti.

Technologická skupina s tržní hodnotou asi 14 miliard dolarů oznámila, že oddělí svou jednotku flash pamětí od divize pevných disků. Oznámení přišlo několik dní poté, co vyšlo najevo, že Western Digital ukončil dlouhá jednání o fúzi s japonskou společností Kioxia, bývalou polovodičovou jednotkou Toshiby, kterou vlastní konsorcium vedené společností Bain Capital.

Jihokorejský výrobce čipů SK Hynix, další investor v konsorciu Kioxia, uvedl, že je proti fúzi se společností Western Digital, čímž zasadil ránu ambicím společnosti Bain vytvořit americko-japonského leadera v oblasti paměťových čipů.

Od plánu na vytvoření dvou nezávislých akciových společností si výrobce pamětí, který na trhu působí již déle než 50 let, slibuje „uvolnění významné finanční hodnoty“ pro akcionáře a také „větší volnost pro strategický rozvoj obou podniků“. Dalšími z důvodů k tomuto kroku jsou také nízká poptávka, refinancováni dluhu vzniklého akvizicí firmy SanDisk (společnost se jej snaží řešit také navýšením základního kapitálu) a tlak některých investorů (Elliott Investment Management), kteří po rozdělení volají již delší dobu.

Rozhodnutí přichází v době, kdy se podmínky na trhu s paměťovými čipy začínají zlepšovat poté, co vleklý pokles způsobil hromadění zásob v celém odvětví a tlak na konsolidaci výrobců.

Divize pevných disků společnosti Western Digital, která si po rozdělení ponechá svůj současný název, cílí především na zákazníky z oblasti cloud computingu, avšak nejenom na ně. Jednotka zaměřená na paměti NAND flash prodává také spotřebitelům, mimo jiné prostřednictvím značky SanDisk (jejíž akvizicí v hodnotě 19 miliard USD roce 2016 vznikla). Právě pod jménem SanDisk pak bude tato divize v budoucnu pravděpodobně působit i jako samostatný podnik.

Očekává se, že rozdělení podniků bude dokončeno ve druhé polovině roku 2024.

Zdroje: WD, Reuters, ft.com

Profilová karta firmy

WD

WD

Společnost WD, součást Western Digital, je ve svém oboru inovátorem s dlouhodobým vedoucím postavením. Firma, která udává tempo technologiím pro ukládání dat, produkuje spolehlivé, vysoce výkonné pevné disky i disky SSD. Tyto disky jsou používány OEM partnery a systémovými integrátory v jejich stolních i přenosných počítačích, podnikových stanicích, vestavěných systémech a aplikacích spotřební elektroniky.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Jednotnou datovou platformu chce mít do tří let 70 % velkých českých firem

13. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Adastra)
Nadpoloviční většina firem přiznává, že má spoustu dat, ale pro uživatele je obtížné je najít nebo jim důvěřovat. Téměř 40 % firem navíc uvádí, že jejich technologické prostředí už nedostačuje současným potřebám. Jak velké organizace pracují s daty? Čtěte více

Brother ocenil AT Computers za vzájemnou spolupráci

13. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AT Computers)
Společnost AT Computers získala ocenění od společnosti Brother pro distributora s největším obratem v kategorii hardwaru. Platí pro Českou republiku za fiskální rok 2023/2024. Čtěte více

ATC získalo dvě ocenění od EPSONu

7. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AT Computers)
Společnost AT Computers dostala hned dvojici ocenění od společnosti EPSON. Ceny byly předány na přátelském setkání v pondělí 29. 4. 2024. Čtěte více

eD system Slovensko získalo ocenění IBM

7. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: eD system)
IT distributor eD system Slovensko převzal ocenění IBM Build Distributor roku 2023. Stalo se tak na výročním setkání obchodních partnerů společnosti IBM, které se uskutečnilo 17. dubna v restauraci Da Andrea v Bratislavě. Čtěte více