Výdaje na IT: kyberbezpečnost zůstává prioritou navzdory škrtům

12. 10. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Podle nového reportu společnosti Kaspersky zůstává u firem kybernetická bezpečnost prioritní investicí. U malých a středních podniků stouply výdaje na IT bezpečnost z 23 % v roce 2019 na 26 % v roce 2020 a u velkých společností z 26 % na 29 %.

Bezmála tři čtvrtiny organizací (71 %) také očekávají, že jejich rozpočet na kyberbezpečnost v příštích třech letech nadále poroste.

Vnější podmínky a události mohou přetransformovat firemní IT. V důsledku preventivních opatření spojených s vývojem koronaviru musely firmy upravit své plány tak, aby vyhovovaly měnícím se obchodním potřebám – od nouzové digitalizace po optimalizaci nákladů. Report společnosti Kaspersky, založený na průzkumu mezi více než 5 000 odborníky v oblasti IT a kybernetické bezpečnosti, sleduje nejnovější trendy investic do IT v návaznosti na události tohoto roku.

Část IT rozpočtu vyhrazená na kyberbezpečnost již řadu let roste, a to navzdory tomu, že celkově IT rozpočty klesají – v minulém roce dosáhl u SMB firem 1,2 milionu dolarů a letos 1,1 milionu. U velkých firem je rozdíl ještě markantnější – 74,1 milionu v minulém roce, oproti letošním 54,3 milionu dolarů. Podle analytiků společnosti Gartner za toto snížení může globální pandemie koronaviru.

Výsledkem zvýšených investic do IT bezpečnosti je dedikování 275 000 dolarů (zhruba 6,4 milionu Kč) do této oblasti u SMB a 14 milionů dolarů (326 milionů Kč) u velkých firem. Většina společností očekává, že tato čísla v příštích třech letech porostou v průměru o 11 % u velkých firem a o 12 % u SMB. 17 % věří, že rozpočty na IT bezpečnost zůstanou minimálně stejné jako v letošním roce.

Každá desátá (10 %) organizace ale uvedla, že svůj rozpočet na IT bezpečnost sníží. Zajímavé je, že jako hlavní důvod většina podniků uvedla „nařízení vrcholného managementu“, který nevidí v budoucnu smysl v investování tak vysokých sum do IT bezpečnosti (32 %).

„Hlavním důvodem pro snižování rozpočtů je u více než čtvrtiny malých a středních firem celková potřeba snížit výdaje společnosti. Krize postihla malé a střední firmy nejtvrději, celosvětově tento segment hlásí pokles tržeb a omezení cashflow. Je proto zřejmé, že takto zasažené firmy potřebovaly optimalizovat své výdaje, aby přežily. I když je těžké v současné chvíli hledat východiska ze svízelné situace, neměly by firmy zapomínat na svoji kybernetickou ochranu,“ uvedl Alexander Moiseev, Chief Business Officer ve společnosti Kaspersky.

Štítky: 

Podobné články

3D tisk, inovace a odolnost dodavatelského řetězce jsou důležitější než kdy předtím

29. 10. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
U příležitosti konference Innovation Summit společnosti HP byla představena studie, která přináší poznatky o digitálních výrobních technologiích a trendech, jako je průmyslový 3D tisk. Na summitu se diskutovalo s vedoucími pracovníky ze společností Additive Integrity, Decathlon, Forecast3D, IDC, Nissan, Solize, Světového ekonomického fóra a dalších. Čtěte více

Datové centrum pod hladinou oceánu

28. 10. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Microsoft)
Ponořit datové centrum na mořské dno může na první pohled vypadat jako šílený nápad, za kterým byste hledali Elona Muska nebo jiné jemu podobné revolucionáře. Pokud se ale na Project Natick, za kterým ve skutečnosti nestojí nikdo jiný než Microsoft, podíváme podrobněji, zjistíme, že to má celou řadu praktických výhod. Čtěte více

AMD oficiálně potvrdilo zájem o svého konkurenta Xilinx

27. 10. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Amerických výrobce procesorů a grafických čipů AMD oficiálně oznámil svůj záměr převzít společnost Xilinx, která se zabývá zejména výrobou FPGA čipů. AMD tak posílí svou pozici v segmentu datových center. Cena transakce činí 35 miliard USD a měla by proběhnout bezhotovostně formou výměny akcií. Čtěte více

Acronis rozšíří svou síť lokálních datových center. Dočkat by se měla i ČR

23. 10. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis oznámil plány na rozšíření své globální sítě cloudových datových center. Nová datová centra zajistí lepší dostupnost a úroveň kybernetické ochrany i českým uživatelům. Rozšíření zajistí plnou dostupnost řešení Acronis Cyber Protection pro partnery a organizace po celém světě, jejichž až dvě třetiny zaměstnanců nyní pracují vzdáleně a spoléhají se na cloudové služby. Čtěte více