Virtuální realita pro všechny

15. 3. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fujitsu)
Nejen velké korporace, ale i malé firmy, například architektonická studia, již mohou svým klientům ukazovat výsledky práce ve virtuální realitě. Díky novým virtuálním brýlím (HMD), výkonným 3D grafickým kartám a pokroku v oblasti profesionálního VR softwaru prorazí virtuální realita do všech oblastí designu, výroby a konstrukce.

Virtuální realita, jakožto pomůcka při designu, konstrukci, projektování a výrobě, je k dispozici již několik desetiletí. Ale až nyní čeká tuto zajímavou technologii velký boom.

Rok 2016 se zapíše jako rok, kdy se vše změnilo. Virtuální realita se stala nejen výkonnější, ale i cenově dostupnější. Už není doménou velkých automobilek a leteckých společností, ale přidat se mohou i malá studia.

Hlavními tahouny této revoluce v oblasti virtuální reality mohou být virtuální brýle (HMD) jako Oculus Rift a HTC Vive, ale k velkému pokroku rovněž došlo na poli technologie 3D grafiky a profesionálního VR softwaru. Díky výkonným desktopovým pracovním stanicím s označením „VR Ready“ a optimalizovaným pracovním postupům pro přesun dat návrhu a realizace z řešení CAD do virtuální reality již VR nadále nemusí být technologií vyžadující poradenství.

Fyzická přítomnost

Dokud si poprvé nenasadíte headset a plně se neponoříte do svého 3D návrhu, jen těžko si dokážete představit, jak silný zážitek je VR schopna zprostředkovat. VR zajistí pocit fyzického propojení s virtuálním produktem nebo budovou. Virtuální realita dokáže evokovat niterní odezvu, které se zkrátka pouhé sledování 3D CAD modelu, fotorealistické vykreslování nebo animace na 2D obrazovce nemůže rovnat.

I když jsou scény vykreslovány relativně jednoduše, mohou uživatele velmi přesvědčivě pohltit. Vyšší kvalita vykreslování a využití technologií, jako jsou například dynamické osvětlení, zastínění okolím a materiály založené na fyzice, však mohou uživatele ještě více přesvědčit o tom, že vše, co vidí, je skutečné.

Ale VR není jen zážitkem ze sledování. Uživatelé mohou manipulovat s obrazy jako ve skutečném světě: dveře automobilů se dají otevírat, vypínače světel zapínat a části motoru uchopovat a přesouvat. Kromě toho není nutné importovat geometrii. S některými nejnovějšími softwarovými nástroji pro virtuální realitu mohou uživatelé vytvářet složité objekty přímo v atraktivním prostředí virtuální reality.

Nespočet příležitostí

Aplikace pro profesionální VR spadají do mnoha odvětví, od automobilového, leteckého a kosmického průmyslu až po návrhy a výstavbu budov. Architekti si mohou prohlížet interiéry i exteriéry budovy dříve, než budou postaveny. Návrháři mohou před zadáním výroby nákladných fyzických prototypů prozkoumávat a ověřovat podrobné inženýrské modely. VR může mít obrovský vliv také na spolupráci při přezkoumávání návrhu nebo fungovat jako vynikající komunikační nástroj pro klienty nebo zákazníky.

Sliby versus reality

Stejně jako u mnoha nových technologií se i kolem VR strhl pořádný poprask. A chvíli bude trvat, než dojde k jejímu mainstreamovému zavedení do oblastí konstrukce, výroby a stavebnictví. Předpokládá se však, že trh bude rychle růst. Goldman Sachs očekává, že „inženýrství“ bude mít do roku 2025 podíl 4,7 miliardy dolarů, včetně sektoru „nemovitostí“ ve výši 2,6 miliardy dolarů.

Uživatelé, kteří technologii začnou využívat již v rané fázi, budou schopni posoudit, co pro ně funguje, a vyvíjet a zdokonalovat složité pracovní postupy VR. Kdo však bude čekat na to, až bude VR dostupná všem, by mohl zaspat hned na startu a oproti ostatním zůstat pozadu.

Pracovní stanice VR Ready od společnosti Fujitsu

Díky procesorům GPU Nvidia Quadro a procesorům Intel Xeon jsou pracovní stanice Fujitsu Celsius optimalizovány tak, aby poskytovaly realistický a komfortní zážitek z VR. Pracovní stanice Fujitsu Celsius, které byly vyrobeny v Německu, si získaly dobrou pověst díky tomu, že jsou spolehlivé a tiché, a to i díky pokročilému systému řízení teploty. Přístupový systém bez nutnosti šroubování je také vysoce funkční, což pomáhá minimalizovat prostoje při upgradu součástí. Komplexní certifikace nezávislých dodavatelů softwaru je zárukou, že profesionální 3D CAD a BIM aplikace běží vždy bez problémů.

Fujitsu nabízí tři stolní pracovní stanice Nvidia ,VR Ready‘: jednoprocesorový Fujitsu Celsius W570power+, jednoprocesorový Fujitsu Celsius M770 a dvouprocesorový Fujitsu Celsius R970.

Návrháři, inženýři a architekti mohou také vzít VR kamkoli chtějí – s mobilní pracovní stanicí Celsius H970, 17palcovým notebookem s optimalizací pro CAD a VR.

Podobné články

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více

Téma měsíce: Monitory 2020

10. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Které trendy budou v nejbližších měsících v segmentu monitorů hlavním tahounem vývoje a pokroku? Po jakých parametrech a vlastnostech dnes zákazníci nejvíce volají a co je pro ně rozhodující při výběru? Na odpovědi od těch nejpovolanějších, tedy přímo od výrobců monitorů, se můžete těšit na následujících řádcích. Čtěte více

Ťažká úloha: Ušetriť terabajty zálohovaných dát a zároveň ochrániť pred ransomwarem

31. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Synology)
Dá sa to vôbec? Dnes máte vo vašej firme (malej, strednej či veľkej) dáta určite aspoň na dvoch miestach – na počítačoch a v cloude, napr. G Suite či Office 365. Zálohujete? Super! A ako? Pravdepodobne máte hardvér a k tomu zálohovací softvér. A predpokladáme, že súbory na G Suite (vrátane kalendárov či e-mailov) alebo Office 365 nezálohujete vôbec, všakže? A čo v prípade, že sa objaví hrozba ransomware a niektorý z počítačov vašich kolegov zostane zašifrovaný? Čtěte více

Big SafeBox Data a QNAP nabízejí zálohovací řešení ve shodě s GDPR

22. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a QNAP)
Společnost Big SafeBox Data zavedla ve Španělsku datové centrum QNAP NAS, aby mohla nabízet zálohovací řešení pro kanál QNAP ve shodě s nařízením GDPR. Čtěte více