TCL představila nové telefony, další produkty série NXTPAPER i brýle pro AR a VR

13. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: TCL)
Novinky společnosti pro letošní rok zahrnují řadu smartphonů TCL řady 40, dvě nová zařízení využívající technologii NXTPAPER a novou generaci chytrých brýlí TCL RayNeo X2, TCL NXTWEAR S a TCL NXTWEAR V.

TCL uvedla novou řadu telefonů TCL 40, která zahrnuje modely TCL 40 R 5G, TCL 40 SE a TCL 408. Všechny modely disponují vylepšenou obrazovou technologií NXTVISION, baterií s dlouhou výdrží a 50Mpx fotoaparátem s umělou inteligencí. Telefon TCL 40 R 5G obsahuje 7nm procesor s podporou 5G sítí a demonstruje tak závazek firmy TCL poskytovat 5G většímu množství zákazníků.

Telefon TCL 40 SE nabízí stereo reproduktory a 6,75" displej s obnovovací frekvencí 90 Hz. Model TCL 408 pak zaujme zejména kombinací hlavního 50Mpx snímače s vylepšeným makroobjektivem.

Představena byla také sluchátka TCL MOVEAUDIO Air, která nabízejí vedle čistého zvuku a lehkého provedení i výdrž baterie až devět hodin při přehrávání hudby.

Dvě nová zařízení s displejem NXTPAPER

TCL rozšířilo svou inovativní technologii displejů NXTPAPER do tabletu TCL NXTPAPER 12 Pro a vůbec prvního odnímatelného notebooku TCL typu 2 v 1 s označením TCL BOOK X12 Go.

Obě zařízení jsou vybavena 12,2" displejem NXTPAPER, který se podobá papíru a má rozlišení 2K. Displej snižuje emise škodlivého modrého světla až o 61 % více než běžné obrazovky. Hardware a software pro ochranu zraku je vrstvený tak, aby pomáhal snižovat únavu očí a zachovával původní barvy bez jejich žloutnutí.

Většina tabletů, které nabízejí ochranu očí, dělá kompromisy v oblasti jasu obrazovky, ale displeje NXTPAPER poskytují jak špičkovou ochranu zraku, tak kvalitní obraz. Obrazovky mají stejný jas jako běžné tablety (a o 100 % vyšší než předchozí verze NXTPAPER) - což znamená, že obrazovka zůstává ostrá a jasná a současně nenamáhá oči.

Tablet TCL NXTPAPER 12 Pro se díky hmotnosti 600 gramů a tenkému profilu snadno přenáší a příjemně se drží. Neznatelné rámečky a poměr stran 3:2 poskytuje o 18,5 % více obsahu než běžná obrazovka s poměrem stran 16:9. Ve spojení s perem TCL E-Pen, které je součástí balení a podporuje 8 192 úrovní přítlaku, je možné zapisovat poznámky, načrtnout plánek nebo odškrtnout seznam úkolů.

Baterie s kapacitou 8 000 mAh dokáže reverzně nabíjet i další zařízení, jako jsou telefony nebo sluchátka.

Také TCL BOOK X12 Go je vybaven 12,2" 2K displejem s inovovanou technologií NXTPAPER, která eliminuje modré světlo, má poměr stran 3:2 a lehkou a snadno přenosnou konstrukci. Tento model je zároveň prvním zařízením TCL s odnímatelnou obrazovkou. Konstrukce typu 2 v 1 umožňuje psaní jako na klasickém notebooku, ale v případě potřeby lze klávesnici odepnout a používat štíhlý TCL BOOK X12 Go jako tablet. Díky funkcím spolupráce na více obrazovkách lze sdílet soubory a zrcadlit zařízení s dalšími uživateli. Na zařízení je předinstalovaný systém Windows 11 Home, a pohání ho osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2. Baterie zvládne na jedno nabití pracovat až 14 hodin.

Chytré nositelné brýle

Společnost TCL letos uvede na trh brýle pro rozšířenou realitu RayNeo X2 s technologií binokulárního plnobarevného displeje Micro-LED a optickým vlnovodem. Zařízení může sloužit jako inteligentní navigace, automatický překladač, fotoaparát, kamera nebo přehrávač hudby, přičemž vypadá jako běžné brýle. Vylepšený displej s kontrastním poměrem až 100 000:1 a jasem až 1 000 nitů je vhodný pro použití v interiérech i venku.

TCL RayNeo X2 fungují na platformě Qualcomm Snapdragon XR2 a jsou vybaveny funkcemi simultánní lokalizace a mapování a rozpoznávání gest. Zařízení ocení například cestovatelé, protože vestavěná technologie mapování zobrazuje blízké památky. Integrovaný pokročilý systém překladů s pomocí umělé inteligence pak odbourává jazykové bariéry. TCL RayNeo X2 dokáže překládat konverzaci a zobrazovat titulky z několika různých jazyků v reálném čase. Na brýlích se zobrazují i příchozí hovory a upozornění na zprávy.

Integrovaná kamera umožňuje uživatelům vytvářet fotografie, videa a časosběrné snímky z pohledu první osoby. Chytré funkce jako stabilizace obrazu minimalizují otřesy při pohybu. Automatický noční režim umožňuje natáčet i ve tmě.

Další novinkou je model TCL NXTWEAR S s nositelným displejem. Vybaven je obrazovkou s vysokým rozlišením, která evokuje sledování 130" obrazu na vzdálenost čtyř metrů. Využívají k tomu dva Micro OLED displeje nové generace s rozlišením 1 080p a jedinečným režimem akustického potlačení fáze. Díky tomu nabízejí audiovizuální zážitek jako v kině kdekoli a kdykoli.

TCL ukázala také svůj koncept brýlí pro virtuální realitu NXTWEAR V. Lehké a pohodlné zařízení s hmotností 236 g dává uživatelům zapomenout, v jaké realitě se nacházejí, protože si mohou vychutnat realistické barevné podání a interakce. Displej, vyvinutý společností TCL CSOT, vytváří realistické barevné podání díky optickému VR modulu, který poskytuje zorné pole 108° a hustotu pixelů 1 512 ppi, což zlepšuje kvalitu obrazu a minimalizuje pocit závrati.

Dostupnost a ceny

  • Telefon TCL 40 R 5G: od 219 eur, v Evropě v prodeji ve vybraných zemích
  • Telefon TCL 40 SE: od 169 eur, v Evropě se začne prodávat v 1. čtvrtletí 2023
  • Telefon TCL 408: od 139 eur, uvedení na trh v Evropě se očekává v 1. čtvrtletí 2023
  • TWS sluchátka TCL MOVEAUDIO Air: v prodeji za 39,99 eur
  • Tablet TCL NXTPAPER 12 Pro: v prodeji za 499 USD. Verze 5G bude k dispozici později v tomto roce za 549 USD.
  • Notebook TCL BOOK X12 Go se začne prodávat později v tomto roce.
  • Brýle TCL RayNeo X2 budou k dispozici pro vývojářskou komunitu ve vybraných regionech do konce 1. čtvrtletí 2023 a později dojde k uvedení na trh.
  • Brýle TCL NXTWEAR S se v Evropě začnou prodávat v 1. čtvrtletí 2023 s doporučenou cenou 499 eur.

Podobné články

Žebříček nejprodávanějších smartphonů vloni ovládly iPhony

15. 3. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gsmarena.com, Counterpoint Research)
Rok 2022 byl pro iPhone skvělý. Podle organizace Counterpoint Research telefony amerického výrobce ovládly žebříček nejprodávanějších smartphonů s dechberoucím náskokem. Na seznamu deseti nejprodávanějších telefonů se totiž objevilo hned osm modelů s logem nakousnutého jablíčka na zadní straně. Čtěte více

Satelitní komunikace v mobilu (již brzy) pro všechny?

6. 3. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Motorola)
iPhony od Applu přišly s možností satelitní komunikace již na podzim, nyní se této technologie, zdá se, dočká také ekosystém utvořený kolem konkurenční platformy Android. Jednou z cest je nové Bluetooth zařízení satelitní komunikace motorola defy satellite link využívající službu Bullitt Satellite Messenger s funkcemi satelitního zasílání zpráv, sdílením polohy a asistencí SOS. Čtěte více
Barcelonské výstaviště Fira Gran Via

MWC 2023: Nejzajímavější novinky ze světa mobilních technologií

3. 3. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Veletrh Mobile World Congress 2023 každoročně přináší to nejzajímavější nejen ze světa chytrých telefonů, ale i z mnoha dalších oborů. Na které trendy a technologie se můžeme v nejbližších měsících těšit? Čtěte více

Každý Čech ročně vyprodukuje téměř 16 kilogramů elektronického odpadu

16. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Evropa v datech)
Na každého obyvatele Česka připadá až 15,7 kilogramů elektronického odpadu ročně, více jak desetinu z něj tvoří mobilní zařízení. Nový telefon si Češi pořizují průměrně jednou za tři až tři a půl roku. Možnost elektroniku recyklovat, ať už u prodejců nebo operátorů, Češi přitom téměř nevyužívají. Čtěte více