Svítá domácímu Ethernetu konečně na „rychlejší“ časy?

16. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Domácí kabelové síťové připojení patří mezi jeden z mála IT segmentů, o kterém bychom mohli prohlásit, že v poslední době spíše stagnoval. Ačkoli se 1Gb/s Ethernet stal standardem již před mnoha lety, za poslední roky se mnoho nezměnilo. Kvůli rostoucím nárokům na datové přenosy navíc začaly být současné přenosové rychlosti úzkým hrdlem mnoha činností. Naštěstí se začíná blýskat na lepší časy.

I domácí uživatelé dnes dokáží bez problémů využít rychlé síťové přenosy. Činností, kde se uplatí, je celá řada, typicky můžeme jmenovat například práci se síťovými úložišti, která jsou dnes stále běžnější. Na rozdíl od bezdrátových přenosů (Wi-Fi), kde můžeme v posledních letech sledovat rychlý vývoj, a na denním pořádku je oznamování nejrůznějších novinek, se oblast pevného Ethernetového připojení rozvíjela podstatně pomaleji. V profi segmentu (tedy např. ve firmách nebo datových centrech apod.) tomu sice bylo poněkud jinak, ale zejména v domácnostech vývoj takřka zamrzl na mrtvém bodě, obzvláště pokud se budeme bavit opravdu o domácích, cenově přijatelných řešeních. Již brzy by se však situace snad mohla zlepšit díky nástupu standardů 2.5GBase-T a 5GBase-T.

Ačkoli potřebné standardy (IEEE 802.3bz-2016) byly přijaty již v polovině roku 2016, nástup do praxe začíná zřetelnějších rozměrů nabývat až nyní. Ostatně to naznačil i lednový veletrh CES 2019, kde své produkty podporující 2,5Gb/s nebo 5Gb/s Ethernet představilo hned několik výrobců.

Standard 2.5GBase-T (2,5 Gb/s) využívá kabely kategorie Cat 5e, vyšší standard 5Gbase-T (5 Gb/s) si již žádá „lepší“ kabely třídy Cat 6. V případě prvního ze standardů je tedy výhodou možnost využívat stávající kabeláž. A to se (nejen) v domácnostech počítá.

Nutno podotknout, že ten, kdo chce, může 2,5Gb/s a 5Gs/s přenosy používat již nyní, dostupná jsou například řešení od společnosti Aquantia, ale i dalších výrobců. Skutečné rozšíření do každodenní praxe je však závislé spíše na tom, až se potřebný hardware stane běžnou součástí základních desek, počítačů, notebooků, NAS serverů apod.

Průkopníci

Mezi první želízka v ohni, která by mohla dosavadní vývoj zvrátit, patří řešení River Networks Killer E3000 oznámené na letošním veletrhu CES. Produkty řady Killer firmy Rivet Networks míří zejména na segment gamingu, což je výhodou, protože právě hráči si jsou ochotni za lepší hardware připlatit, tudíž by právě toto řešení mohlo napomoci rozšíření nových ethernetových řadičů nejprve do relativně dražších zařízení s tím, že následně se přesunou i do mainstreamu.

Ve výčtu producentů integrovaných ethernetových 2,5Gb/s a 5Gs/s čipů samozřejmě nemůže chybět ani již výše zmiňovaná Aquantia. Ethernetové řadiče AQC111C a AQC112C s rozměry pouhých 9 x 9 mm jsou navrženy speciálně pro dosažení nízké ceny a možnost integrace i do kompaktních zařízení (nikoli však nutně pouze pro PC či notebooky).

Připraven je již i další významný výrobce síťových prvků, společnost Realtek. Integrované „síťovky“ RTL8125 a 8125AG (určená speciálně pro gaming) mají rovněž značný potenciál napomoci šíření nových Ethernetových standardů, protože právě produkty od Realteku jsou cenově dostupné a jsou oblíbenou a dnes již zcela běžnou součástí základních desek celé řady známých dodavatelů.

Podobné články

Cisco představilo nové funkce pro intent-based sítě. S umělou inteligencí a strojovým učením

14. 6. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Dnešní podniky stále rozšiřují své digitální technologie, avšak jejich neustálý nákup často vede k přetížení IT týmů, které je spravují. Aby mohli IT specialisté více svého času zaměřovat na inovace a méně na manuální práci, představila společnost Cisco nové funkce využívající umělou inteligenci a strojové učení pro intent-based sítě. Čtěte více

A10 Networks rozšířilo portfolio o výkonná kontejnerová řešení

13. 6. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: A10 Networks)
Společnost A10 Networks představila sadu kontejnerových řešení, která podporují cloudová prostředí a zabezpečují aplikační služby. Jde o nejvýkonnější kontejnerová řešení s propustností až 200 Gb/s pro application delivery controller (ADC), carrier-grade překlad adres (CGN), a konvergovaný firewall (CFW). Čtěte více

D-Link: řízené přepínače řady DGS-3130

25. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: D-Link)
D-Link oznámil dostupnost nejnovější řady gigabitových L3 stohovatelných řízených přepínačů řady DGS-3130. Jde o první řadu na trhu s šesti vestavěnými 10G porty pro stohování nebo up-link. Poskytuje vysokou propustnost fyzického stohování (až 9 přepínačů s šířkou pásma 80Gb/s). Čtěte více

Netgear představil novinky pro rok 2019

14. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Netgear)
Společnost Netgear oficiálně představila své novinky pro rok 2019. Uživatelé se mohou těšit především na nový bezdrátový mesh systém Orbi s podporou Wi-Fi 6, třípásmový bezdrátový přístupový bod řady Insight, firemní ethernetové přepínače řady Smart Managed Pro a řadu dalších zajímavých produktů. Čtěte více