Svítá domácímu Ethernetu konečně na „rychlejší“ časy?

16. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Domácí kabelové síťové připojení patří mezi jeden z mála IT segmentů, o kterém bychom mohli prohlásit, že v poslední době spíše stagnoval. Ačkoli se 1Gb/s Ethernet stal standardem již před mnoha lety, za poslední roky se mnoho nezměnilo. Kvůli rostoucím nárokům na datové přenosy navíc začaly být současné přenosové rychlosti úzkým hrdlem mnoha činností. Naštěstí se začíná blýskat na lepší časy.

I domácí uživatelé dnes dokáží bez problémů využít rychlé síťové přenosy. Činností, kde se uplatí, je celá řada, typicky můžeme jmenovat například práci se síťovými úložišti, která jsou dnes stále běžnější. Na rozdíl od bezdrátových přenosů (Wi-Fi), kde můžeme v posledních letech sledovat rychlý vývoj, a na denním pořádku je oznamování nejrůznějších novinek, se oblast pevného Ethernetového připojení rozvíjela podstatně pomaleji. V profi segmentu (tedy např. ve firmách nebo datových centrech apod.) tomu sice bylo poněkud jinak, ale zejména v domácnostech vývoj takřka zamrzl na mrtvém bodě, obzvláště pokud se budeme bavit opravdu o domácích, cenově přijatelných řešeních. Již brzy by se však situace snad mohla zlepšit díky nástupu standardů 2.5GBase-T a 5GBase-T.

Ačkoli potřebné standardy (IEEE 802.3bz-2016) byly přijaty již v polovině roku 2016, nástup do praxe začíná zřetelnějších rozměrů nabývat až nyní. Ostatně to naznačil i lednový veletrh CES 2019, kde své produkty podporující 2,5Gb/s nebo 5Gb/s Ethernet představilo hned několik výrobců.

Standard 2.5GBase-T (2,5 Gb/s) využívá kabely kategorie Cat 5e, vyšší standard 5Gbase-T (5 Gb/s) si již žádá „lepší“ kabely třídy Cat 6. V případě prvního ze standardů je tedy výhodou možnost využívat stávající kabeláž. A to se (nejen) v domácnostech počítá.

Nutno podotknout, že ten, kdo chce, může 2,5Gb/s a 5Gs/s přenosy používat již nyní, dostupná jsou například řešení od společnosti Aquantia, ale i dalších výrobců. Skutečné rozšíření do každodenní praxe je však závislé spíše na tom, až se potřebný hardware stane běžnou součástí základních desek, počítačů, notebooků, NAS serverů apod.

Průkopníci

Mezi první želízka v ohni, která by mohla dosavadní vývoj zvrátit, patří řešení River Networks Killer E3000 oznámené na letošním veletrhu CES. Produkty řady Killer firmy Rivet Networks míří zejména na segment gamingu, což je výhodou, protože právě hráči si jsou ochotni za lepší hardware připlatit, tudíž by právě toto řešení mohlo napomoci rozšíření nových ethernetových řadičů nejprve do relativně dražších zařízení s tím, že následně se přesunou i do mainstreamu.

Ve výčtu producentů integrovaných ethernetových 2,5Gb/s a 5Gs/s čipů samozřejmě nemůže chybět ani již výše zmiňovaná Aquantia. Ethernetové řadiče AQC111C a AQC112C s rozměry pouhých 9 x 9 mm jsou navrženy speciálně pro dosažení nízké ceny a možnost integrace i do kompaktních zařízení (nikoli však nutně pouze pro PC či notebooky).

Připraven je již i další významný výrobce síťových prvků, společnost Realtek. Integrované „síťovky“ RTL8125 a 8125AG (určená speciálně pro gaming) mají rovněž značný potenciál napomoci šíření nových Ethernetových standardů, protože právě produkty od Realteku jsou cenově dostupné a jsou oblíbenou a dnes již zcela běžnou součástí základních desek celé řady známých dodavatelů.

Podobné články

Zyxel: neřízené přepínače MG-105 a MG-108

26. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Společnost Zyxel představila nové pětiportové a osmiportové neřízené přepínače MG-105 a MG-108. Obě novinky pomocí vysokorychlostního 2,5Gbps připojení umožňují uživatelům, tvůrcům obsahu a malým nebo středně velkým organizacím využívat potenciál síťových zařízení náročných na přenosovou kapacitu. Čtěte více

Počet hackerských útoků na české domácnosti klesl, objevují se však nové hrozby

24. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Turris)
Během druhého čtvrtletí letošního roku sice podle údajů systému Turris Sentinel klesl celkový počet kybernetických útoků směrovaných na routery a další chytrá zařízení v českých domácnostech, ale zároveň se objevila nová, velmi nebezpečná hrozba, pomocí níž mohou hackeři získat kontrolu nad datovými toky v celé napadené síti a napáchat vážné škody. Čtěte více

Netgear vylepšil nástroj Armor pro zabezpečení domácích síťových zařízení

16. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Netgear)
Společnost Netgear rozšířila své bezpečnostní řešení pro domácí síť Armor o další možnosti ochrany osobních údajů a nová pokročilá zabezpečení včetně detekce hrozeb v chytré domácnosti. Čtěte více

Turris se zaměří na osvětu mezi lokálními ISP

30. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Turris)
Výrobce superbezpečných routerů Turris zahájil se záštitou provozovatele české národní domény CZ.NIC cílenou osvětu zaměřenou na prevenci před kybernetickými hrozbami. Zaměří se na odborníky, distributory i samotné poskytovatele internetového připojení (ISP), kteří mohou míru zabezpečení na straně uživatelů výrazně ovlivnit. Čtěte více