Svítá domácímu Ethernetu konečně na „rychlejší“ časy?

16. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Domácí kabelové síťové připojení patří mezi jeden z mála IT segmentů, o kterém bychom mohli prohlásit, že v poslední době spíše stagnoval. Ačkoli se 1Gb/s Ethernet stal standardem již před mnoha lety, za poslední roky se mnoho nezměnilo. Kvůli rostoucím nárokům na datové přenosy navíc začaly být současné přenosové rychlosti úzkým hrdlem mnoha činností. Naštěstí se začíná blýskat na lepší časy.

I domácí uživatelé dnes dokáží bez problémů využít rychlé síťové přenosy. Činností, kde se uplatí, je celá řada, typicky můžeme jmenovat například práci se síťovými úložišti, která jsou dnes stále běžnější. Na rozdíl od bezdrátových přenosů (Wi-Fi), kde můžeme v posledních letech sledovat rychlý vývoj, a na denním pořádku je oznamování nejrůznějších novinek, se oblast pevného Ethernetového připojení rozvíjela podstatně pomaleji. V profi segmentu (tedy např. ve firmách nebo datových centrech apod.) tomu sice bylo poněkud jinak, ale zejména v domácnostech vývoj takřka zamrzl na mrtvém bodě, obzvláště pokud se budeme bavit opravdu o domácích, cenově přijatelných řešeních. Již brzy by se však situace snad mohla zlepšit díky nástupu standardů 2.5GBase-T a 5GBase-T.

Ačkoli potřebné standardy (IEEE 802.3bz-2016) byly přijaty již v polovině roku 2016, nástup do praxe začíná zřetelnějších rozměrů nabývat až nyní. Ostatně to naznačil i lednový veletrh CES 2019, kde své produkty podporující 2,5Gb/s nebo 5Gb/s Ethernet představilo hned několik výrobců.

Standard 2.5GBase-T (2,5 Gb/s) využívá kabely kategorie Cat 5e, vyšší standard 5Gbase-T (5 Gb/s) si již žádá „lepší“ kabely třídy Cat 6. V případě prvního ze standardů je tedy výhodou možnost využívat stávající kabeláž. A to se (nejen) v domácnostech počítá.

Nutno podotknout, že ten, kdo chce, může 2,5Gb/s a 5Gs/s přenosy používat již nyní, dostupná jsou například řešení od společnosti Aquantia, ale i dalších výrobců. Skutečné rozšíření do každodenní praxe je však závislé spíše na tom, až se potřebný hardware stane běžnou součástí základních desek, počítačů, notebooků, NAS serverů apod.

Průkopníci

Mezi první želízka v ohni, která by mohla dosavadní vývoj zvrátit, patří řešení River Networks Killer E3000 oznámené na letošním veletrhu CES. Produkty řady Killer firmy Rivet Networks míří zejména na segment gamingu, což je výhodou, protože právě hráči si jsou ochotni za lepší hardware připlatit, tudíž by právě toto řešení mohlo napomoci rozšíření nových ethernetových řadičů nejprve do relativně dražších zařízení s tím, že následně se přesunou i do mainstreamu.

Ve výčtu producentů integrovaných ethernetových 2,5Gb/s a 5Gs/s čipů samozřejmě nemůže chybět ani již výše zmiňovaná Aquantia. Ethernetové řadiče AQC111C a AQC112C s rozměry pouhých 9 x 9 mm jsou navrženy speciálně pro dosažení nízké ceny a možnost integrace i do kompaktních zařízení (nikoli však nutně pouze pro PC či notebooky).

Připraven je již i další významný výrobce síťových prvků, společnost Realtek. Integrované „síťovky“ RTL8125 a 8125AG (určená speciálně pro gaming) mají rovněž značný potenciál napomoci šíření nových Ethernetových standardů, protože právě produkty od Realteku jsou cenově dostupné a jsou oblíbenou a dnes již zcela běžnou součástí základních desek celé řady známých dodavatelů.

Podobné články

Výrobce optických síťových modulů MicroOptics se slučuje se značkou Lanview

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: EET Group)
Skupina EET Group oznámila sloučení dvou předních poskytovatelů kompletních řešení strukturovaných sítí pro firemní zákazníky, společností MicroOptics a Lanview. Pod hlavičkou skupiny EET Group tak vzniká komplexní poskytovatel optických transceiverů, řešení pro bezdrátovou komunikaci, přenosové sítě, sítě datových center a cloud computing. Čtěte více

Budoucnost bezdrátové konektivity v pojetí společnosti LANCOM

8. 4. 2024. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Annex Net)
Během Světového mobilního kongresu MWC, který se odehrál letos v únoru v Barceloně, představila společnost LANCOM Systems svůj pohled na budoucnost bezdrátové konektivity. Stěžejní roli zde bude hrát nový standard Wi-Fi 7 (IEEE 802.11be), který přinese vyšší datovou hustotu, větší šířky komunikačních kanálů a díky tomu i mnohem vyšší přenosové rychlosti. Čtěte více

Huawei v Berlíně představil špičková řešení pro oblast optických sítí

8. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Jaká proměna čeká internetové připojení v příštích letech? To si mohli prohlédnout návštěvníci konference FTTH 2024 v Berlíně, která představila internet budoucnosti jako zelený, ultraširokopásmový a inteligentní. Inovativní řešení, která mají uspokojit stále náročnější požadavky na internetové připojení, představila na konferenci také společnost Huawei. Čtěte více

Cisco s Microsoftem dosáhly při přenosu dat podmořským kabelem rychlosti 800 Gbps

1. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco systems)
Společnosti Cisco a Microsoft dokázaly prostřednictvím transatlantického podmořského kabelu přenášet data rychlostí 800 Gbps na vzdálenost přes 6 000 kilometrů. Vysokorychlostní přenos demonstruje další potenciál v rozvoji síťové infrastruktury a otevírá další příležitosti pro špičkové aplikace a nasazení umělé inteligence. Čtěte více