Stres v práci ovlivňuje IT

24. 5. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: GFI Software)
Podle průzkumu GFI Software přes dvě třetiny IT administrátorů zvažují změnu zaměstnání kvůli stresu v práci. Třetina pracovníků IT má v průměru více jak deset hodin přesčasů týdně.

GFI Software oznámil výsledky svého průzkumu IT Admin Stress Survey zaměřeného na práci zaměstnanců v IT. Podle tohoto průzkumu zvažuje 69 procent IT administrátorů změnu zaměstnání z důvodu vysokého pracovního stresu.

K nejvíce citovaným příčinám pracovního stresu patřily požadavky manažerů, podpora uživatelů a náročné termíny. Průzkum rovněž zjistil, že IT profesionálové mají velké množství neproplacených přesčasových hodin, když 34 procent z nich si ročně napracuje ekvivalent dalších dvanáct pracovních týdnů.

Průzkum iniciovaný společností GFI Software byl realizován analytickou firmou Opinion Matters na více než 400 respondentech z řad IT pracovníků ve Velké Británii a ve Spojených státech pracujících v organizacích od 10 do 500 zaměstnanců. Ti byli dotazování na úroveň stresu v práci, názory na hlavní stresové faktory a na to, jak tento stres ovlivňuje jejich osobní a profesní život.

Klíčová zjištění průzkumu zahrnují:

• 69 proccent všech IT administrátorů považuje svou práci za stresující.
• 69 procent všech britských IT administrátorů zvažuje změnu svého zaměstnání (67 procent amerických).
• Dvě třetiny respondentů (66 procent) v Británii se cítí minimálně stejně či více stresovaných než členové jejich sociální skupiny (72 procent v USA).
• Zatímco v britských organizacích s 10-49 zaměstnanci považuje svou práci za stresující 56 procent IT administrátorů (47 procent v USA), tento údaj dramaticky stoupá na 84 procent v organizacích s 50-99 pracovníky (83 procent v USA).
• Ke třem nejčastějším zdrojům stresu patří požadavky manažerů (36 procent v UK, 28 procent v USA), podpora uživatelů (21 procent v UK, 18 procent v USA) a náročné termíny (15 procent v UK, 20 procent v USA).
• Vedle stresových faktorů IT administrátoři také zdůrazňují, že pravidelně mají přesčasové hodiny nad rámec běžného 40hodinového pracovního týdne a ti britští v mnoha případech překračují maximum 48 hodin týdně stanovené evropskými směrnicemi. Více než třetina britských IT administrátorů překračuje svůj pracovní týden o deset hodin a více, čímž napracovává ekvivalent dvanáct týdnů ročně.

82 procent britských a 85 procent amerických respondentů přiznává, že jejich práce nějakým způsobem ovlivňuje jejich osobní život. Podle výsledků studie respondenty trápí:

• Oslabená pozice ve své sociální skupině (42 procent v UK, 40 procent v USA)
• Nedostatek času strávený se svými dětmi (36 procent v UK, 39 procent v USA)
• Oslabené vztahy s přáteli a s rodinou (32 procent v UK, 35 procent v USA)
• Nedostatek spánku v důsledku pracovního vytížení (31 procent v UK, 42 procent v USA)

Kromě toho významné množství dotazovaných IT pracovníků také vykazuje podprůměrnou fyzickou kondici a čtvrtina z nich dokonce trpí zdravotními problémy typu vysokého krevního tlaku.

IT je dnes klíčová komponenta úspěchu každé společnosti a přesto řada malých a středně velkých společností neposkytuje svým IT manažerům takové rozpočty, personál a zdroje, aby mohli efektivně vykonávat svou práci,“ řekl Martin Říha, ředitel pro strategii ve společnosti GFI Česká republika a Slovensko. „A to se podle našich zkušeností nepromítá jen do stresujícího prostředí v IT odděleních, ale také dopadá na jejich profesní a osobní život. SMB společnosti by se měly snažit o to, aby jejich pracovníci v IT měli k dispozici veškeré nástroje, které potřebují k úspěšné práci a mohli tak fungovat produktivněji a lépe vybalancovat svůj pracovní a soukromý čas.“

Velká část pracovního stresu IT administrátorů vzniká mj. v důsledku požadavků uživatelů, kterým často chybí základní znalosti práce s počítačem. Respondenti průzkumu například uvedli, že dostávají velké množství požadavků ohledně „poruchy“ počítače nepřipojeného do elektrické sítě, vylití tekutiny do počítače či vědomého opakovaného stahování stejného škodlivého obsahu.

Podobné články

České firmy se zajímají o zálohování dat online

14. 6. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle průzkumu GFI Software zájemci o cloudové služby nejčastěji uvažují o online zálohování dat. Za největší překážku rozšíření služeb tři čtvrtiny firem považují riziko zneužití dat mimo firmu, kladně naopak firmy hodnotí správu cloudových služeb jejich poskytovateli. Čtěte více

České a slovenské firmy podceňují aktualizaci softwaru

2. 5. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle společnosti GFI Software až 83 % českých a slovenských podniků registruje problémy v důsledku nesprávně prováděných softwarových aktualizací. Neaktualizované aplikace přitom představují stále vyšší bezpečnostní riziko. Čtěte více

GFI Cloud rozšířen o službu Web Protection pro zabezpečení podnikového webu

19. 10. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software uvedla na trh službu Web Protection, která je součástí nabídky GFI Cloud, platformy pro SMB firmy umožňující IT administrátorům snadnou správu a zabezpečení serverů, pracovních stanic a mobilních zařízení z webového uživatelského rozhraní. Čtěte více

Více než 95 % uživatelů vystavuje podniková data rizikům na veřejných Wi-Fi sítích

3. 10. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software zveřejnila výsledky nezávislého průzkumu, který sledoval využívání mobilních zařízení koncovými uživateli v práci a při cestách do a z práce. Výsledky ukázaly, že lidé dojíždějící do práce ve velké míře využívají k přístupu k citlivým podnikovým datům bezplatné, nezabezpečené a neznámé Wi-Fi sítě. Čtěte více