Šest technologických trendů, které v roce 2022 ovlivní sektor videodohledu

10. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Axis Communications)
Johan Paulsson, technický ředitel společnosti Axis Communications, sestavil seznam technologických trendů, jež podle něj budou ovlivňovat bezpečnostní sektor. Napříč všemi trendy se bude i v příštím roce prolínat téma „důvěra“.

V průběhu let se již často mluvilo o důvěře ve využívání získaných dat nebo o důvěře v bezpečnost systémů. Víme tedy, jak je důležité sladit aktuální tempo technologických inovací s budováním důvěry ve využívání nových technologií.

Pohled do roku 2022 ukazuje, kolik zajímavých technologických trendů může být v krátké době spojeno s potřebou vybudovat důvěryhodný technologický ekosystém.

1. Univerzální propojení v hybridních prostředích. Koncový uživatel již nevnímá technologickou architekturu. Protože je vše „propojeno“, nezáleží na tom, zda zpracování a analytika probíhá přímo v zařízení, na místním serveru nebo v cloudu. „Propojení“ se stalo standardem a jsme přesvědčeni, že většina dohledových řešení bude nakonec více či méně využívat hybridní architekturu.

2. Kybernetická bezpečnost se rodí ze zdravého skepticismu. Díky pandemii COVID-19 a potřebě flexibilnější práce se mnohem víc zařízení připojuje na dálku s využitím internetu. Podepsaný firmware, pravidelné aktualizace, zabezpečené spouštění zařízení, šifrování dat a videa nebo i zabezpečená identita se v zákaznických řešeních stanou nezbytnými a koncept tzv. Zero Trust sítě bude nově vyžadovaným standardem.

3. Ověření pravosti všeho.V důsledku možné manipulace s videozáznamem a stále sofistikovanějších způsobů, jak lze vytvářet a falšovat realisticky vypadající obraz, bude přímo do videa přidáván digitální podpis již v čase a místě jeho zachycení (hash = součet v každém jednom snímku videa), což by poskytlo jasný důkaz, že video bylo pořízeno konkrétní kamerou a že s ním dále nebylo manipulováno. Je nezbytné vytvořit standard pro zajištění autenticity videozáznamů.

4. Umělá inteligence (AI) se stane etablovanou a akceptovanou technologií (s příslušnými kontrolními mechanismy). AI se stane součástí každého aspektu videodohledu, od konfigurace kamer přes vylepšení kvality obrazu až po efektivní videoanalýzy. Jsme přesvědčeni, že technologie jako taková by neměla být regulována, ale mohly by se regulovat případy jejího použití. V oblasti videodohledu vznikají iniciativy, které mají za cíl podpořit implementaci AI eticky a bez zaujatosti.

5. COVID-19 jako katalyzátor. Pandemie vyústila také v problémy v dodavatelském řetězci. Stále více organizací se vrací k modelu navrhovat si vlastní polovodičové systémy nebo systémy na čipu (SoC). Tento zdánlivě nový trend je ale něco, co společnost Axis se systémem ARTPEC dělá již léta, a očekáváme, že navrhování vlastních SoC optimalizovaných pro konkrétní aplikace bude využívat stále více firem v bezpečnostním sektoru i mimo něj.

6. 5G stále hledá své místo. Zatímco se velká část 5G funkcí soustředí na zlepšení výkonu sítí pro spotřebitelské aplikace, Axis vnímá jako mnohem zajímavější nasazování této technologie ve vznikajících soukromých sítích. Tyto sítě ukazují skutečný potenciál 5G pro řešení videodohledu z pohledu velkých zákazníků, kteří mají svůj byznys diverzifikovaný ve více lokalitách a mohly by přinést zvláštní výhody zejména z pohledu kybernetické bezpečnosti.

Všechny trendy z pohledu udržitelnosti

Důležitou roli bude mít i udržitelnost, ale tu již nelze považovat za trend. Musí být zakotvena ve všem, co děláme. Vše musí být v souladu se snižováním vlivu na životní prostředí a fungováním etickým a důvěryhodným způsobem.

Rok 2022 bude nepochybně dalším fascinujícím rokem, který nebude bez výzev, ale přinese i významné příležitosti. Jako vždy na něj nahlížíme s optimismem.

Štítky: 
IP kamery, Bezpečnost, Videodohled, IP video, Axis Communications

Podobné články

Axis představil novinky v oblasti síťových audiosystémů

25. 5. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Axis Communications)
Společnost Axis Communications představila novou verzi softwaru Audio Manager Pro s rozšířenými funkcemi podpory větších síťových audiosystémů. Firma zároveň uvedla na trh dva víceúčelové a snadno integrovatelné stropní reproduktory C1210-E a Axis C1211-E typu „vše v jednom“. Čtěte více

Hanwha Techwin uvádí na trh cenově dostupné kamery s AI

2. 5. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hanwha Techwin)
Nová řada kamer Wisenet X splňuje legislativní požadavky NDAA a disponuje podporou umělé inteligence v cenové hladině, která dle přesvědčení výrobce zaujme všechny typy organizací. Zájemci, kteří svůj systém videodohledu chtějí rozšířit o podporu hlubokého učení, mohou vybírat z 28 nových kamer. Čtěte více

eD system se stal distributorem videokonferenčních řešení Innotrik

11. 4. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: eD system)
Nabídka IT distributora eD system se rozrostla o profesionální audio- a videokonferenční zařízení značky Innotrik. Oficiální distribuce platí pro český i slovenský trh. Zákazníci mohou vybírat z řady kompletních konferenčních systémů i samostatných konferenčních kamer. Čtěte více

Společnost i-PRO představila nové dohledové kamery s více senzory a AI

25. 2. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: i-Pro)
Nová bezpečnostní zařízení s širokým pokrytím kombinují výjimečný zobrazovací výkon, flexibilitu a inteligenci pro proaktivní dohled. Čtěte více