Samsung představil SSD disk 990 PRO se 4TB kapacitou

12. 9. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung představila přírůstek do řady svých špičkových SSD se sběrnicí PCIe 4.0, technologií Samsung V-NAND osmé generace a vylepšeným ovladačem vlastní výroby. Disky 990 PRO a 990 PRO with Heatsink se pyšní kapacitou 4 TB a nejrychlejším náhodným čtením dat ve své třídě (až 1 600 K IOPS).

K hlavním přednostem řady 990 PRO patří bleskurychlé čtení i zápis dat a také úsporný provoz. Disky jsou optimalizované pro velké datové toky, hodí se například pro grafické práce ve 3D či rozlišení 4K, pro datovou analýzu nebo náročné hry. Díky tomu se tyto SSD uplatní v počítačích, noteboocích, herních konzolích i složitějších výpočetních systémech. Celková velikost zapsaných dat (TBW) narostla až na 2 400 TB, což znamená posílenou spolehlivost i trvanlivost.

Nejlepší výkon i kapacita ve své třídě

Do výbavy nových disků patří proprietární technologie Samsung V8 a vylepšený ovladač, díky čemuž model 990 PRO se 4TB kapacitou dosahuje téměř maximálního možného výkonu u zařízení se sběrnicí PCIe 4.0 – sekvenční čtení dosahuje rychlosti 7 450 MB/s, zápis pak 6 900 MB/s. I díky rozšířené kapacitě na 4 TB narostla rychlost náhodného čtení a zápisu na 1 600 K, resp. 1 550 K IOPS, což je dobrá zpráva pro hráče, profesionály z kreativních oborů i technologické nadšence obecně. SSD disk 990 PRO s kapacitou 4 TB tak nabízí vůbec nejrychlejší náhodné čtení ze všech zařízení s rozhraním PCIe 4.0 na současném trhu.

Disk 990 PRO se vyznačuje úsporným provozem, v porovnání s předchozí řadou 980 PRO má až o polovinu nižší spotřebu. Ovladač má niklový povrch a samotný disk je vybaven štítkem pro rovnoměrnou distribuci tepla, aby se disk nepřehříval a nedocházelo k výkyvům ve výkonu. Verze 990 PRO with Heatsink je navíc, jak název napovídá, vybavena efektivním kompaktním zařízením pro pohlcování tepla, což přijde vhod u operací náročných na výkon nebo během hraní. Disk je kompatibilní s nejmodernějšími herními konzolemi.

Jednostranné SSD pro ultratenké notebooky

Díky nejnovější generaci technologie Samsung V8 1Tb NAND a proprietární technologii memory stackingu má 990 PRO s kapacitou 4 TB jednostrannou konstrukci M.2, je tedy štíhlejší než oboustranné SSD stejného typu. Odpadají tedy problémy spojené s využitím oboustranných M.2 disků v ultratenkých noteboocích (některé nelze nainstalovat vůbec, jindy hrozí poškození dalších součástek). Jednostranné provedení přitom nijak neomezuje kapacitu ani výkon.

Software Samsung Magician

O optimální práci disku se stará i software Samsung Magician, díky němuž jsou vždy k dispozici aktuální firmware, ovladače i další nastavení. Software umožňuje také pružně nastavit a optimalizovat výkon disku podle přání uživatele. Ve verzi 990 PRO with Heatsink je k dispozici i podpora RGB, takže si hráči mohou nastavit barvy a efekty LED diod. Nová verze softwaru Magician 8.0 bude k dispozici během září coby integrovaný software pro SSD, přenosná SSD média, paměťové karty a USB flashdisky Samsungu.

Dostupnost a ceny

Modely 990 PRO a 990 PRO with Heatsink s kapacitou 4 TB budou k dispozici v první polovině září 2023.

Doporučená maloobchodní cena za verzi s kapacitou 4 TB činí 6 999 Kč za základní model a 7 499 Kč za verzi doplněnou o heatsink.

Štítky: 

Profilová karta firmy

Samsung Electronics Czech and Slovak, s.r.o.

Samsung Electronics Czech and Slovak, s.r.o.

Samsung inspiruje svět a tvoří budoucnost svými transformačními myšlenkami a technologiemi. Společnost nově definuje svět televizorů, smartphonů, tabletů, nositelných chytrých zařízení a digitálních spotřebičů, síťových a paměťových prvků, LSI systémů, polovodičů a LED displejů. Pro nejnovější informace navštivte Samsung Newsroom na adrese: http://news.samsung.com..

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Samsung představil nové SSD současně kompatibilní s PCIe 4.0 i PCIe 5.0

1. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Přírůstek v nabídce spotřebních SSD s názvem Samsung 990 EVO s rozhraním NVMe a kapacitou 1 TB nebo 2 TB, špičkovými technickými parametry a úsporným provozem se hodí pro každodenní činnost všeho druhu od hraní přes práci až po úpravu fotografií a videozáznamů. Čtěte více
Cooler Master MasterBox 600

CES 2024: Novinky z oblasti komponentů

22. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Další hojně zastoupenou oblastí jsou na veletrhu CES také počítačové komponenty. Nechybělo tady ani dominantní trio ve složení AMD, Intel a Nvidia, kteří zde představili nové grafické čipy a procesory. Co nabídnout však měly i desítky dalších dodavatelů, jejichž novinky také neujdou naší pozornosti. Čtěte více

Novinky a trendy v oblasti spotřebitelských SSD

19. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
SSD jsou dnes nedílnou součástí drtivé většiny stolních i přenosných počítačů. Ačkoli se však flashové či chcete-li solid state disky staly v posledních letech běžnou, cenově dostupnou komoditou, stále mezi nimi panují velké cenové i funkční rozdíly. Pojďme si proto některá nová, očekávaná nebo jinak zajímavá SSD přiblížit. Čtěte více

Goodram: SSD PX700

7. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: GoodRAM)
Evropská značka Goodram uvedla na trh novou generaci SSD s názvem Goodram PX700. Disk cílí na nejnáročnější uživatele, kteří hledají spolehlivé úložiště s rozhraním PCI Express čtvrté generace. Díky standardu PCIe 4 x4 nabízí model PX700, je dostupný v kapacitě až 4 TB, rychlosti vysoké rychlosti čtení (až 7 400 MB/s) i zápisu (až 6 500 MB/s). Čtěte více