Red Hat Enteprise Linux 7 inovuje v oblasti sítí i linuxových kontejnerů

1. 12. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Nová verze platformy Red Hat Enterprise Linux (7.2) přináší funkce a vlastnosti týkající se zejména bezpečnosti, síťových propojení a správy systému při současném zachování důrazu na nástroje pro vývoj a nasazování linuxových kontejnerových aplikací v podnikových prostředích.

Jednou z pokročilých bezpečnostních vlastností platformy Red Hat Enterprise Linux 7.2 je i OpenSCAP, implementace protokolu Security Content Automation Protocol umožňující analýzu systému z pohledu dodržování bezpečnostních politik a pravidel.  Nový zásuvný modul Open SCAP pro instalátor Anaconda umožňuje protokol využívat pro bezpečnostní analýzu konfigurace již během instalačního procesu a zajistit tak bezpečný výchozí bod pro nasazení systému.

Zásadním předpokladem bezpečnosti distribuovaných systémů je důvěra v překlad adres zajišťovaný DNS servery. Zabezpečení informací poskytovaných systémem doménových názvů umožňuje rozšíření DNSSEC, které vytváří tzv. řetězce důvěry. Nově toto rozšíření pro DNS zóny podporuje i systém pro správu identit Red Hat Identity Management system (IdM).

Síťová propojení

Nová verze platformy Red Hat Enterprise Linux zvyšuje síťový výkon včetně zdvojnásobení propustnosti v řadě situací využívajících virtualizaci síťových služeb (NFF) a softwarově definované sítě (SDN). Mezi další rozšíření síťového subsystému jádra patří:

  • vyladění síťového zásobníku jádra, které zrychluje zpracování paketů. Red Hat Enterprise Linux 7.2 tak lze využít i v síťově náročných virtuálních i kontejnerových prostředích.
  • Součástí platformy Red Hat Enterprise Linux 7.2 je i Data Plane Development Kit (DPDK) pro vývoj aplikací, které umožňují přímé zpracování síťových paketů jak v uživatelském prostoru NFV, tak i v dalších typech reálných situací. Dosud mohly na konkrétním systému běžet pouze aplikace jednoho typu – využívající DPDK nebo tradiční síťový model. Vylepšení v platformě Red Hat Enterprise Linux 7.2, zejména pak nový zdvojovací ovladač, umožňují na jednom systému provozovat oba typy aplikací a konsolidovat tak fyzický hardware.
  • Rozšíření protokolu TCP – DCTCP – pro řešení problémů datových center s přetížením síťového provozu funguje v hostitelských systémech postavených jak na platformách Windows, tak i na Red Hat Enterprise Linux.

Linuxové kontejnery

Red Hat Enterprise Linux 7.2 přináší vylepšení pro infrastruktury využívající kontejnery. Aktualizací se dočkal mechanismus pro kontejnerový formát docker, podpora atomických kontejnerů i Kubernetes nebo Cockpit. Součástí většiny předplatných platformy Red Hat Enterprise Linux 7.2 je navíc i Red Hat Enterprise Linux Atomic Host 7.2.

Nově je v režimu betatestování k dispozici i Red Hat Container Development Kit 2. Součástí vývojové sady je kolekce obrazů, nástrojů a dokumentace zjednodušující vytváření kontejnerových aplikací, které jsou certifikovány pro nasazení v hostitelských kontejnerových prostředích společnosti Red Hat. Mezi tato prostředí patří jak Red Hat Enterprise Linux 7.2 a Red Hat Enterprise Linux Atomic Host 7.2, tak i OpenShift Enterprise 3.

Správa systému

Správa moderních datových center je stále složitější a náročnější. Platforma Red Hat Enterprise Linux 7.2 proto přichází s řadou nových i vylepšených nástrojů, které umožňují administrátorské procesy zefektivnit.  Mezi hlavní vylepšení verze 7.2 patří systémový archivační nástroj Relax-and-Recover, díky kterému mohou administrátoři vytvářet lokální zálohy ve formátu ISO. Zálohy lze centrálně archivovat i vzdáleně replikovat.

Služba Red Hat Insights

Red Hat Enterprise Linux 7.2 je kompatibilní s provozní analytickou službou Red Hat Insights, která je určená pro proaktivní správu prostředí se systémy Red Hat Enterprise Linux, kdy lze bez dalších poplatků sledovat až deset systémů postavených na platformě Red Hat Enterprise Linux 7. Red Hat službu navrhl tak, aby usnadnila odhalování technických problémů ještě před jejich dopady na provozní činnosti organizace. Služba Red Hat Insights využívá jak podrobný rozbor infrastrukturních prvků, tak i nepřetržitý monitoring a analýzy umožňující identifikaci nejzávažnějších rizik a zranitelností.

Red Hat Enterprise Linux Server for ARM 7.2 Development Preview

Společnost Red Hat uvolnila i platformu Red Hat Enterprise Linux Server for ARM 7.2 Development Preview. Díky této předběžné verzi určené pro vývojáře mohou hardwarové i nehardwarové vlastnosti architektury ARM využívat další partneři.

Štítky: 
Linux, Red Hat

Podobné články

Osvědčené postupy při migraci ze systému CentOS Linux

23. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: red)
Na konci června 2024 skončí životní cyklus distribuce CentOS Linux. Mnoho organizací a skupin uživatelů se proto již nyní snaží přejít na operační systém, který nabízí dlouhodobou podporu a je připravený pro podnikové použití. Podívejme se společně na jednoduchý čtyřbodový plán pro migraci s osvědčenými postupy. Čtěte více

Red Hat představil novinky v otevřeném hybridním cloudu

15. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Red Hat představil na konferenci KubeCon 2023 přínosy své vize otevřeného hybridního cloudu. Oznámil zde řadu inovací z oblasti edge computingu a uvedl zajímavé aktualizace svých produktů. Odhalena byla i očekávaná vylepšení pro vývojáře a vize společnosti pro umělou inteligenci a automatizaci. Čtěte více

Red Hat Enterprise Linux přichází do cloudové infrastruktury Oracle

2. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Společnosti Red Hat a Oracle zákazníkům nabídnou na základě nově uzavřené spolupráce větší výběr operačních systémů pro provoz v Oracle Cloud Infrastructure (OCI). Spolupráce začíná možností provozovat Red Hat Enterprise Linux v OCI jako podporovaný operační systém. Čtěte více

Stále více malwaru a ransomwaru se zaměřuje na Linux

13. 6. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Průzkum ransomwaru společnosti Fortinet z druhé poloviny roku 2021 odhaluje nárůst automatizace a rychlosti útoků, což ukazuje na pokročilejší strategie perzistentní kybernetické kriminality, která je ničivější a hůře předvídatelná. Kyberzločinci se navíc začali větší měrou zaměřovat na zneužívání prostoru, který v bezpečnostním prostředí vznikl v souvislosti s hybridním modelem práce a hybridním IT. Čtěte více