Potvrzeno: Nvidia kupuje ARM

15. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Nvidia se s firmou SoftBank dohodla na podmínkách akvizice britské technologické společnosti ARM. Kvůli déletrvajícím spekulacím však již nejde o žádné velké překvapení, informace o jednáních se objevovaly již během letních prázdnin.

Cena celé transakce by se mohla i v závislosti na dalších okolnostech vyšplhat až na 40 miliard USD – 12 miliard USD bude vyplaceno v hotovosti, 21,5 miliardy ve vlastních akciích, 1,5 miliardy USD bude vyplaceno zaměstnancům ARMu a dalších až pět miliard USD SoftBank získá v případě, že ARM dosáhne předem dohodnutých hospodářských výsledků.

Jde tak o jednu z nejvýznamnějších akvizic IT firem vůbec, transakce se zařadí k těm vůbec největším, kterým momentálně dominuje koupě EMC firmou Dell zavřšená v roce 2016.

Zachována by měla být samostatnost společnosti ARM i současný otevřený licenční obchodní model tak, aby nebyla nijak ovlivněna současná zákaznická neutralita. Naopak by měla být umožněna výměna patentů obou společností.

Nvidia také přislíbila rozšíření kompetenčního a vzdělávacího centra v Cambridgi, kde se budou obě firmy podílet na výzkumu a vývoji technologií z oblasti umělé inteligence. Za tímto účelem by zde měl vzniknout také nový superpočítač postavený na technologií obou společností.

Proces ještě musí schválit regulační orgány ve Velké Británii, Číně, Evropské unii i Spojených státech a formálně by měl být dovršen v následujících 18 měsících.

Podobné články

Díky AT Computers a SumUp může platby kartou přijímat skutečně každý

5. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: AT Computers)
Společnost AT Computers zařadila do prodeje oblíbený platební terminál značky SumUp již na podzim 2020. Nově je však toto řešení k dispozici nejen pro podnikatele, ale i pro nefiremní uživatele. Čtěte více

Urychlená digitální transformace dělá IT složitějším

4. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: AppDynamics)
Zpráva firmy AppDynamics poukazuje na dramatický nárůst komplexity způsobený naléhavou potřebou inovací, což může vést k rychlému a nekontrolovanému rozbujení technologií. Výzkum rovněž potvrzuje nutnost úplného přehledu o celém IT prostředí včetně obchodního kontextu, který pomůže rozlišit datový „šum“ od toho, co je pro podnik skutečně důležité. Čtěte více

Česko i svět čeká boom datových center pro internet věcí

3. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Altron)
Trh s datovými centry zažívá díky rychlému rozvoji informačních technologií prudký růst. Týká se to i tzv. edge datových center, která jsou díky svému umístění v blízkosti koncových uživatelů vhodná například pro systémy v internetu věcí. Z globálního pohledu by se měl trh s těmito datacentry podle poradenské společnosti PwC do roku 2024 téměř ztrojnásobit. Čtěte více

Red Hat podporuje nástup nové vlnu edge computingu

30. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Firma Red Hat představila nové funkce a vylepšení své linuxové platformy Red Hat Enterprise Linux, která se prosadila jako základ pro otevřený hybridní cloud. Red Hat Enterprise Linux 8.4, který bude dostupný v nadcházejících týdnech, zdokonalí svoji roli systému pro nasazení na okrajích sítě a přidá nové možnosti přizpůsobené edge computingu. Čtěte více