Podvodné e-maily opět útočily na české uživatele

21. 7. 2021. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Eset)
České uživatele ohrožují trojské koně, jejichž cílem je získat přihlašovací údaje. Šíří se e-maily, které imitují nákupní nebo logistické dokumenty. Čeští uživatelé se v červnu museli potýkat především se spywarem.

Spyware, kterému čelí čeští uživatelé, je škodlivý kód, který se pokouší odcizit přihlašovací údaje, které si uživatel uložil v prohlížeči. Tyto útoky se šířily především infikovanými přílohami e-mailů.  Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Windows společnosti Eset. 

Škodlivý kód, který se zaměřuje na odcizení citlivých informací, označují odborníci jako spyware. V Česku jde o dlouhodobě nejvážnější hrozbu pro soukromé i firemní uživatele. Detekovaný spyware se zaměřuje zejména na hesla uložená v prohlížečích pro automatické doplňování. Experti proto apelují, aby uživatelé nejen tvořili silná hesla, ale také s hesly nakládali co nejopatrněji. Útočníci rozesílali malware v intenzivních jednodenních kampaních. Ty analytici společnosti Eset zaznamenali zejména na konci měsíce.

Detekce spyware na začátku letošního roku vzrostly po celém světě o třetinu. Tyto útoky jsou masové a útočníci na nich poměrně snadno vydělávají. I v budoucnu proto budou s největší pravděpodobností představovat pro domácí i firemní uživatele výraznou hrozbu.

Hackeři experimentují s typem infikované přílohy

Za pětinou detekcí stál spyware Spy.Agent.AES, známý také jako Agent Tesla. Analytici společnosti ESET jej zachytili ve dvou vlnách: menší proběhla 8. června, větší a masovější kampaň pak 28. června.

„Škodlivý kód Spy.Agent.AES je typický zástupce spyware. Uživatel jej nainstaluje z infikované přílohy e-mailu, kterou útočníci vydávají za nějaký legitimní dokument. Jakmile je spyware aktivní, vyhledává v prohlížečích uložená hesla, která odesílá útočníkům. Přihlašovací údaje pak mohou útočníci zneužít v dalších aktivitách nebo je prodat,“ uvedl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti Eset.

Doposud se tento malware šířil v příloze s koncovkou .exe (jedná se o soubor spustitelný ve Windows). V červnu jej experti zachytili častěji v souborech s názvy „payment copy.bat“ a „ZLT1243577659.bat“.

„Jde o jiný typ souboru, který značí jednoduchý skript, ve skutečnosti se ale jedná o binární kód, jehož účelem je škodit. Útočníci zneužívají vlastnosti operačního systému Windows, ve kterém jde tento typ souborů spustit. Nejde nicméně o novou nebo nebezpečnou funkcionalitu. Soubory s koncovkami exe i bat se nedoporučuje spouštět, pokud je obdržíte z neznámého zdroje nebo e-mailem, právě proto, že mohou obsahovat malware,“ vysvětlil Jirkal.

Útočníci imitují zprávy od přepravců či obchodů

V další pětině případů detekovali experti spyware Fareit. Tento malware měl výraznou jednodenní kampaň 21. června. Nejčastěji analytici zachytili infikovanou přílohu „P.O-NO 683054_ViT Logistics.exe“, v tomto případě šlo o e-mail i přílohu v angličtině. Fareit se ale objevuje i v česky psaných e-mailech, které se schovávají za faktury nebo zprávy z bank.

Poslední výraznější hrozbou, která se zaměřuje na hesla, byl Formbook. Jde o malware, který stejně jako ostatní zástupci spyware krade přihlašovací údaje. Formbook nejčastěji útočil prostřednictvím přílohy s názvem „NewOrder070121.exe“ a slovensky psané „po_zoznam_položiek_25062021.exe“. Je zřejmé, že do České republiky pronikají i kampaně mířené proti našim východním sousedům. Analytici zachytili jednu výraznější kampaň 28. června.

Jak hesla chránit

Odborníci se obecně shodují, že kybernetickým útokům je lepší předcházet a dbát na prevenci. V případě spyware to znamená především vytvářet si odolná hesla a ta si ukládat v bezpečném zašifrovaném programu, takzvaném správci hesel. Češi bezpečnost hesel sice vnímají jako důležitou, v praxi ale postupují správně jen částečně. Podle nedávného průzkumu třetina například hesla zapisuje a desetina tvrdí, že využívá jediné heslo.

„Útočníci mají v rukou řadu možností, jak slabá hesla zneužít. Kromě spyware existují také programy, které jim pomohou hesla hádat. Takto jsou zranitelné hlavně jednoslovné a velmi jednoduché fráze. Všem uživatelům bych doporučil, aby se zaměřili na komplexnost – tedy aby používali různé znaky a složité kombinace. Případně je možné si tvořit delší fráze složené z několika slov, které ale obsahují jen písmena a číslovky,“ poradil Jirkal.

Dalším krokem, který zvyšuje ochranu přihlášení, je ověření pomocí druhého faktoru. Zpravidla jde o SMS kód nebo potvrzení ve spárované aplikaci, tuto službu standardně nabízí banky, sociální sítě nebo poskytovatelé e-mailových schránek. Součástí prevence je samozřejmě i dodržování obecných bezpečnostních pravidel, jako jsou pravidelné aktualizace a instalace bezpečnostního programu.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice za červen 2021:

  1. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (21,26 %)
  2. Win32/PSW.Fareit trojan (21,17 %)
  3. Win32/Formbook trojan (10,67 %)
  4. MSIL/NanoCore trojan (3,54 %)
  5. PHP/Webshell trojan (3,22 %)
  6. Win32/Agent.ACBZ trojan (2,47 %)
  7. MSIL/Pacoredi trojan (1,12 %)
  8. MSIL/Autorun.Spy.Agent.DF worm (0,83 %)
  9. WinGo/RanumBot trojan (0,77 %)
  10. Win64/Farfli trojan (0,68 %)
Štítky: 

Podobné články

Budoucnost SOC center závisí na AI, bez lidí se však přesto neobejde

30. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Výroční zpráva 2025 State of the SOC Report společnosti N-able upozorňuje na trendy ovlivňující bezpečnostní operace na základě poznatků ze systému Adlumin Managed Detection and Response. Podle zprávy se hnací silou zlepšení efektivity bezpečnostních operačních center stane AI, avšak většina výstrah bude i nadále potřebovat lidské ověření a v desetině případů si vyžádá intervenci týmu MDR. Čtěte více

Table-top cvičení upozorní na chybné reakce na kybernetický útok

26. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ANECT)
Společnost ANECT ve své predikci vývoje bezpečnostních hrozeb upozorňovala mimo jiné na rostoucí význam zneužití přístupových oprávnění a AI při phishingových kampaních i útocích. V kombinaci s dalším trendem – zkracování doby mezi průnikem do sítě a exfiltrací či zašifrováním dat – roste důležitost tzv. table-top cvičení, která simulují úspěšný hackerský útok nebo jiné krizové situace. Čtěte více

Podvodných telefonátů přibývá. Operátoři blokují miliony pokusů o zneužití čísel

25. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Evropa v datech)
Podvodné telefonáty jsou čím dál častější formou kyberútoku. Česká bankovní asociace zaznamenala výrazný nárůst počtu napadených, přičemž podle České spořitelny přibývá zejména podvodů zahrnujících tzv. falešného bankéře. Podvody založené na zneužití telefonního čísla přitom čelí stále účinnějším technologickým opatřením ze strany mobilních operátorů. Čtěte více

Česko bylo v květnu terčem organizovaného spamového útoku

18. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Do popředí pravidelné statistiky malwaru pro operační systém Windows v Česku se v květnu vyšplhaly tři škodlivé kódy, které podle bezpečnostních expertů útočníci využili v organizovaném spamovém útoku na české uživatele a uživatelky. Cílem útočníků bylo pravděpodobně podpořit šíření infostealeru Formbook, který je využívaný ke krádežím přihlašovacích údajů, především hesel. Čtěte více