Počítače na našich zápěstích

21. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Nositelná elektronika, primárně chytré hodinky nebo fitness náramky, je již řadu let velmi populární produktovou kategorií. Z často nevzhledných, drahých a špatně využitelných zařízení se v krátké době staly univerzální, snadno dostupné, a především užitečné přístroje, které dokážou usnadnit a obohatit náš každodenní život.

I ty (nej)levnější chytré hodinky či fitness náramky dnes dokážou spolehlivě informovat o příchozích zprávách či hovorech, bez problémů monitorují základní denní aktivity (počet kroků, srdeční tep, kvalitu spánku) nebo vás probudí. Samozřejmostí je i alespoň základní vodotěsnost. Ty lepší k tomu přidávají možnost vyřídit i hovor, zaplatit za nákup, přehrát hudbu z interního úložiště nebo zaznamenat uběhnutou trasu díky vestavěné GPS, takže se obejdou bez připojení k mobilnímu telefonu. Některé z nich také nabízejí možnost instalace dalších aplikací či doplňků, čímž lze jejich výbavu dále rozšiřovat a funkce takových hodinek pak již do značné míry závisí jen a pouze na jejich majitelích (a nápadech vývojářů aplikací).

Tolik tedy obecně. Nyní se však pojďme podívat na některé speciality a vlastně to nejlepší, co nám jsou v tomto segmentu výrobci schopni nabídnout.

Ani ty nejlevnější neurazí

Jedním z představitelů nejlevnějších modelů nositelné elektroniky je již od své první generace Mi Band od Xiaomi. Ten se z velmi jednoduchého zařízení, které ani nemělo displej, dokázal během pár let vyvinout ve všestranně využitelný, avšak stále masově dostupný a zároveň značkový typ nositelné elektroniky, který po celém světě spokojeně používají miliony lidí. I z toho pramení jedna z jeho výhod, kterou je široká komunitní podpora viditelná např. na obrovském množství různých doplňkových aplikací pro mobilní telefony či v dostupnosti nejrůznějších uživatelsky modifikovaných firmwarů (které dlouho byly např. jedinou cestou, jak sem dostat podporu češtiny nebo českého prostředí).

Aktuálně se do prodeje dostává již šestá verze tohoto náramku. Za cenu lehce přes tisíc korun přináší oproti svému předchůdci opět několik podstatných vylepšení a dobře ilustruje, jaké funkce lze i v této kategorii nabídnout. Oproti předchozí generaci novinka přináší např. téměř o polovinu větší AMOLED displej s vyšším rozlišením, přidává senzor okysličení krve a barometr a změří až 30 různých sportovních aktivit, z toho šest zcela automaticky. Dále vyhodnotí i spánek, tep, stres nebo třeba menstruační cyklus… Při tom všem navíc podle výrobce zvládne až dva týdny na jedno nabití…

Do podobné kategorie (cenou i provedením) spadají např. modely Band 6 ještě donedávna sesterských společností Honor a Huawei. I v tomto případě jde o designově minimalistická zařízení s pěkným AMOLED displejem, jednoduchým ovládáním, dlouhou výdrží a celou řadou funkcí (včetně monitoringu okysličení krve či spánku, řady sportovních režimů nebo ovládání hudebního přehrávače).

Značky Huawei a Honor, stejně jako výše zmiňované Xiaomi, však kromě těchto dvou základních modelů nabízejí i celou řadu dalších zařízení i ve vyšších cenových spektrech.

Všestranní univerzálové na každý den

Zde samozřejmě musí přijít na řadu absolutní hit posledních let, kterým nemůže být v oblasti nositelné elektroniky nic jiného než Apple Watch. I z tohoto zařízení, které původně vzniklo spíše jako prodloužená ruka smartphonu (a dodnes tak často funguje), se stalo do značné míry nezávislé řešení s obrovským množstvím funkcí, jež stále intenzivněji směřují do oblasti fitness a zdraví.

Nejnovější (tedy šestá) generace Apple Watch zaujme např. možností měření kyslíku v krvi (hodinky ji snímají průběžně ve dne i v noci, ale lze ji změřit i okamžitě na vyžádání a její hodnota ukazuje, jak je tělo schopno absorbovat a využívat přijímaný kyslík) nebo vestavěným EKG. Podle nejnovějších spekulací by některá z dalších generací těchto hodinek měla přinést i měření alkoholu nebo cukru v krvi, což by byl opět obrovský pokrok. Vhod může přijít i automatická detekce pádů a schopnost přivolat pomoc v situaci, kdy uživatel následně nijak nereaguje na výzvy hodinek.

Velkým benefitem Apple Watch je existence milionů nejrůznějších aplikací a hluboké provázání s dalšími zařízeními tohoto výrobce. Stejně tak pro Apple Watch existuje i obrovské množství nejrůznějších doplňků, nejčastěji různých řemínků, pouzder, sklíček nebo třeba nabíječek.

Do podobného segmentu míří i chytré hodinky od Samsungu. Opět jde o všestranná zařízení s řadou zajímavých (fitness) funkcí, jejichž výbava opět těží i ze širokého ekosystému doplňků (a to jak těch aplikačních, tak i fyzických) globálního výrobce. Samsung má aktuálně v portfoliu širokou nabídku různých chytrých hodinek, které se navzájem liší jak výbavou, tak i provedením. Kromě bohaté nabídky běžných funkcí vybrané modely zaujmou i snímače pro měření tělesných ukazatelů, jako jsou EKG, krevní tlak, okysličení krve či kvalita spánku.

Po bok gigantů, jako jsou Apple či Samsung, se chtějí postavit i další výrobci. Tradičně např. Fitbit, což je další výrobce nabízející celou řadu zajímavých, všestranně využitelných náramků či hodinek vhodných na každý den. Vlajkový model výrobce, Sense, nabízí kromě běžných záležitostí i celou řadu funkcí a senzorů včetně managementu stresu, ECG, pokročilé analýzy srdeční činnosti, měření teploty kůže či okysličení krve.

(Sportovní) speciály

Někam na pomezí univerzálních, všestranných přístrojů a specializovaných zařízení můžeme zařadit žhavou novinku od Asusu. Jeho nové hodinky VivoWatch SP jsou vybaveny dvojicí senzorů EKG a PPG (fotopletysmografie) a také informují o srdeční frekvenci, kvalitě spánku, fyzické aktivitě nebo úrovni stresu po celý den, což nositeli poskytuje údaje, díky nimž může udržovat zdravý životní styl. Díky senzoru EKG měří VivoWatch SP sympatickou a parasympatickou reakci těla a vypočítávají index vitality a index relaxace během jedné minuty. Index vitality představuje skóre odolnosti vůči stresu, zatímco index relaxace je skóre aktuální relaxace nebo úrovně stresu. Tyto dvě hodnoty se pak využijí k výpočtu indexu harmonie těla, který nositelům poskytuje snadno srozumitelný pohled na celkovou stresovou reakci. Dále jsou hodinky vybaveny snímačem, který měří saturaci krevního kyslíku, což nositeli umožní zjistit, jak dobře se jeho tělo přizpůsobuje cvičení a kdy je čas na odpočinek. VivoWatch SP jsou také schopny detekovat aerobní srdeční frekvenci a vizuálně nebo vibracemi upozorní, pokud nositel provádí aerobní cvičení zdravým způsobem, nebo když se naopak nadměrně přetěžuje. Dále mohou uživatelé počítat s GPS a výdrží až 14 dní.

Tak trochu svůj vlastní svět si vytváří značka Withings. V nabídce má spíše jednodušší modely, které svým provedením vycházejí z tradičních analogových hodinek doplněných o malý informační displej a několik málo specializovanějších funkcí. Na druhou stranu si i takové přístroje jistě najdou své zákazníky, protože např. Withings ScanWatch se řadily k vůbec prvním klinicky ověřeným hybridním hodinkám na světě, které dokázaly detekovat rizika výskytu fibrilace síní a spánkové apnoe. Zákazníci se navíc mohou těšit na elegantní design, voděodolné pouzdro z nerezové oceli a ciferník krytý safírovým sklíčkem. To vše při výdrž až 30 dní na jedno nabití.

Jednoznačným sportovním specialistou je firma Garmin, která patří mezi velmi aktivní výrobce nositelné elektroniky (i dalších sportovních pomůcek) specializované na sport (a kromě univerzálních zařízení nabízí např. modely zaměřené čistě na golf, plavání či třeba létání). Portfolio výrobce je skutečně široké a čítá jak náramky za několik stokorun, tak i chytré sportovní trackery za desítky tisíc. Pokud odhlédneme od skutečně specializovaných zařízení, můžeme si přiblížit např. populární model Garmin Fenix 6 Pro Solar. Ten zaujme např. extrémně dlouhou výdrží baterie (v jednom z úsporných režimů výrobce slibuje až 48 dní), solárním dobíjením pro prodloužení výdrže, měřením srdečního tepu (i pod vodou během plavání) a okysličení krve či vestavěnými mapami včetně topografické mapy celé Evropy, zimní lyžařské mapy a mapy 41 000 golfových hřišť. Dále se lze spolehnout např. na tříosý kompas, gyroskop, barometrický výškoměr, akcelerometr či teploměr. Nechybí ani možnost připojení široké škály externího příslušenství nebo propracovaný systém aplikací a služeb přímo od Garminu.

Mezi další sportovní specialisty patří i značky jako Suunto či Polar.

Zajímavým kouskem nositelné elektroniky je např. chytrý prstýnek Oura Ring, který je díky svému minimalistickému provedení vhodný pro celodenní sledování nejrůznějších tělesných parametrů i vyhodnocování dlouhodobých trendů. Díky svým senzorům umožňuje detailně sledovat např. tělesnou aktivitu, kroky, teplotu, srdeční činnost či kvalitu spánku včetně jeho jednotlivých fází.

Někomu by se mohly hodit např. i chytré hodinky pro děti. Jedny takové nabízí např. společnost TCL pod názvem Family Watch MT40. Vhodné jsou pro uživatele od čtyř do sedmi let a dokážou monitorovat aktuální polohu dítěte a zobrazovat ji ve smartphonu rodičů. Zařízení podporuje i datové 4G připojení, díky čemuž mohou být rodiče neustále v kontaktu se svým potomkem za pomoci videohovorů, obousměrného volání a posílání hlasových nebo obrazových zpráv. Rodiče mohou dále v aplikaci dítěti vymezit na mapě bezpečnou zónu, a pokud ji dítě opustí, aplikace je na to okamžitě upozorní. Hodinky TCL Movetime Family Watch MT40 disponují i funkcí SOS, kterou může dítě použít, když se cítí ohroženo.

Video : 
Štítky: 
Nositelná elektronika, Chytré hodinky, Fitness náramky, Apple, ASUS, Fitbit, Garmin, Honor, Huawei, Samsung, Withings, Xiaomi

Podobné články

Prodej nositelné elektroniky vloni mírně rostl, do budoucna se očekává růst poptávky

4. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Trh s nositelnými zařízeními ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 podle IDC meziročně klesl o 0,9 %. Navzdory zlepšeným ekonomickým podmínkám zaznamenaly vyspělé trhy, jako jsou Spojené státy, západní Evropa a Japonsko, ve na konci loňského pokles v důsledku utlumené poptávky, náročného srovnání s obchodně úspěšným rokem 2022 nebo převisu nahromaděných zásob. Čtěte více
Notebook s transparentním displejem od Lenova

Novinky z Mobile World Congress 2024

1. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Letošní veletrh Mobile World Congress v Barceloně dal vyniknout ohebným telefonům nejrůznějších tvarů a podob, umělé inteligenci, špičkovým fotoaparátům, ještě kvalitnějším zobrazovačům i řadě dalších atraktivních inovací. Pokud vás zajímá, na co se můžeme ve světě mobilních technologií těšit v následujících měsících, jste na správném místě. Čtěte více

Chytré náramky jsou přežitkem, Češi si rádi připlatí za sofistikovanější hodinky

27. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: CZC.cz)
Chytré hodinky letos definitivně přebraly trh fitness náramků. Z letošních prodejů je navíc zřejmé, že jsou Češi v této kategorii poměrně nároční zákazníci a ocení kvalitu a pokročilé funkce. Čtěte více

T-Mobile spustil službu Apple Watch Connection i v roamingu

13. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
T-Mobile jako první český mobilní operátor umožní svým zákazníkům využívat službu Apple Watch Connection (AWC) také v roamingu. Uživatelé tak budou moci telefonovat z hodinek bez nutnosti propojení s iPhonem i v zahraničí. Čtěte více