Počet útoků využívající zranitelná místa Microsoft Exchange Server roste

9. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Začátkem března došlo k mimořádnému zneužití několika zranitelných míst spojených se Zero-Day na Microsoft Exchange Serveru. Útočníci spustili kód v Exchange Serveru, díky němuž získali plný přístup k e-mailovým účtům na serveru. Společnost Microsoft již vydala opravu, útoků na tuto zranitelnost však neubývá.

Navzdory vydání opravy analytici společnosti Kaspersky zaznamenali další nárůst útoků - zejména u organizací v Evropě a USA, které cílily na zneužití této chyby.  V České republice byly napadeny servery Magistrátu hlavního města Prahy a Ministerstva práce a sociálních věcí.

Od začátku března 2021 společnost Kaspersky detekovala podobné útoky na více než 1 200 uživatelů, přičemž tento počet neustále rostl. Největší počet (26,93 %) cílených uživatelů byl v Německu. Mezi další země, které byly zasaženy nejvíce, patří Itálie, Rakousko a Švýcarsko a USA.

„Očekávali jsme, že pokusy o zneužití těchto zranitelných míst rychle porostou, zatím jsme podobný typ útoků detekovali ve více než stovce zemí, v podstatě po celém světě. S ohledem na typ těchto zranitelných míst je stále ohrožena řada organizací. I když počáteční útoky mohly být cílené, neexistuje důvod, aby se útočníci nezkoušeli zaměřit náhodně na jakoukoli organizaci, která provozuje tento server. Jejich akce jsou spojeny s vysokým rizikem krádeže dat nebo dokonce ransomwarem, a proto je třeba přijmout ochranná opatření co nejdříve,“ uvedl Anton Ivanov, viceprezident pro výzkum hrozeb ve společnosti Kaspersky.

Produkty Kaspersky detekují hrozbu a chrání před nedávno objevenými zranitelnými místy serveru Microsoft Exchange Server pomocí různých technologií, včetně modulů Behavior Detection a Exploit Prevention. Společnost Kaspersky spojuje útoky a související následky s těmito soubory:

 • Exploit.Win32.CVE-2021-26857.gen
 • HEUR:Exploit.Win32.CVE-2021-26857.a
 • HEUR:Trojan.ASP.Webshell.gen
 • HEUR:Backdoor.ASP.WebShell.gen
 • UDS:DangerousObject.Multi.Generic
 • PDM:Exploit.Win32.Generic

O útocích využívajících chyby zabezpečení Microsoft Exchange Server lze nalézt více informací na Securelist.com.

K ochraně před útoky využívajícími výše uvedenou chybu zabezpečení společnost Kaspersky doporučuje následující:

 • Co nejdříve aktualizujte Microsoft Exchange Server.
 • Zaměřit obrannou strategii na detekci pohybů dat v síti a věnovat zvláštní pozornost odchozímu provozu, abyste odhalili případnou nekalou aktivitu.
 • Pravidelně zálohujte data a ujistěte se, že k nim máte v případě nouze rychlý přístup.
 • Použijte řešení a služby, které pomáhají identifikovat a zastavit útok v raných fázích útoku.
 • Použijte spolehlivé řešení zabezpečení koncových bodů, které se zaměřuje na prevenci zneužití, analýzu chování a obsahuje nápravný modul, který je schopen zvrátit škodlivé aktivity.
Štítky: 
Bezpečnost, Exchange, Kaspersky, Microsoft

Podobné články

Sophos představil skenování zranitelností kontejnerů

8. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Novinka od Sophosu identifikujte zranitelnosti před nasazením obrazů kontejnerů. S cílem urychlit migraci do cloudu při udržení nejvyšší možné míry zabezpečení, zpřístupnil nyní Sophos v řešení Cloud Optix pokročilou správu cloudového zabezpečení pro podniky všech velikostí a v různých fázích adopce cloudu. Čtěte více

České firmy stále nechrání své řídící systémy

7. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Soitron)
Jen od začátku roku 2021 do dnešních dnů podle společnosti Soitron počet různých zařízení dostupných z internetu stoupl o 40 %. Průmyslové systémy se stávají lákadlem pro hackery, kteří mohou zneužít slabin nedostatečného zabezpečení, získat data a omezit provoz nejen soukromých firem, ale i důležitých vodních zdrojů a elektráren. Čtěte více

Cisco představilo nabídku svých řešení formou služby a další novinky

7. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Společnost Cisco na konferenci Cisco Live oznámila řadu inovací, které zákazníkům pomohou modernizovat aplikace, vybavit pracovníky efektivními nástroji, ochránit podnik před hrozbami a transformovat infrastrukturu. Čtěte více

Pouze 6 % obětí ransomwaru v Česku vloni zaplatilo výkupné

6. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Češi jsou velmi disciplinovaní v otázce, zda platit či neplatit výkupné za odšifrování dat zablokovaných ransomwarem. V loňském roce získali kybernetičtí vyděrači platby pouze od 6 % obětí v České republice. Z celosvětového hlediska přitom za odšifrování dat zaplatila více než polovina napadených (56 %). Čtěte více