Osm předpovědí společnosti SAS: Digitalizace je a bude klíčem

2. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: SAS)
Digitalizace je a bude hybatelem k řešení jakýchkoli ekonomických, zdravotních, ekologických nebo sociálních výzev. V tomto procesu není návratu. Jaké trendy tedy můžeme v roce 2021 očekávat? S čím počítat a na co se připravit?

Společnost SAS shromáždila renomované odborníky na EMEA s dotazem, co předpovídají pro rok 2021 a jak vidí rozvoj technologií v různých oblastech společnosti.

Osm předpovědí a trendů SAS pro rok 2021:

1. Překonfigurování cloudu pro analytiku

„Objevila se technologie cloud computingu, která poskytla výpočetní výkon a možnosti škálování nezbytné k velkému využití analytiky a umělé inteligence. To, co před několika lety vyžadovalo dlouhý proces zadávání veřejných zakázek a bylo často kvůli nákladům na infrastrukturu nedosažitelné, dnes lze udělat přihlášením k poskytovateli cloudu. Pronajmete si jeho vybavení a využijete nabízené podpůrné služby,“ uvedl Michal Gawlick, vedoucí cloudu a architektury EMEA, SAS.

2. Subjekty s rozhodovací pravomocí začínají důvěřovat umělé inteligenci

„Zviditelňování výsledků dosažených umělou inteligencí ze strany decision makers vede k nárůstu důvěry v rozhodnutí, které tyto modely vytvářejí. Přidání lidského dohledu a vysvětlení modelů v každém kroku rozhodovacího procesu začne přinášet akceptaci umělé inteligence a automatizovaných rozhodnutí,“ předpověděl João Oliveira, manažer EMEA Business Solutions, SAS.

3. Menší města dohánějí větší inteligentní města

„Firmy a organizace začaly podporovat práci na dálku. V mnoha zemích dochází k reverzní migraci z velkých měst do menších. To vedlo ke změně strategie společností poskytujících služby v oblasti širokopásmového připojení, dodávky potravin a dalších inteligentních služeb. Všechny zúčastněné strany v inteligentním městě nebo inteligentní společnosti musí spolupracovat na podpoře těchto reverzních migrací. Od místních a federálních vlád až po poskytovatele a aktivátory technologií mají všichni svoji roli,“ doplnil Dwijendra Dwivedi, EMEA AI a IOT Practice Lead, SAS.

4. Rok očkování

„Pokud byl rok 2020 rokem covid-19, rok 2021 bude rokem vakcíny. Jaká vakcína budou nejlepší? Které budou distribuovány po celém světě? Budeme se spoléhat na více vakcín, abychom zlepšili distribuci a účinnost? Analytika nebude hrát roli jen při schvalování procesu vývoje vakcíny, ale bude také důležitá pro plánování, zavádění a sledování distribuce, vedlejších účinků a efektivity,“ zamyslel se Mark Lambrecht, ředitel Global Health and Life Sciences, SAS.

5. Spotřebitelé získají větší kontrolu vzdáleným ovládáním

„Digitální transformace je nyní otázkou přežití. Spotřebitelé mají kontrolu nad svými maloobchodními nákupy, bankovnictvím, komunikačními a komunálními službami, pojišťovnictvím a osobní zdravotní péčí. K dispozici jsou aplikace pro všechno a sociální recenze od podobně smýšlející komunity. Spotřebitelé očekávají nejlepší nabídky, jednoduchou platbu, doručení ve stejný den a vrácení zdarma, to vše doplněné jednoduchým používáním a skvělými službami. Očekává se, že podniky budou držet krok s obry digitálního průmyslu s efektivnějšími dodavatelskými řetězci, 24hodinovým online zákaznickým servisem a snadným plánováním. Vše optimalizované pro efektivitu. Závod pokračuje, ale jak přežijete? Čím rychleji budete schopni interpretovat nové zákaznické trendy z digitálních kontaktních bodů, tím lepší budete mít náskok před konkurencí,“ předpověděl Mike Blanchard, vedoucí Global Customer Intelligence Practice, SAS.

6. Datoví domorodci vstupují do pracovní síly

„Úspěch nastupující generace datových domorodců silně ovlivní dva faktory: individuální osnovy a schopnost zpracovávat všechny aspekty dat. Aby byli absolventi úspěšní jako noví zaměstnanci, potřebují nejen analytické dovednosti, ale také vyprávění příběhů, řízení projektů a aspekty etiky a dodržování předpisů. Klíčem k soutěžení na přicházejícím pracovním trhu budou personalizované vzdělávací cesty,“ predikoval Jürgen Kaselowsky, akademický manažer EMEA, SAS.

7. Farmacie zaměřená na pacienta zachraňuje více životů

„Po útlumu covid-19 bude klinický výzkum stále více navrhován a budován pro pohodlí pacientů. Díky senzorům, nositelným zařízením a aplikacím mohou pacienti zůstat doma a být monitorováni 24/7. Tento proces vývoje léčiv a pokroky v analytice, které jsou náročné na data, posouvají svět vývoje léků vpřed v neustálém hledání nových inovativních terapií. Klinické studie odrážejí více léků v jedné studii a vedou k individualizovanějším a cílenějším terapiím. Výsledky klinických studií přicházejí rychleji a dávají pacientům transparentnost, kterou potřebují, aby našli nejnovější léčbu, která pro ně bude fungovat," doplnil Mark Lambrecht, ředitel Global Health and Life Sciences, SAS.

8. Organizace ze „staré školy“ mají příležitost oživit se prostřednictvím analytiky

„Úsilí o rozvoj umělé inteligence a analytiky oživilo sentiment vůči tradičním velkým veřejným organizacím, jako jsou vládní agentury, a podniky orientované na zákazníky (např. banky a pošty). Rozhodování založené na datech a proaktivní návrh veřejné politiky během covid-19 má v poslední době větší podporu a uznání občanů. Když velké banky implementují různé optimalizace a návrh obchodních procesů na základě AI, přinášejí měřitelné zlepšení v oblasti služeb zákazníkům i v dalších oblastech,“ uzavřel Dwijendra Dwivedi, EMEA AI a IOT Practice Lead, SAS.

Podobné články

Většina firem kvůli nízké kvalitě svých dat přichází o peníze

18. 10. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ataccama)
Podniková data jsou v době nástupu umělé inteligence cennou komoditou. Podle Ataccamy však prozatím dosáhlo datové dospělosti jen 16 % firem. Zbylé firmy kvůli nízké kvalitě dat přicházejí o peníze. Čtěte více

HP řešením Metal Jet S100 mění tradiční způsoby výroby

29. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP Inc. zahájila prodej řešení Metal Jet S100. Nové zařízení umožňuje navrhovat inovativní produkty a digitálně tisknout kvalitní díly v masovém měřítku, čímž přispívá k transformaci průmyslových odvětví a pomáhá využít technologii 3D tisku kovových dílů v masové výrobě. Čtěte více
Barbora Paulovič Deckerová, viceprezidentka pro spolupráci s byznys partnery IBM Ecosystem pro region střední a východní Evropy

IBM Watson poradí zákazníkům Alzy

29. 9. 2022. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: IBM)
Lídr online obchodování v České republice komunikuje se zákazníky pomocí IBM Watson asistenta v IBM cloudu. Virtuálního asistenta vyvinul obchodní partner IBM, český start-up AddAI.Life. Čtěte více

Téměř polovina zaměstnanců má problém s digitální transformaci své firmy

26. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Průzkum společnosti Dell Technologies z více než 40 zemí ukazuje, že po dvou letech zrychlené digitální transformace si vedoucí pracovníci firem více než kdy jindy uvědomují, jak velkou roli hrají zaměstnanci při prosazování úspěšných změn. Čtěte více