Osm předpovědí společnosti SAS: Digitalizace je a bude klíčem

2. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: SAS)
Digitalizace je a bude hybatelem k řešení jakýchkoli ekonomických, zdravotních, ekologických nebo sociálních výzev. V tomto procesu není návratu. Jaké trendy tedy můžeme v roce 2021 očekávat? S čím počítat a na co se připravit?

Společnost SAS shromáždila renomované odborníky na EMEA s dotazem, co předpovídají pro rok 2021 a jak vidí rozvoj technologií v různých oblastech společnosti.

Osm předpovědí a trendů SAS pro rok 2021:

1. Překonfigurování cloudu pro analytiku

„Objevila se technologie cloud computingu, která poskytla výpočetní výkon a možnosti škálování nezbytné k velkému využití analytiky a umělé inteligence. To, co před několika lety vyžadovalo dlouhý proces zadávání veřejných zakázek a bylo často kvůli nákladům na infrastrukturu nedosažitelné, dnes lze udělat přihlášením k poskytovateli cloudu. Pronajmete si jeho vybavení a využijete nabízené podpůrné služby,“ uvedl Michal Gawlick, vedoucí cloudu a architektury EMEA, SAS.

2. Subjekty s rozhodovací pravomocí začínají důvěřovat umělé inteligenci

„Zviditelňování výsledků dosažených umělou inteligencí ze strany decision makers vede k nárůstu důvěry v rozhodnutí, které tyto modely vytvářejí. Přidání lidského dohledu a vysvětlení modelů v každém kroku rozhodovacího procesu začne přinášet akceptaci umělé inteligence a automatizovaných rozhodnutí,“ předpověděl João Oliveira, manažer EMEA Business Solutions, SAS.

3. Menší města dohánějí větší inteligentní města

„Firmy a organizace začaly podporovat práci na dálku. V mnoha zemích dochází k reverzní migraci z velkých měst do menších. To vedlo ke změně strategie společností poskytujících služby v oblasti širokopásmového připojení, dodávky potravin a dalších inteligentních služeb. Všechny zúčastněné strany v inteligentním městě nebo inteligentní společnosti musí spolupracovat na podpoře těchto reverzních migrací. Od místních a federálních vlád až po poskytovatele a aktivátory technologií mají všichni svoji roli,“ doplnil Dwijendra Dwivedi, EMEA AI a IOT Practice Lead, SAS.

4. Rok očkování

„Pokud byl rok 2020 rokem covid-19, rok 2021 bude rokem vakcíny. Jaká vakcína budou nejlepší? Které budou distribuovány po celém světě? Budeme se spoléhat na více vakcín, abychom zlepšili distribuci a účinnost? Analytika nebude hrát roli jen při schvalování procesu vývoje vakcíny, ale bude také důležitá pro plánování, zavádění a sledování distribuce, vedlejších účinků a efektivity,“ zamyslel se Mark Lambrecht, ředitel Global Health and Life Sciences, SAS.

5. Spotřebitelé získají větší kontrolu vzdáleným ovládáním

„Digitální transformace je nyní otázkou přežití. Spotřebitelé mají kontrolu nad svými maloobchodními nákupy, bankovnictvím, komunikačními a komunálními službami, pojišťovnictvím a osobní zdravotní péčí. K dispozici jsou aplikace pro všechno a sociální recenze od podobně smýšlející komunity. Spotřebitelé očekávají nejlepší nabídky, jednoduchou platbu, doručení ve stejný den a vrácení zdarma, to vše doplněné jednoduchým používáním a skvělými službami. Očekává se, že podniky budou držet krok s obry digitálního průmyslu s efektivnějšími dodavatelskými řetězci, 24hodinovým online zákaznickým servisem a snadným plánováním. Vše optimalizované pro efektivitu. Závod pokračuje, ale jak přežijete? Čím rychleji budete schopni interpretovat nové zákaznické trendy z digitálních kontaktních bodů, tím lepší budete mít náskok před konkurencí,“ předpověděl Mike Blanchard, vedoucí Global Customer Intelligence Practice, SAS.

6. Datoví domorodci vstupují do pracovní síly

„Úspěch nastupující generace datových domorodců silně ovlivní dva faktory: individuální osnovy a schopnost zpracovávat všechny aspekty dat. Aby byli absolventi úspěšní jako noví zaměstnanci, potřebují nejen analytické dovednosti, ale také vyprávění příběhů, řízení projektů a aspekty etiky a dodržování předpisů. Klíčem k soutěžení na přicházejícím pracovním trhu budou personalizované vzdělávací cesty,“ predikoval Jürgen Kaselowsky, akademický manažer EMEA, SAS.

7. Farmacie zaměřená na pacienta zachraňuje více životů

„Po útlumu covid-19 bude klinický výzkum stále více navrhován a budován pro pohodlí pacientů. Díky senzorům, nositelným zařízením a aplikacím mohou pacienti zůstat doma a být monitorováni 24/7. Tento proces vývoje léčiv a pokroky v analytice, které jsou náročné na data, posouvají svět vývoje léků vpřed v neustálém hledání nových inovativních terapií. Klinické studie odrážejí více léků v jedné studii a vedou k individualizovanějším a cílenějším terapiím. Výsledky klinických studií přicházejí rychleji a dávají pacientům transparentnost, kterou potřebují, aby našli nejnovější léčbu, která pro ně bude fungovat," doplnil Mark Lambrecht, ředitel Global Health and Life Sciences, SAS.

8. Organizace ze „staré školy“ mají příležitost oživit se prostřednictvím analytiky

„Úsilí o rozvoj umělé inteligence a analytiky oživilo sentiment vůči tradičním velkým veřejným organizacím, jako jsou vládní agentury, a podniky orientované na zákazníky (např. banky a pošty). Rozhodování založené na datech a proaktivní návrh veřejné politiky během covid-19 má v poslední době větší podporu a uznání občanů. Když velké banky implementují různé optimalizace a návrh obchodních procesů na základě AI, přinášejí měřitelné zlepšení v oblasti služeb zákazníkům i v dalších oblastech,“ uzavřel Dwijendra Dwivedi, EMEA AI a IOT Practice Lead, SAS.

Podobné články

Canon rozšířil nabídku barevných A3 multifunkcí pro smíšená pracovní prostředí

14. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canon)
Společnost Canon představila dvě nové řady multifunkčních tiskových zařízení – imageRUNNER C3226i a imageRUNNER ADVANCE DX C3800, která byla navržena pro efektivní a bezpečné hybridní pracovní prostředí. Tyto nejnovější přírůstky dále rozšiřují a doplňují portfolio kancelářských barevných multifunkcí formátu A3 v nabídce společnosti Canon, které tak nabízí řešení vhodná pro nejrůznější typy zákazníků. Čtěte více
Phil Andrews, viceprezident a generální ředitel pro region CEMEA ve společnosti Red Hat

Proč se díky open sourcu staly technologie více než jen debatou o IT

9. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Technologie jsou oblastí, ve které jsou změny konstantou a která je neustále vzrušující a relevantní. Pravděpodobně největší změna, kterou nyní pozorujeme, se netýká ani tak skutečných technologií, jako spíše kultury. Čtěte více

Pouze tři z deseti českých firem používají elektronický podpis

7. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Software602)
Využívanost elektronického podpisu roste s velikostí firmy. Nejčetnější je u korporací s 250 a více zaměstnanci. Tyto společnosti také častěji používají kvalifikovaný elektronický podpis odpovídající evropským požadavkům, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Software602. Čtěte více
Zdeňka Van der Zwan, manažerka prodejního kanálu pro oblast CEE v Red Hatu

Zdeňka Van der Zwan (Red Hat): Neváhejte a automatizujte!

2. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Red Hat)
Automatizace. Co to vlastně je a k čemu všemu ji lze využít? Které nástroje v této oblasti Red Hat nabízí? Jak se to vše doplňuje s dalšími moderními technologiemi? A jak do rychle se rozjíždějícího vlaku naskočit a vytěžit z toho maximum pro svůj byznys? O tom všem a mnohém dalším jsme si povídali s manažerkou prodejního kanálu pro oblast CEE v Red Hatu Zdeňkou Van der Zwan. Čtěte více