Oracle představil Exadata X3

6. 10. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Oracle)
Čtvrtá generace databázových systémů využívajících technologii in-memory je řešením pro OLTP databáze nejvyšší třídy, velké datové sklady a databáze na bázi cloudu. Nově nabízená konfigurace zaujímající pouze osminu racku je navíc výhodná i cenově.

V úvodním vystoupení na konferenci Oracle OpenWorld představil výkonný ředitel společnosti Oracle Larry Ellison systém Oracle Exadata X3 Database In-Memory Machine. Jedná se o nejnovější generaci těchto databázových strojů, které nyní využívají technologii in-memory (zpracování dat přímo v operační paměti bez nutnosti přistupovat na datové úložiště). Systém je klíčovou součástí infrastruktury produktů Oracle Cloud.

Oracle Exadata X3-2 Database In-Memory Machine a Oracle Exadata X3-8 Database In-Memory Machine dokáží ukládat až stovky terabajtů komprimovaných uživatelských dat v paměti Flash nebo RAM. Tímto způsobem se prakticky eliminují ztráty výkonu způsobované pomalým přístupem na pevné disky při čtení a zápisu dat. Systémy Exadata X3 jsou vhodnou databázovou platformou pro cloud computing s různorodými úlohami, jejichž náročnost lze navíc těžko předem odhadnout.

Cílem společnosti Oracle bylo, aby systém nabídl co nejvyšší výkon při co nejnižších nákladech. Za tímto účelem je implementována technologie mass memory hierarchy (masivní hierarchie paměti), která automaticky přesouvá veškerá aktivní data do paměti Flash a RAM; naopak data používaná méně aktivně se ponechávají na levných discích.

Nabízená konfigurace systému v 1/8 racku (skříně) umožňuje nasadit Oracle Exadata X3-2 Database In-Memory Machine cenově velmi efektivním způsobem. Toto řešení se hodí pro méně náročné úlohy, testování, vývoj a systémy zotavení po havárii (disaster recovery). Jde o plně redundantní systém použitelný i pro kritické aplikace.

Technologie nové generace přinášejí zvýšení výkonu

Systémy využívají kombinaci škálování mezi servery a úložnými systémy (scale-out, tj. škálování mezi více systémy), síťové propojení InfiniBand, pokročilé techniky ukládání dat a vyrovnávání paměti, paměť Flash přes rozhraní PCI a hybridní sloupcovou kompresi pro data v databázových tabulkách. Výsledkem je výkon a dostupnost veškerých pracovních úloh prováděných v databázi Oracle.

Oracle Exadata X3 Database In-Memory Machine přináší díky nejmodernějším technologiím podstatné zvýšení výkonu:

• Oproti předešlé verzi je podporována až 4krát větší kapacita paměti Flash, o 40 % se zrychlila odezva. Ve spojení s unikátní hybridní sloupcovou kompresí pak lze stovky terabajtů uživatelských dat zpracovávat přímo v paměti Flash.
• Aktualizovaný software Exadata Smart Flash Cache pro řízení vyrovnávací paměti umožňuje zapisovat do databáze až 20krát více dat. Nový software lze spustit i na předchozí verzi systémů Exadata; v tomto případě se kapacita zápisu zvýší 10krát.
• Oracle Exadata X3-2 Database In-Memory Machine obsahuje až o 33 % více procesorových jader. Používá se nejnovější řada procesorů, osmijádrové Intel® Xeon E5-2600.
• Systém Oracle Exadata X3-2 rozšiřuje 10Gb ethernet i do prostředí datových center. Na 1 racku je k dispozici 40 síťových portů pro desetigigabitový ethernet.
• 30 % se snižují nároky na napájení a chlazení.

Konfigurace podle konkrétních potřeb zákazníka

Oracle Exadata X3-2 Database In-Memory Machine je dostupný v konfiguracích full-rack, half-rack, quarter-rack a nově i levné podobě eighth-rack (stroj zaujímající pouze osminu skříně). Díky tomu je systém vhodný pro širokou škálu úloh. Systémy Oracle Exadata X3-8 Database In-Memory Machine jsou k dispozici v podobě full-rack. Oba systémy X3 podporují konfigurace ve více skříních (multi-rack), což zajišťuje téměř neomezenou škálovatelnost.

Systémy jsou plně kompatibilní s předcházejícími generacemi databázových strojů Exadata a současné systémy mohou být upgradovány. Databázové stroje lze okamžitě použít pro jakoukoliv aplikaci certifikovanou se systémy  Oracle Database 11g R2 a Oracle RAC (Real Application Clusters). Týká se to např. produktů SAP, Oracle Fusion Applications, Oracle PeopleSoft, Oracle Siebel CRM, Oracle E-Business Suite a tisíců dalších aplikací.

Systém Oracle Exadata má jedinečné vlastnosti. Dokáže spustit libovolnou databázovou aplikaci na plně škálovatelné architektuře, která kombinuje masivní využití paměti za účelem dosažení co nejvyššího výkonu a levné pevné disky zajišťující vysokou kapacitu. Jde o řešení pro nasazení databází v prostředí založeném na cloudu,“ uvedl Andrew Mendelsohn, senior viceprezident pro technologie databázových serverů ve společnosti Oracle.

Štítky: 

Podobné články

Oracle slaví a je na cestě k autonomnímu IT

11. 11. 2019. (redaktor: Jan Hanáček, zdroj: Oracle)
V září uplynulo 25 let od založení české pobočky společnosti Oracle. Za čtvrtstoletí firma prošla velmi dynamickým rozvojem a rozšiřuje svou nabídku o další služby. Čtěte více

Avnet investoval do cloudového prostředí Oraclu

18. 1. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Avnet)
Společnost Avnet investovala do cloudového prostředí od firmy Oracle. Zakoupením cloudových služeb od Oraclu Avnet získal prostředí pro podporu obchodních partnerů a koncových zákazníků, kteří řeší projekty založené na službách v cloudu. Čtěte více

Microsoft a Oracle partnery

2. 7. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Microsoft)
Společnosti Microsoft a Oracle oznámily společné partnerství, které umožní fungování softwaru Oracle na Windows Server Hyper-V a na Windows Azure. Zákazníci nyní budou moci spustit software Oracle včetně Javy, Oracle Database a WebLogic Server na Windows Server Hyper-V nebo na Windows Azure a navíc získat od Oracle plnou podporu. Čtěte více

Oracle rozšířil portfolio svých cloudových služeb

3. 10. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Oracle)
Společnost Oracle rozšířila portfolio Oracle Cloud o sedm nových služeb, které budou pro zákazníky dostupné formou měsíčního předplatného. Čtěte více