Nový ransomware v české lokalizaci se šíří prostřednictvím SMS

31. 7. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Výzkumný tým ESETu objevil nový ransomware zaměřený na uživatele chytrých telefonů se systémem Android. Detekuje ho jako Android/Filecoder.C. Pomocí SMS zpráv v několika desítkách jazykových mutací včetně češtiny se snaží rozšířit do celého světa. Tým společnosti ESET objevil mobilní ransomware po více než dvouletém období, kdy výskyt této hrozby celosvětově klesal.

„Ransomware je typ škodlivého kódu, který zašifruje obsah zařízení, v tomto případě mobilního telefonu či tabletu se systémem Android. Za dešifrovací klíč požaduje od majitele výkupné,“ vysvětlil Ondřej Šafář, tiskový mluvčí ESETu. „V tomto konkrétním případě ransomware po své instalaci odešle lokalizovanou SMS s odkazem na stažení škodlivého kódu na všechny v telefonu uložené kontakty. Snaží se tak přimět další uživatele, aby si ransomware nainstalovali. To vše proběhne ještě předtím, než proběhne zašifrování napadeného zařízení,“ dodal Šafář.

„To může teoreticky vést k velkému nárůstu infekcí. Obzvláště proto, že ransomware má 42 jazykových verzí SMS zprávy. Naštěstí si i nic netušící uživatel musí všimnout špatného, pravděpodobně strojového překladu. Některé jazykové verze nedávají vůbec smysl,“ vysvětlil Lukáš Štefanko, analytik společnosti ESET, který se dlouhodobě zaměřuje právě na hrozby pro mobilní platformu Android a tento malware zkoumal.

Například česká verze SMS zprávy říká: „Jak mohou dát své fotografie do této aplikace, myslím, že vám musím říct.“ Jazykovou verzi vybírá ransomware na základě jazykového nastavení mobilního zařízení.

Malware se šířil z populární platformy Reddit

Škodlivý kód se šířil ze stránek Reddit v pornografických příspěvcích a dále skrz fórum pro vývojáře na platformě Android XDA Developers. Po upozornění od společnosti ESET byly škodlivé odkazy ze stránky XDA Developers rychle odstraněny, na webu Reddit ale nadále zůstávají.

Štefanko dodává, že celá kampaň je malá a působí značně amatérsky. „Samotný ransomware obsahuje chyby, které se především týkají špatně implementovaného šifrování. Jakékoli zašifrované údaje mohou být dešifrované i bez pomoci útočníků. Pokud ale tvůrci kódu tuhle chybu odstraní a vylepší distribuci, může se z této kampaně stát vážná hrozba,“ varoval Štefanko.

Výše výkupného je dynamická od 0,01 do 0,02 Bitcoinu, což je dle aktuálního kurzu přibližně 2 100 až 4 300 korun. Uživatelé bezpečnostního řešení ESET Mobile Security jsou před hrozbou chráněni.

V návaznosti na detekci tohoto malware odborníci ESETu připomínají základní bezpečnostní doporučení. Mezi ty nejzásadnější patří pravidelné aktualizace operačního systému chytrého telefonu, stahování důvěryhodných aplikací z oficiálního obchodu Google Play a používání bezpečnostní aplikace.

Podobné články

Raja Patel, senior vice prezident pro vývoj bezpečnostních produktů, Sophos

Ochrana proti sofistikovaným kybernetickým útokům vyžaduje vícevrstvou obranu

2. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podvodníci proměnili počítačovou kriminalitu v sofistikovaný a nebezpečný tanec. Využívají umělou inteligenci (AI) k vylepšování útoků prostřednictvím sociálního inženýrství a k napadání svých cílů mají k dispozici malware poskytovaný formou služby (Malware-as-a-Service, MaaS). Čtěte více

Deset kybernetických nebezpečí roku 2024: Hrozby, trendy a doporučení

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
S každým rokem roste počet a intenzita kybernetických útoků. Do roku 2025 by pak kyberzločinci měli celosvětově způsobit škody za 10,5 bilionu dolarů. Ruku v ruce s tím pak jde rostoucí zájem firem o služby prediktivní bezpečnosti. Vedle „tradičních aktivit“ poroste i závažnost útoků přes kvantové počítače, umělou inteligenci, 5G infrastrukturu nebo virtuální realitu. Čtěte více

Kybernetická kriminalita a hrozby pro malé a středně velké podniky

19. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie Sophos Threat Report pro rok 2024 popisuje „Kyberkriminalitu na hlavní obchodní třídě“ a největší hrozby, kterým malé a středně velké podniky čelí. Podle studie v roce 2023 téměř 50 % detekcí malwaru v malých a středně velkých podnicích představovaly keyloggery, spyware a stealery (tedy malware, který útočníci používají ke krádeži dat a přihlašovacích údajů). Čtěte více

Organizace vloni čelily v průměru více než 60 000 kybernetických útoků

4. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Z komplexní analýzy dat společnosti Check Point vyplývá, že v roce 2023 čelila každá organizace na světě v průměru 1 158 kybernetickým útokům týdně. Každá 10. organizace na světě se navíc vloni stala terčem ransomwarového útoku, což je o 33 % více než v roce 2022. Čtěte více