Novinky od Microsoftu překvapí. Dočkáme se i „bájného“ telefonu

3. 10. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft je již delší dobu známý kromě svého softwaru také svým vesměs zajímavým a povedeným hardwarem. Nyní si pro nás Microsoft připravil další novinky – kromě očekávaných, spíše evolučních, inovací stávajících zařízení překvapil i dvěma kompletně novými skládacími přístroji se dvěma displeji.
Microsoft Surface Duo

Začněme hezky zostra, tedy těmi největšími novinkami. Microsoft je označuje jako Surface Neo a Surface Duo a v principu jde o velmi podobná zařízení. Podle slov samotného Microsoftu jde o zcela novou kategorii přístrojů orientovanou na co nejvyšší mobilitu, produktivitu a multitasking. S tím budou nutně souviset i softwarové změny, respektive i nasazení zcela nového Windows X. Ačkoli Microsoft přístroje představil již nyní, do prodeje se dostanou až přibližně za rok. A to právě kvůli tomu, aby vývojáři stihli připravit vše potřebné do té podoby, aby přístroje a zejména pak jejich uživatelé mohli z přítomnosti dvou displejů těžit v maximální možné míře.

Microsoft Neo je ta větší z obou dvoudisplejových novinek – zákazníci se v tomto případě mohou těšit na dvojici 9" obrazovek, které by společně po rozevření měly poskytnout pracovní plochu běžnou pro dnešní 13" zařízení. Díky 360o půjde oba displeje podle potřeby rozevřít nejenom do roviny, ale i do řady dalších pozic, např. „stanu“. Zařízení poběží na upravených Windows 10 (Microsoft o nich hovoří jako o Windows X), která by měla být přizpůsobena pro nasazení na dvou displejích. Pro Surface Neo bude rovněž k dispozici volitelná klávesnice, která se bude přikládat na spodní displej, čímž vznikne pomyslný notebook. Zajímavé je, že zařízení bude reagovat na pozici klávesnice – pokud klávesnicí překryje horní část obrazovky, její zbývající spodní plocha poslouží jako tablet. Pokud naopak klávesnicí zakryjete spodní část obrazovky, v horní části displeje zbyde pracovní prostor pro aplikace či informace.

Surface Duo je zjednodušeně možné označit za zmenšenou verzi modelu Neo. Na rozdíl od něho však poběží na operačním systému Android a jeho displeje nabídnou úhlopříčku 5,6".

Na rozdíl od aktuálního trendu, kterým je nástup ohebných či chcete-li flexibilních displejů, však Microsoft u svých novinek vsadil na samostatnou dvojici oddělených displejů. Jde tedy jinou cestou, než např. Samsung u telefonu Galaxy Fold či Huawei u svého Mate X.

Další novinky

Další novinky, tedy modely Surface Laptop 3, Surface Pro 7 a Surface Pro X vycházejí ze svých předchůdců, které však samozřejmě v mnoha ohledech vylepšují.

Notebook Surface Laptop 3 bude dostupný ve 13,5" (2 256 x 1 504 bodů) a v 15" (2 496 x 1 664 bodů) provedení. Největší zajímavostí je pravděpodobně nasazení procesoru od AMD (Ryzen 5 3580U nebo Ryzen 7 3780U) ve větší verzi. Kompaktnější varianta spoléhá na CPU od Intelu (i5-1035 nebo i7-1065). Oproti předchozím generacím se uživatelé mohou těšit na vlastnosti jako režim Instant-On, rozhraní USB-C, Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0, rychlé nabíjení nebo zvětšený touchpad. Výdrž by měla u obou modelů dosahovat až 11,5 hodiny. Oba počítače jsou rovněž kompatibilní s perem Surface Pen schopným rozlišit až 4 096 úrovní přítlaku. Ceny budou začínat od 999 USD za menší model a od 1 199 USD za větší model.

Surface Pro 7 je tenké a lehké zařízení typu 2 v 1 se 12,3" obrazovkou s rozlišením 2 736 x 1 824 bodů. Zařízení staví na procesorech Intel (v nejvyšší konfiguraci nabídne čtyřjádrové Core i7) doplněných až o 16 GB RAM a až 1TB SSD. Výbavu dále doplňuje např. infračervená kamera s podporou Windows Hello, TPM 2.0 čip, Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0, USB-C, mini display port či čtečka microSD karet. Zachováno zůstává i rozhraní Surface Connect a Surface Type Cover Port. I v tomto případě se mohou uživatelé spolehnout na podporu příslušenství jako Surface Dial či Surface Pen. Reproduktory s výkonem 1,6 W a certifikací Dolby Audio Premium doplňují mikrofony s vylepšeným rozpoznáváním hlasu. Výdrž baterie by měla být až 10,5 hodiny s tím, že pro dobití na 80 % by mělo stačit hodinové zapojení do sítě. Cena bude startovat na úrovni 749 USD.

Aby se Microsoft nemusel v případě procesorů spoléhat jen na AMD a Intel, doplnil do svého portfolia i model Surface Pro X postavený na platformě ARM (čip Microsoft SQ1 + grafika Adreno 685). RAM může být až 16GB a SSD až 512GB. I v tomto případě jde o zařízení typu 2 v 1, tentokrát se 13" displejem s poměrem 3:2 a rozlišením 2 880 x 1 920. Kromě Wi-Fi 5 (802.11ac) a Bluetooth 5.0 zaujme ve výbavě LTE modem. Mezi další zajímavosti můžete zařadit např. infračervenou kameru s podporou Windows Hello, rozhraní USB-C, 2W Dolby Audio Premium reproduktory nebo až 13hodinovou výdrž. Protože jde o zařízení s dotykovým displejem, ani v tomto případě nechybí podpora pera Surface Pen. V tomto případě si zákazníci budou muset připravit alespoň 999 USD.

Poslední z novinek jsou kompletně bezdrátová sluchátka Surface Earbuds, která kromě aktivního potlačení okolního hluku nabídnou intuitivní dotykové a hlasové ovládání. Zaujme např. podpora rozšířené spolupráce s Office 365 či Spotify. Sluchátka se budou prodávat včetně dobíjecího pouzdra (které je umožní využít až 24 hodin) a budou stát 249 USD.

Video : 
Štítky: 

Podobné články

To nej z veletrhu IFA 2019

30. 9. 2019. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Berlínská IFA, kterou bychom mohli bez okolků nazývat evropským CESem, se opět překonala. Letos sem totiž zavítal rekordní počet vystavovatelů, jichž zde byly téměř 2 000. Německá metropole se tak na pár dní pro IT, ale i laickou veřejnost opět stala jedním z nejsledovanějších míst. Novinky z tohoto veletrhu spotřební elektroniky byly v podstatě ve všech médiích. A my rozhodně nebudeme výjimkou. Čtěte více
Jaroslav Král, tablet a desktop 4P manager v Lenovu

Lenovo v Praze představilo omlazenou řadu notebooků Yoga a tablety s Google asistentem

30. 9. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Lenovo)
Společnost Lenovo si pro letošní podzim připravila novou řadu prémiových notebooků Yoga a řadu dalších chytrých zařízení. Při vývoji se Lenovo zaměřilo především na možnosti připojení a dostupnost zařízení všem, kteří nové technologie denně využívají v práci, doma i na cestách. Čtěte více

HP představilo vážku mezi notebooky

27. 9. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP představila prémiový, ultralehký, designový notebook „lehký jako pírko“, který nabízí. S váhou pod kilogram je jasnou volbou především mobilní uživatele. Navíc je prvním notebookem na světě, jehož části jsou vyrobené z plastů, které by jinak skončily jako odpad v oceánu. Čtěte více

IDC: Prodej počítačů a tabletů bude nadále klesat

23. 9. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej osobních počítačových zařízení, kam dle třídění IDC patří stolní i přenosné počítače a pracovní stanice, konvertibilní zařízení a tablety, klesne dle údajů této analytické agentury mezi lety 2019 až 2023 o 2,4 %. Na druhou stranu můžeme na trhu sledovat i pozitivní jevy – například předpokládaný pětiprocentní růst prodeje zařízení typu 2 v 1 a ultramobilních notebooků. Čtěte více