Nová řada smartphonů Samsung Galaxy S23 vyznává umírněné inovace

3. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung představila modely Galaxy S23 Ultra, S23+ a S23, které oproti svým předchůdcům přinášejí spíše jen mírné inovace. Zákazníci se mohou těšit na vylepšenou fotografickou výbavu, výkonnější čipset, mírně upravený design, nové barevné varianty nebo větší baterii. A bohužel také vyšší ceny.

Všechny tři telefony jsou na první pohled velmi podobné svým předchůdcům, při bližším prozkoumání novinek však odhalíme i několik odlišností. Zmínit můžeme např. přepracovaný prostor s fotoaparáty na zadní (nově je u všech tří modelů až na počet snímačů v podstatě stejný) nebo použití méně zaoblených hran u modelu S23 Ultra, což se týká také displeje. Všechny tři nové modely budou na českém trhu dostání ve čtyřech barevných variantách (černé, krémové, zelené a fialové). Provedení smartphonů je podle očekávání odolné v souladu s normou IP68.

S23 Ultra přináší 6,8" QHD+ displej typu Dynamic AMOLED 2X s frekvencí 1 až120 Hz. V maximální výbavě pak nabídne až 1TB úložiště kombinované s 12GB RAM. Baterie má kapacitu 5 000 mAh a podporuje až 45W dobíjení.  Fotografická výbava zahrnuje 12mpx ultraširoký fotoaparát, širokoúhlý 200mpx fotoaparát ISOCELL HP2, 10mpx fotoaparát s 3× optickým zoomem a 10mpx fotoaparát s 10× optickým zoomem. Selfie fotoaparát na čelní straně pracuje s rozlišením 12 mpx a vůbec poprvé u Samsung obsahuje technologií Super HDR. K tomu přidává rychlé automatické ostření a vyšší záznamovou frekvenci 60 fps. Uživatelé i letos mohou počítat s dotykovým perem S-Pen, které se ukrývá v těle přístroje.

Modely S23+ (6,6") a S23 (6,1") využívají displeje typuDynamic AMOLED 2X s rozlišením FHD+ a frekvencí 48 až 120 Hz. Větší model nabídne až 512GB úložiště doplněné o 8GB RAM, zájemci o menší model se budou muset spokojit s úložištěm o kapacitě 256 GB. RAM zůstává rovněž 8GB. „Plus“ model disponuje baterií s kapacitou 4 700 mAh a podporou 45W dobíjení, varianta „bez plusů si bude muset vystačit s kapacitou 3 900 mAh a 25W nabíjením. Skladba fotoaparátů je u obou modelů totožná a zahrnuje 12mpx ultraširoký fotoaparát, 50mpx ultraširoký fotoaparát a 10mpx fotoaparát s 3× optickým zoomem. Selfie snímač je totožný jako u modelu S23 Ultra.

Displeje novinek se mohou nově pochlubit např. funkcí Enhanced Comfort schopnou automaticky průběžně upravovat barevné odstíny a kontrast, což např. v noci sníží zatěžování zraku. K dispozici jsou nově tři stupně intenzity podsvícení namísto dvou, což přijde vhod naopak za jasných slunečných dnů. Novinkou je také použití ochranného skla Corning Gorilla Glass Victus 2.

Snapdragon pro všechny

Na rozdíl od předchozích let, kdy se i nejvyšší modelové řady telefonů od Samsungu musely v Evropě většinou spolehnout na čipsety z rodiny Samsng Exynos, se tentokrát i zákazníci v našich zeměpisných podmínkách dočkají totožného hardwaru jako uživatelé v USA a některých dalších regionech. Srdcem novinek se tak stala platforma Snapdragon 8 Gen 2 Mobile (v edici for Galaxy). Přepracovaná mikroarchitektura procesoru podle výrobce zvyšuje výpočetní výkon řady Galaxy S23 zhruba o 30 % v porovnání s řadou Galaxy S22. Výrazně výkonnější by měla být také grafická část (zhruba o 41 %) i NPU jednotka pro práci s umělou inteligencí a strojovým učením (ta by si měla polepšit až o 49 %) schopná pomoci i se zpracováním obrazu z vestavěných fotoaparátů.

Zejména ve hrách pak uživatelé ocení i přítomnost funkce real-time ray tracing pro sledování a simulaci světelných paprsků ve virtuálním obraze.

Ještě lepšího (a stabilnějšího) výkonu by pak telefony měly dosahovat i díky rozšířené chladicí komoře.

Uživatelé samozřejmě mohou počítat také s nejnovějšími komunikačními protokoly jako 5G, LTE, Wi-Fi 6E, Wi-Fi Direct či Bluetooth 5.3.

Android 13 s řadou vylepšení

Všechny tři novinky spoléhají na Android 13 s uživatelským rozhraním One UI 5.1. Na řadu Galaxy S23 Samsung garantuje záruku upgradu čtyř budoucích generací operačního systému a pět let bezpečnostních aktualizací.

Operační systém je rozšířen o celou řadu vylepší z dílen Samsungu. Zmínit můžeme např. komplexní systém zabezpečení Samsung Knox, který získal víc oficiálních bezpečnostních certifikátů než jakékoli jiné mobilní zařízení, platforma nebo řešení na trhu. Součástí zabezpečení je také systém Knox Vault, který chrání důležité informace tím, že je izoluje od zbytku paměti i operačního systému.

Díky jednoduchému ovládacímu panelu mají uživatelé modelů Samsung Galaxy také dokonalý přehled o tom, kdo má přístup k jejich datům a jak se využívají. Jediným pohledem lze snadno zjistit, zda jsou osobní údaje v nebezpečí. Systém zasílá uživatelům i jednoduché výzvy, jak v případě potřeby nastavení změnit. Uživatelé také můžou přesně rozhodnout, které aplikace a programy získají přístup k jejich datům a jak je můžou používat.

Systém Samsung Multi Control pak umožňuje ovládat notebooky a tablety Samsung Galaxy pomocí klávesnice a myši. Vylepšené možnosti práce usnadňují například kopírování textů z jednoho zařízení do druhého. Model Galaxy S23 Ultra také díky funkci Google Meet vylepšuje možnosti videohovorů, při nichž lze využívat poznámky Samsung Notes a pracovat s dotykovým perem S Pen. Při schůzkách přes Google Meet navíc mohou účastníci současně společně upravovat dokument v různých zařízeních se systémem Android a nemusejí si prohlížet sdílenou obrazovku.

Inovované fotoaparáty

Základní parametry fotoaparátů nových telefonů jsme si již uvedli v úvodu, zejména snímač v modelu S23 Ultra však přináší několik inovací, které si zaslouží podrobnější popis. Zmínku si v prvé řadě zaslouží snímač s technologií Adaptive Pixel a rozlišením 200 megapixelů, který k souběžnému zpracování obrazu ve vysokém rozlišení v několika úrovních používá technologii zvanou pixel binning (spojování pixelů). O jeho výhodách si můžete více přečíst např. v samostatném článku.

Mezi přednosti fotoaparátů telefonů řady Galaxy S23 patří např.:

  • duální optický stabilizátor obrazu (OIS) fungující ve všech směrech, který se uplatní ve slabém světle nebo v situacích, kde by za normálních okolností byly videozáznamy rozostřené (platí pro model Galaxy S23 Ultra);
  • během nahrávání videozáznamů v rozlišení 8K rychlostí 30 snímků za sekundu lze nastavit širší úhel záběru, takže záznamy vypadají zcela profesionálně;
  • každý detail v záběru analyzuje vyspělá umělá inteligence – neuniknou jí ani zdánlivě nenápadné prvky jako oči nebo vlasy;
  • funkce 360 Audio Recording, která ve sluchátkách Galaxy Buds2 Pro vytváří prostorový zvuk.

Uživatelé, kteří chtějí mít fotografování a natáčení plně pod kontrolou, můžou využít celou řadu fotografických nástrojů a funkcí. K nim patří například aplikace Expert RAW umožňující ukládat fotografie souběžně ve formátech RAW i JPG jako u profesionálních zrcadlovek. Ve složitějších světelných podmínkách můžou kreativní jedinci experimentovat s vícenásobnou expozicí, v režimu Astrofotografie se zase můžou těšit na skvělé záběry Mléčné dráhy či jiných objektů na noční obloze. Příslušné hodnoty lze nastavit přímo v prostředí fotoaparátu v aplikaci Expert RAW, kterou si majitelé modelů Galaxy S23 můžou nově stáhnout. Nové možnosti ovládání fotoaparátu najdeme i na chytrých hodinkách Galaxy Watch5 v aplikaci Camera Controller, díky níž se dá například přímo na hodinkách zoomovat.

Ceny a dostupnost

Mobilní telefony Galaxy S23, S23+ a S23 Ultra s většími kapacitami úložiště se začnou v České republice prodávat 6. února, varianty s nižšími kapacitami od 17. února 2023.

Galaxy S23 bude možné pořídit za 23 499 Kč (8/128 GB), respektive 24 999 Kč (8/256 GB).

Model S23+ výrobce ocenil na 29 999 Kč (8/256 GB) a 32 999 Kč (8/512 GB).

Nejvyšší model S23 Ultra bude dostupný za 34 999 Kč (8/256 GB), 39 499 Kč (12/512 GB) a 44 999 Kč (12GB/1 TB).

Video : 

Profilová karta firmy

Samsung Electronics Czech and Slovak, s.r.o.

Samsung Electronics Czech and Slovak, s.r.o.

Samsung inspiruje svět a tvoří budoucnost svými transformačními myšlenkami a technologiemi. Společnost nově definuje svět televizorů, smartphonů, tabletů, nositelných chytrých zařízení a digitálních spotřebičů, síťových a paměťových prvků, LSI systémů, polovodičů a LED displejů. Pro nejnovější informace navštivte Samsung Newsroom na adrese: http://news.samsung.com..

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Žebříček nejprodávanějších smartphonů vloni ovládly iPhony

15. 3. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gsmarena.com, Counterpoint Research)
Rok 2022 byl pro iPhone skvělý. Podle organizace Counterpoint Research telefony amerického výrobce ovládly žebříček nejprodávanějších smartphonů s dechberoucím náskokem. Na seznamu deseti nejprodávanějších telefonů se totiž objevilo hned osm modelů s logem nakousnutého jablíčka na zadní straně. Čtěte více

Satelitní komunikace v mobilu (již brzy) pro všechny?

6. 3. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Motorola)
iPhony od Applu přišly s možností satelitní komunikace již na podzim, nyní se této technologie, zdá se, dočká také ekosystém utvořený kolem konkurenční platformy Android. Jednou z cest je nové Bluetooth zařízení satelitní komunikace motorola defy satellite link využívající službu Bullitt Satellite Messenger s funkcemi satelitního zasílání zpráv, sdílením polohy a asistencí SOS. Čtěte více
Barcelonské výstaviště Fira Gran Via

MWC 2023: Nejzajímavější novinky ze světa mobilních technologií

3. 3. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Veletrh Mobile World Congress 2023 každoročně přináší to nejzajímavější nejen ze světa chytrých telefonů, ale i z mnoha dalších oborů. Na které trendy a technologie se můžeme v nejbližších měsících těšit? Čtěte více

Každý Čech ročně vyprodukuje téměř 16 kilogramů elektronického odpadu

16. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Evropa v datech)
Na každého obyvatele Česka připadá až 15,7 kilogramů elektronického odpadu ročně, více jak desetinu z něj tvoří mobilní zařízení. Nový telefon si Češi pořizují průměrně jednou za tři až tři a půl roku. Možnost elektroniku recyklovat, ať už u prodejců nebo operátorů, Češi přitom téměř nevyužívají. Čtěte více