Neomezená mobilní data využívá dle ČTÚ už 22 % respondentů

7. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTÚ)
Český telekomunikační úřad se v průzkumu podrobněji zaměřil na mobilní trh. Mimo jiné jsme se tak dozvěděli, že služby virtuálních operátorů využívá téměř 11 % respondentů nebo, že 39 % respondentů vynakládá na měsíční provoz svého soukromého mobilu (soukromé SIM karty) 200 až 499 Kč. Jaké další skutečnosti průzkum odhalil?

Až 69 % respondentů dále uvedlo, že využívají služby svého hlavního poskytovatele mobilních služeb pět let nebo více, přičemž neexistuje zásadní rozdíl mezi respondenty využívajícími tarif a předplacenou kartu. Svého hlavního poskytovatele by doporučilo až 75 % respondentů. Své měsíční náklady na provoz soukromého mobilu (soukromé SIM karty) hodnotí vzhledem ke kvalitě služeb 45 % respondentů jako přijatelné, 20 % jako výhodné a 16 % jako velmi výhodné. Celkově tedy poměr mezi cenou a kvalitou služby hodnotí spíše pozitivně až 81 % respondentů.

„Spotřebitelé ze segmentu domácností volí častěji i nabídku služeb virtuálních operátorů. V tomto kontextu hodnotíme pozitivně zlepšující se podmínky na velkoobchodním trhu, kdy se na základě závazků z aukce 5G daří v poslední době dosahovat atraktivnějších cen a dalších podmínek pro alternativní poskytovatele služeb,“ uvedl předseda Rady ČTÚ Marek Ebert.

Soukromý mobilní telefon pouze s jednou soukromě hrazenou SIM kartou využívá 75 % respondentů, tedy čtvrtina z nich má v soukromém mobilním telefonu dvě SIM karty. Tři čtvrtiny respondentů uvedly, že využívají mobilní data, přičemž 65 % využívá současně volání, SMS a data, zatímco 10 % využívá jen volání a data (tedy bez SMS). Pouze 10 % respondentů využívá mobilní telefon pouze na volání.

Neomezená data využívá 22 % respondentů, druhým nejčastěji využívaným sjednaným objemem dat v tarifech a předplacených balíčcích je objem do 1 GB měsíčně, který využívá 11 % respondentů. Neomezená volání využívá 43 % respondentů, druhým nejčastěji využívaným sjednaným objemem volání v tarifech a předplacených balíčcích je objem do 100 minut měsíčně, který využívá 26 % respondentů. Balíček různých služeb od svého hlavního poskytovatele využívá 42 % respondentů.

Průzkum se zaměřil i na využívání mobilních aplikací. Spotřebitelé nejvíce využívají aplikaci WhatsApp (68 % respondentů). Pro srovnání, SMS služby využívá 79 % respondentů. Navigaci v mobilu využívá 53 % respondentů.

Kompletní studie je k dispozici zde.

Průzkumu se zúčastnilo 1 500 respondentů.

Podobné články

TP-Link představil 4G router pro venkovní instalace

24. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
Společnost TP-Link rozšiřuje své portfolio profesionálních síťových řešení Omada o výkonný model ER703WP-4G-Outdoor. Ten přináší spolehlivé připojení k internetu i v náročných venkovních podmínkách. Proto je ideálním řešením pro firmy, průmyslové areály, venkovní kamerové systémy či rekreační zařízení, kde je třeba stabilní připojení bez závislosti na pevné síti. Čtěte více
Acer Connect M6E 5G mobile Wi-Fi

Společnost Acer představila nové síťové periferie na doma i na cesty

23. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acer)
Dvojice novinek společnosti Acer uživatelům usnadní připojování jejich zařízení k bezdrátovým sítím. Řešení Acer Connect M6E 5G přináší přístup k síti 5G až pro 20 zařízení současně. Acer Wave D7 Wi-Fi 7 dongle, pak díky třípásmové technologii poskytuje rychlost až 2 880 Mb/s a podporuje přepínání linek (MLO+) pro minimalizaci prodlevy sítě a vyrovnávání zátěže. Čtěte více

Mercusys: router MB230-4G s podporou LTE

6. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mercusys)
Společnost Mercusys představila bezdrátový dvoupásmový gigabitový router MB230-4G, který přináší vysokorychlostní internetové připojení díky technologii 4G+ Cat6 a standardu AC1200. Model je určen pro domácnosti a malé firmy, které vyžadují stabilní a rychlé internetové připojení i v místech, kde není pevná konektivita vyžadována (nebo není k dispozici). Čtěte více

Internetové konektivitě dominuje Wi-Fi. Polovina připojení má rychlost přes 100 Mbit/s

1. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
Mezi hlavní zjištění zprávy ČTÚ o vývoji cen a trhu elektronických komunikací se zaměřením na rok 2023 lze zařadit stále stoupající objem přenesených dat u pevného i mobilního internetu, i když již vzestup není tak raketový jako v minulých letech. Nejvyšší meziroční nárůst zaznamenal objem dat přenesený v sítích 5G. Nepatrně také vzrostl objem provolaných minut v mobilních sítích. Čtěte více