To nejzajímavější z CES 2018 – 2. část

18. 1. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
V prvním díle článku „To nejzajímavější z CES 2018“ jsme si přiblížili produktové novinky, se kterými se pravděpodobně setkáme i u nás. V obecněji pojatém pokračování se naopak zaměříme převážně na trendy a technologie a prozradíme si, co nás (pravděpodobně) čeká ve více či méně vzdálené budoucnosti.

Jedním z hlavních a nejviditelnějších trendů byli tzv. hlasoví asistenti. Jejich vliv byl znát i na předposledním ročníku veletrhu CES, letos je však bylo možné potkat doslova na každém kroku. Nejrůznější podoby svých řešení představila celá řada výrobců a ze zařízení, jako jsou smartphony nebo chytré reproduktory se postupně dostávají i do oblastí, jako jsou stolní počítače, hudební a multimediální přehrávače, automobily, roboti nebo dokonce mikrovlnné trouby. Do budoucna bude stále znatelnější také propojování nejrůznějších služeb a tím rozšiřování schopností hlasových asistentů o doposud opomíjené možnosti. Na produktových novinkách je pak patrné, že ovládání hlasem se z jedné z doplňkových forem uživatelského rozhraní posouvá do roviny primárního a často jediného ovládacího prvku. A pokud se naplní tužby a přání výrobců, chytré reproduktory (k vidění byly modely všech velikostí) se letos budou prodávat po desítkách milionů…

Roboti

Také kategorie robotických zařízení, která až doposud působila spíše jako zajímavá demonstrace technologických možností, zažívá díky technologiím, jako jsou umělá inteligence, hlasové ovládání nebo pokročilé snímače a senzory, výrazný posun a blíží se do stavu, kdy začne být i reálně užitečná. K vidění byly například servisní roboti, kteří zvládají doručovat zásilky nebo plnit jednoduché úkoly.

Na vzestupu jsou také roboti, jejichž cílem je poskytovat lidem společnost, ačkoli i s pokusy na tomto poli jsme se setkávali již dříve. Díky umělé inteligenci jsou tito roboti schopni rozvíjet své digitální osobnosti a zároveň jsou stále lepší ve vedení konverzace i v předpovídání lidských potřeb. Co takový robot, který si s vámi zahraje Scrabble? Nebo „bojový“ robot společnosti Pilot Lab?

(Autonomní) vozidla

Velkou pozornost na veletrhu táhli představitelé automobilového průmyslu, ať již dodavatelé aut samotní, tak i dodavatelé nejrůznějších (inteligentních) dílčích technologií. A samozřejmě nešlo o auta jako taková, ale právě o technologie v jejich útrobách. Největší pozornost přitahovalo automatické (autonomní) řízení, ale neméně důležitou roli hrály také schopnosti komunikace (založené zejména na nastupujících mobilních sítích 5G) a nejrůznějších palubních (nejenom entertainment) systémů. Za zmínku stojí například koncept IMx společnosti Nissan, která využívá technologie schopné měřit mozkové vlny řidiče a předpokládat tak, co hodlá udělat. Pomoci by to mělo bezpečnosti provozu i zvýšení komfortu. Přidala se ale i řada dalších, své nejnovější pokroky ve vývoji samořídících vozů představila Toyota, nový model vozidla poháněného elektřinou a plného technologií včetně virtuální a rozšířené reality představila Kia a přidal se například i Mercedes-Benz se svým kompletně digitálním řídícím panelem a přepracovaným uživatelským rozhraním. Řada dalších výrobců se pochlubila například integrací již výše zmiňovaných hlasových asistentů. Řadu zajímavých novinek představila také Nvidia.

Sportovní a fitness technologie

Neméně důležitou roli na veletrhu hráli také výrobci nejrůznějších sportovních a fitness doplňků a služeb. Zmínit můžeme například nositelnou elektroniku, sporttestery, rozšířenou realitu, různé typy senzorů a snímačů i aplikace a služby sledující fyzickou a psychickou aktivitu uživatelů. Z jednoduchých doplňků, se kterými jsme se setkávali doposud, se však postupem času stávají sofistikovaná zařízení vhodná i pro náročné a profesionální uživatele. Běžným uživatelům se díky nim naopak dostávají do rukou zařízení, která byla dříve mimo jejich dosah, ať už kvůli vysokým cenám nebo složitému ovládání a vyhodnocování získaných informací.

Z vystavovaných produktů můžeme zmínit například chytrý polštář Zeeq, jehož cílem je napomoci k lepšímu spánku. Dělá tak jak pomocí monitorování jeho kvality, tak například i přehráváním vhodné hudby před spaním. Zmínit můžeme například i pomůcku Vitaliti, která má pomoci se sledováním zdravotního stavu pacientů propuštěných z nemocnice díky schopnosti měřit různé ukazatele zdravotního stavu včetně ECG, pulzu, okysličení krve, teploty, krevního tlaku a dalších.  Senzor na měření tlaku, mimo jiné kompatibilní s populární službou IFTTT, představila Nokia.

Virtuální a rozšířená realita

Přinejmenším stejný prostor jako loni si pro sebe „uzmula“ také virtuální a rozšířená realita. K vidění byla celá řada produktů a služeb v různých stádiích vývoje o oblasti sportu a coachingu, průmyslu, herního a zábavního průmyslu nebo třeba zdravotnictví a wellness. Za pravděpodobně nejdůležitější událost letošního veletrhu lze z hlediska virtuální reality označit nástup bezdrátových adaptérů, díky kterým se řešení pro virtuální realitu snad konečně zbaví omezující a obtěžující kabeláže. Podrobnější informace získáte například ve článku „HTC má vylepšenou VR a adaptér pro bezdrátový přenos obrazu“.

Mnohem více...

Na CES 2018 toho samozřejmě bylo k vidění mnohem víc. K dalším důležitým oblastem patřily internet věcí, chytrá domácnost a chytrá města nebo třeba gaming a esporty.

O vybraných produktových novinkách si můžete přečíst v první části článku.

Zdroje: CES, www.cnn.com, www.bloomberg.com, www.businesswire.com, techcrunch.com

Podobné články

Mobilní telekomunikace se rychle posouvají k 5G a vyšší virtualizaci sítí

5. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: A10 Networks)
Průzkum BPI Network ukazuje, že operátoři s ohledem na síťový provoz 5G, dramatický nárůst připojených zařízení a nové možnosti kritického využití přehodnocují zabezpečení. Čtěte více

Sophos rozšířil řady svých českých MSP partnerů

5. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Certifikace v programu Sophos MSP Connect umožňuje zapojeným společnostem připojit všechny své zákazníky do jednoho uceleného a snadno použitelného bezpečnostního řešení nové generace a nabízet jim pokročilé bezpečnostní produkty značky Sophos formou služby. Čtěte více

Digitalizaci a modernizaci IT brzdí zastaralé technologie i nedostatek dovedností

4. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Veeam)
Podniky po celém světě pracují na digitální transformaci, ale potýkají se se zastaralými řešeními na ochranu a správu jejich dat. Ochrana dat se musí posunout na vyšší úroveň inteligence, aby podporovala transformační potřeby a nasazování hybridních a multi-cloudových řešení. Čtěte více

KKCG prodává CAD Studio

4. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Autocont)
Známý dodavatel CAD/CAM řešení pro strojírenství a stavebnictví a největší středoevropský partner společnosti Autodesk, firma CAD Studio, se stává členem evropské skupiny Arkance. Jeho bývalý majitel, společnost Autocont, se rozhodl zaměřit na svůj klíčový business. Čtěte více