Mýty o chytrém bydlení

23. 2. 2017. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: DCD Publishing)
Může si chytrý dům dovolit každý? Potřebujeme automatizovanou domácnost? To jsou otázky, které často doprovází diskuze o chytrém bydlení. Podívejme se blíže na ty nejrozšířenější mýty, které jsou s chytrým bydlením spojené.

Chytrý dům si nemohu dovolit

Velmi rozšířený omyl. Vzhledem k rostoucí poptávce a nově vznikajícím společnostem se cena potřebného vybavení výrazně snížila. Na trhu jsou cenově dostupná řešení, která si může dovolit skutečně každý, kdo právě staví rodinný dům nebo rekonstruuje. Chytrý dům již není otázkou milionů ani statisíců, ale lze jej zařídit za podstatně přístupnější částky v řádu desetitisíců. Pokud si člověk spočítá veškerou řídicí techniku v domácnosti – jako například žaluzie, závlaha, topení –, vyjde mnohdy levněji centrální řídicí systém než „klasika“.

Inteligentní dům není pro mě

Často se setkáváme v médiích s poněkud nešťastným pohledem na chytré domy. Optikou některých médií jsou chytré domácnosti poněkud sci-fi. Inteligentní systém šetří lidem čas, dbá na jejich bezpečnost, udržuje stálé klima a výrazně zvyšuje komfort bydlení.

Lze se spolehnout

na jeden centrální prvek Většina centrálních jednotek chytrých domů je ve své podstatě malé PLC, které řídí domácnost. Zařízení typu PLC pochází z průmyslu, kde je chybovost absolutně nežádoucí. Řídicí jednotka by měla vycházet z tohoto

standardu, ale na rozdíl od jiných PLC by měla mít svůj vlastní operační systém, který je optimalizovaný pro chod domácnosti. Pokud bychom srovnali možnost výskytu chyby s automobilem (ve kterém je daleko více elektroniky než v domě), dostaneme se na podobnou pravděpodobnost. Kde jde o život? V automobilu, nebo v domácnosti?

Nechci ovládat dům pouze mobilem

Mobilní telefony, tablety či přístup přes web chápeme jako doplňkovou službu a v žádném případě nenahrazuje ovládání přes vypínače. Svůj dům ovládáte úplně běžnými tlačítky, jak jste doposud zvyklí, ale díky řídicímu systému však radikálně zredukujete počty tlačítek a nejčastěji používané funkce zautomatizujete. Mobilní telefon pak vytahujete pouze při činnostech, které provádíte například jednou za měsíc, anebo třeba když si zapomenete klíče.

Bezpečnostní rizika

Chytrý dům lze ovládat i bez připojení k internetu, ale pak je jeho použití trošku omezené. Zabezpečení celého domu vychází hlavně ze zabezpečení domácí sítě. Pokud ta funguje správně, není se čeho obávat. Samotný řídicí systém má však takové obranné mechanismy, které se neustále zdokonalují, že nebyl doposud žádný útok popsán.

Technologie je zastaralá během několika let

Nikomu není třeba vysvětlovat, že se technologie neustále vyvíjí a v domácí automatizaci je to stejné. Jde o přirozený vývoj, kterému se nikdo z nás nevyhne. Důležité je pomýšlet na to, aby systém pracoval podle očekávání a byl schopen se adaptovat na nové inovativní funkce. Přesně takhle byste se měli dívat na jakýkoliv systém nebo technologii.

Doufáme, že se nám podařilo vysvětlit pár věcí, mýtů nebo myšlenek, které se kolem chytrých domů nebo inteligentních instalací objevují.

Autor: Ivan Kraner

Podobné články

Jak COVID-19 (podle výrobců) ovlivnil ukládání a zálohování dat

7. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Jak se události z posledních měsíců promítly do přístupu k ukládání a zálohování dat jsme zjišťovali přímo u poskytovatelů souvisejícího hardwaru, softwaru a služeb. Některé z nastíněných trendů pravděpodobně vytuší každý, řada z nich vás však možná překvapí. Čtěte více

Trendy v tiskárnách a multifunkcích v polovině roku 2020

29. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Tiskárny a multifunkce jsou nedílnou součástí drtivé většiny firem, úřadů i domácností. Spolu se spotřebním materiálem jsou navíc také velmi důležitým prodejním artiklem. Jak se trh vyvíjí a jaké trendy můžeme v době, kterou stále výrazně ovlivňuje současná koronavirová situace, sledovat nebo již brzy očekávat? Čtěte více

Trendy v segmentu ukládání a zálohování dat – co nás čeká a nemine?

1. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Práce s daty je široká oblast rozprostírající se napříč různými segmenty produktů a služeb. V případě hardwaru se kromě NAS serverů a specializovaných úložišť stále setkáváme také s páskovými řešeními, ale jednoznačným trendem je růst důležitosti cloudu, softwaru a služeb… Čtěte více

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více