MWC 2018

20. 3. 2018. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Na letošním ročníku Mobile World Congress (MWC) jsme mohli opět vidět, že se tento veletrh už ani zdaleka netočí jen okolo mobilních telefonů. Kromě nejnovějších smartphonů se zde představily nejrůznější kousky nositelné elektroniky, notebooky, ale setkali jsme se tam například s portfoliem pro internet věcí od společnosti SAP nebo se softwarem pro ochranu chytrých televizí.

I když jsme se mohli na veletrhu kochat pohledem na nejnovější technologie z nejrůznějších odvětví, MWC vždy představuje největší příležitost pro všechny výrobce smartphonů. Ti zde mají příležitost uvést své nejžhavější novinky. Jde především o vlajkové lodě, ale například jedním z největších překvapení a trháků loňského ročníku bylo představení novodobé Nokie 3310. Na MWC se snaží zapůsobit všichni významní výrobci, avšak jako již tradičně s výjimkou Applu, který si stojí za filozofií „Think different“. To je také jeden z důvodů, proč zde hlavní roli sehrály produkty jeho největšího konkurenta Samsungu.

Smartphony

Jednou z hlavních částí veletrhu byla prezentace novinek ze světa chytrých telefonů. Letos se podstatná část výrobců soustředila na zdokonalení fotografických schopností svých modelů. Podtržením těchto vylepšení je jejich začlenění do moderních způsobů komunikace přes sociální sítě či nejrůznější aplikace.

Protože na fotografiích záleží

Vlajkové lodi společnosti Samsung, modely Galaxy S9 a S9+, navázaly na trend, který nastavili jejich předchůdci v loňském roce – bezrámečkový displej. K tomu ještě výrobce oproti loňskému modelu značně zapracoval na vylepšení fotoaparátu, který osadil snímačem Super Speed Dual Pixel se speciálním výpočetním výkonem a pamětí k pořizování kvalitních fotografií nehledě na snížené světelné podmínky. Aby zajistily kvalitnější výchozí snímky, disponují oba modely i variabilní clonou (F 1,5/ F 2,4), což umožní fotoaparátu reagovat na rozdílné světlo. Oba modely nabízejí i možnost nahrávání zpomalených záběrů při zachycení 960 snímků za vteřinu (pozn. red.: lidské oko je běžně schopné vnímat film jako celistvý při 16-20 snímcích za vteřinu). Nahrávání záznamu se může automaticky spustit při zachycení pohybu na snímku, stačí pouze nastavit správnou kompozici. Inteligentní platforma Bixby fotoaparát rozšiřuje o další funkce. Jejím prostřednictvím mohou uživatelé (za využití rozšířené reality a detekce a rozpoznávání objektů) v reálném čase například překládat cizojazyčné texty, přepočítat si cenu podle aktuálního kurzu, nebo zjistit informace o svém okolí. Modely navíc myslí i na bezpečnost a poskytují hned tři možnosti biometrické autorizace – rozpoznání oční duhovky, otisků prstů a obličeje.

Oživte své selfie

Vloni jsme se od společnosti Sony dočkali telefonu XZ, který byl schopen zpomalení záběrů videa na 960 snímků za vteřinu stejně jako předchozí vlajkové lodi Samsungu. Letošní modely XZ2 a XZ2 Compact sice počet snímků ve zpomaleném záběru nenavýšily, ale i tak s sebou přinášejí podstatná vylepšení. Jedním z nich je možnost nahrávání videa ve 4K HDR s využitím formátu HLG (Hybrid Log Gamma). O tom, že se životní okamžiky zachycené na video většinou neopakují, ví snad každý. Stačí malá chyba v úsudku a důležitý okamžik nezachytíte. S tím mohou pomoci funkce inteligentního snímání fotoaparátu Motion Eye. Konkrétně jde o prediktivní snímání s detekcí pohybu a úsměvu, focení v dávkách a prediktivní ostření. Opravdové oživení vzpomínek však může přijít díky aplikaci 3D Creator, která dokáže během méně než minuty vytvořit 3D skeny předmětů či obličejů přátel za pomoci zadního fotoaparátu, ale podobným způsobem může využít i předního fotoaparátu, a vdechne tak život uživatelovu selfie.

Telefon bez hranic

Čínská společnost Vivo se již letos na veletrhu CES představila v plné kráse – uvedla koncept telefonu se snímačem otisků prstů umístěným pod displejem. Pro prezentaci na MWC si Vivo připravilo další pokoření běžných zákonitostí. Když se totiž dnes podíváme na smartphone, vidíme čtečku otisků prstů, ať už umístěnou vepředu nebo vzadu, a fotoaparáty – hlavní a přední. Vivu se však povedlo další z těchto prvků schovat. Je jím právě přední (selfie) fotoaparát. Prototyp telefonu Vivo Apex má totiž fotoaparát pro selfie schovaný uvnitř těla telefonu. Dle potřeby pak čočka vyjede a pořídí snímek. Spojením ukryté čočky a čtečky otisků tak vznikl telefon, jehož displej se táhne od hrany ke hraně. Původně však měl Apex zůstat pouze konceptem pro představení nejnovějších vychytávek, na nichž Vivo pracuje, ale krátce po MWC společnost oznámila, že díky tomu, jaký rozruch telefon vzbudil, jej začne přibližně v polovině letošního roku vyrábět ve velkém.

Umělá inteligence v telefonu

Ještě před pár lety se něco podobného zdálo být pouhým snem, ale dnes už najdeme hned několik chytrých telefonů, které dokáží doslovně dostát svému označení „chytré“. Jednoduše proto, že využívají technologie umělé inteligence. Jedním z nich je model ASUS ZenFone 5Z, který využívá Snapdragon 845 s AIE, tedy třetí generaci platformy umělé inteligence zahrnující Hexagon 685 Vector DSP, grafiku Adreno 630 a procesor Kryo 385. Díky umělé inteligenci dokáže telefon navýšit výdrž baterie, vylepšit komunikaci nebo vlastnosti fotoaparátu. Inteligentní systémy duálních fotoaparátů se neustále přizpůsobují a učí, při použití funkce AI Photo Learning lze podle současných světelných podmínek nastavit až 16 scénářů. ZenFone 5Z byl po výkonnostní, ale i designové stránce velmi často přirovnáván k vloni představenému iPhonu X. A není divu – podívejte se sami…

Zleva: iphone X a ASUS Zenfone Z5

Legenda znovu ožila

Na loňském MWC se pod vedením společnosti HMD Global znovuzrodila značka Nokia, které se i přes značně nabitý trh se smartphony podařilo prosadit. Začala strmě stoupat po žebříčku nejprodávanějších chytrých telefonů, protože se jí za rok podařilo prodat 70 milionů kusů. Pro porovnání pátá nejprodávanější značka – Xiaomi – prodala jen o 22,4 milionu kusů více. Loňské MWC tedy značce Nokia přineslo dostatečnou popularitu. V podobném duchu pokračovala i letos. Představila hned několik telefonů, počínaje návratem legendární Nokie 8110 s vysouvacím krytem, základním telefonem Nokia 1 nebo Nokia 7 Plus a konče modelem Nokia 8 Sirocco. Telefony značky Nokia si zakládají na tom, aby byly schopné nabídnout vysokou kvalitu hardwaru srovnatelnou dokonce i s vlajkovými loděmi leaderů na trhu za zlomek jejich ceny. Nedočkáme se v nich žádných skrytých vychytávek nebo aplikace umělé inteligence, ale i tak můžou konkurovat po stránce výkonu či výdrže baterie. Za vyzdvižení stojí především duální fotoaparát s optikou Zeiss, kombinující širokoúhlý primární fotoaparát pro zhoršené světelné podmínky a sekundární 13MPx fotoaparát s dvojnásobným optickým zoomem.

Telefon do každého nečasu

Všechny předchozí modely samozřejmě sázejí na vylepšení svých funkcí pro každodenní práci i zábavu a současně ještě nabízejí elegantní design. Tyto smartphony však bohužel nejsou určeny pro pohodlné použití do nejdrsnějších podmínek. Horolezci, záchranáři, ale třeba i truhláři se nemusejí bát, že by se pro ně žádný vysoce odolný mobil nenašel. Jedním z nich je CAT S61, který se může pyšnit certifikací IP68 i vojenským MIL Spec 810G. Měl by odolat pádům na beton z výšky 1,8 m, a dokonce by měl hodinu vydržet pod vodou v hloubce tří metrů. Nejde ale pouze o telefon do nepohody. Je vybaven termokamerou schopnou natáčet video v HD rozlišení do teploty 400 °C. Díky snímači Sensorion pak může telefon snímat teplotu, vlhkost, ale i kvalitu vzduchu, takže může zjistit například nadměrnou koncentraci výparů či plynů ve vzduchu a uživatele varovat před nebezpečím otravy. Na zadní straně pak můžeme najít laserové měřidlo, které je schopné změřit vzdálenost až do deseti metrů.

Jak doplnit martphone?

Mezi neodmyslitelné doplňky chytrých telefonů už dnes patří nositelná elektronika. Ta dokáže být nejen platným příslušenstvím, ale především jim může pomoci znatelně rozšířit pole působnosti. Nejen pomocí nositelné elektroniky pak můžeme smartphony přetvořit na počítač nebo například realtime překladatele.

Už žádné cizí jazyky

Začínající společnost Waverly Labs se na letošním MWC předvedla ve velmi dobrém světle. V její prospěch hraje i fakt, že se jím na Indiegogo povedlo vybrat 4,4 milionu dolarů, což představuje přibližně 30násobek původně stanoveného cíle. To vše na Bluetooth sluchátka zvaná Pilot. Jejich prostřednictvím lze překládat z cizích jazyků. Sluchátka sice před sebou mají ještě dlouhou cestu, než se jim podaří dosáhnout překladu v reálném čase, a vzhledem k jejich velikosti je nejspíše uživatelé nebudou moci použít k běžnému poslechu hudby, ale i tak jde o velmi zajímavý kousek. Sluchátka nejsou vzájemně propojena kabelem, takže lze využít jedno sluchátko pro každého účastníka dialogu, čímž se zajistí plynulejší překlad. V podstatě tak mohou v budoucnu zaujmout místa tlumočníků.

Ručičkové nebo chytré?

Dalším úspěšným projektem, na který se celkem od lidí vybralo přes 130 milionů korun, byly hybridní hodinky ZeTime od společnosti MyKronoz. Na jejich ciferníku najdeme jak klasické analogové ručičky, tak i dotykové ovládání chytrých hodinek. Na rozdíl od konkurence se pyšní vlastním operačním systémem, což by jim mělo poskytnout značnou výhodu v úspoře baterie (podle výrobce až měsíc na jedno nabití). Pouzdro hodinek je z oceli, displej kryje safírové sklo a hodinky doplňuje otočná korunka, umožňující nejen klasické nastavení času, ale i orientaci v menu. Volba vhodných hodinek se nám takto může značně zjednodušit.

Počítačem snadno a rychle

Chytré telefony už dokáží do značné míry nahradit funkci běžných počítačů. Samsung se snaží o to, aby mohl tuto hranici snadno překlenout. Samsung DeX Pad však není žádnou novinkou, jde o produkt již působící na českém a slovenském trhu. Největším rozdílem oproti předchozímu modelu je využití smartphonu jako touchpadu a klávesnice. Po připojení telefonu k monitoru, případně i klávesnici a myši, lze pracovat jako na běžném počítači. Výhodou je především skladnost produktu a práce na telefonu bez jeho zbytečného vybíjení. DeX Pad je nyní kompatibilní i s novými vlajkovými loděmi S9 a S9+.

Internet skrze světlo

O společnosti PureLiFi a technologii přenosu dat skrze světelné paprsky na rozdíl od konkurenta nebo spíše následníka momentálně velmi rozšířené Wi-Fi jsme vás rovněž už několikrát informovali. Nyní se však na barcelonském veletrhu firma představila s prototypem telefonu vybaveným pro LiFi konektivitu. Ukázalo se tedy, že LiFi nebude muset být záležitostí pouze stanic vybavených složitými LiFi receivery, ale i chytrých telefonů, jejichž rozměry se nijak výrazně nezmění. Pokud tuto technologii výrobci smartphonů podpoří, mohly by být mobily s LiFi k nerozeznání od těch s Wi-Fi.

Chytré brýle nejsou zapomenuty

Od doby, kdy se na trhu objevily Google Glasses, se zdálo, že se poptávka po tomto typu zboží nikam nevyvíjí. Někteří si dokonce mysleli, že šlo o slepou vývojovou větev, krok zpět při vývoji rozšířené a virtuální reality. Jiný názor však měly společnosti Zeiss a Deutsche Telekom, jejichž prostřednictvím vznikla firma Tooz. Ta navrhla chytré brýle určené pro industriální prostředí. Mají opravdu široké možnosti využití, protože podporují jak tlačítkové či dotykové ovládání, tak ovládání pomocí gest. Rovněž podporují Wi-Fi, Bluetooth, 5G nebo rozšířenou realitu. Své využití tak mohou najít například na výrobních linkách pro zaučování nových pracovníků nebo při vývoji „u kreslícího stolu“.

Notebooky

Neodmyslitelnou částí mobilních, tedy přenosných, technologií jsou rovněž notebooky. I na letošním MWC se nám představilo pár působivých novinek. Pojďme se na ně tedy podívat.

Huawei Matebook X Pro

Trend ztenčování a odlehčování notebooků se odráží u všech výrobců a Huawei v tomto není výjimkou. Matebook X Pro na 13,9" panelu s 3K rozlišením a poměrem 3:2 má tloušťku 14,6 mm při váze 1,33 kg. Jeho kovový design byl zpracován za pomocí diamantového broušení a speciální povrchové úpravy pískování. O výkon se stará osmá generace procesoru Intel Core i7/i5 a grafická karta Nvidia GeForce MX150 s 2GB pamětí DDR5. U mobilní pracovní stanice je však důležitá i výdrž baterie, která dosahuje až 15 hodin (při brouzdání po internetu).

Nenáročné Chromebooky

Společnost Lenovo na veletrhu představila hned několik notebooků. Mezi ně se řadí i trojice notebooků Chromebook Lenovo 500e, 300e 2v1 a 100e. Jejich velkou předností je využívání operačního systému Chrome OS, díky čemuž nejsou tak náročné na výkon, vystačí si tedy s pasivním chlazením, což zajišťuje i tišší chod stroje a nižší spotřebu elektrické energie, tedy delší výdrž baterie. Mezi nejvýznamnější rozšíření oproti stávajícím notebookům patří usnadnění psaní a skicování. Nejde jen o psaní dotekovým perem, které již bývá u některých notebooků celkem běžné, ale model 300e umožňuje skicování měkkou tužkou (HB2). A ta na monitoru nezanechá žádné čáry.

Konektivita a ochrana

Vzhledem k tomu, že se to v kybernetickém prostředí jen hemží možnými hrozbami a útoky, musíme sice myslet na dostatečnou konektivitu našich přístrojů, ale nemůžeme zapomenout na jejich zabezpečení.

SAP poskytuje konkurenční výhodu

Nové řešení a součást portfolia pro internet věcí SAP Leonardo umožňuje firmám získat přehled o zákaznících a ziskovosti produktů. Na základě sesbíraných dat o výkonu společnosti mohou předpovídat její výsledky a identifikovat potenciální rizika podnikání. Balíček je speciálně uzpůsobený potřebám telekomunikačních společností, které musejí čelit rostoucímu tlaku na ziskovost a zároveň regulacím na trhu, a potřebují tedy získat konkurenční výhodu. Součástí je SAP Big Data Margin Assurance, řešení postavené na SAP Cloud Platform s pokročilými analytikami a strojovým učením.

Eset chrání chytré televize

Společnost Eset uvedla, že až 90 % chytrých televizorů je zranitelných vůči útokům hackerů. Proto představila aplikaci Eset Smart TV Security, která působí jako antivirová ochrana, jež brání v průniku rostoucímu počtu škodlivého softwaru určenému pro zařízení s Androidem. Je i antiransomware nástrojem chránícím před zašifrováním obrazovky. Může skenovat více zařízení na přítomnosti škodlivého softwaru, včetně těch, která se k chytré televizi připojují prostřednictvím USB. A obsahuje i antiphishing pro ochranu uživatelů před pokusy o krádež citlivých osobních dat.

Na MWC jsme se mohli těšit z opravdu široké řady produktů, které zde představoval rekordní počet společností přesahující 2 400 vystavujících. A stejně jako každý rok, ani letos prostory barcelonského výstaviště Fira Gran Via nezely prázdnotou. Na veletrh se přijelo podívat přes 107 tisíc návštěvníků ze 181 zemí světa. Příští ročník má tedy opět co překonávat. Dočkáme se ho mezi 25. a 28. únorem 2019. Uvidíme, čím nás uchvátí.

Štítky: 
Smartphony, Trendy, Vivo, Nositelná elektronika, Notebooky, ASUS, Eset, Huawei, Lenovo, Nokia, Samsung, SAP ČR, Sony

Podobné články

Ilustrační foto (Motorola)

Samsung se znovu stal nejprodávanější značkou chytrých telefonů

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej smartphonů v prvním čtvrtletí roku 2024 podle IDC meziročně vzrostl o 7,8 % a Samsung se znovu vyhoupl do pozice nejprodávanějšího výrobce. Čtěte více

Google Find My Device umožní lokalizovat ztracenou elektroniku

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google spustila dlouho očekávanou funkci Find My Device, kterou poprvé ohlásila již na své loňské vývojářské konferenci. Technologie využívá sdílenou síť tvořenou miliardami zařízení se systémem Android a funkčně odpovídá možnostem podobných služeb společností Apple a Tile. Aktuálně je služba dostupná v USA a Kanadě, zbytek světa by měl brzy následovat. Čtěte více

Nová aktualizace uživatelského rozhraní One UI 6.1 rozšiřuje technologii Galaxy AI do dalších zařízení

5. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung nasazuje umělou inteligenci Galaxy AI do většího počtu zařízení prostřednictvím aktualizovaného uživatelského rozhraní One UI 6.1. Mobilní umělá inteligence se tak dostane k podstatně většímu počtu uživatelů – od konce března ji budou moci postupně využít i majitelé telefonů řady Galaxy S23, S23 FE, Z Fold5, Z Flip5 a tabletů řady Tab S9. Čtěte více

New Calling od Huawei přinese nový rozměr komunikace

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Společnost Huawei pracuje na rozvoji a standardizaci technologie New Calling (NC), jež přináší pokročilé možnosti pro telefonní a videohovory, které díky ní mohou být kvalitnější, chytřejší a interaktivnější. Nabízí širokou škálu funkcí, včetně UHD hlasových a video hovorů, a umožní rozvoj služeb jako okamžitý inteligentní překlad, využití rozšířené reality a rozvoj interaktivních klientských nabídek. Čtěte více