Množství malwarových incidentů pocházejících z ČR kleslo pod milion

27. 8. 2019. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: Kaspersky)
Odborníci z Kaspersky detekovali ve druhém čtvrtletí 16 017 nových ransomwarových modifikací. V porovnání se stejným obdobím v roce 2018 jde o více než dvojnásobek tehdy zaznamenaných nových vzorků (7 620). Z pravidelného reportu Kaspersky Vývoj IT hrozeb ve druhém čtvrtletí 2019 také vyplývá, že se s IT útoky setkalo více než 230 000 uživatelů.

Škodlivé programy Trojan-Ransom útočí na soukromé i firemní uživatele se stejnou úspěšností, protože jsou jejich funkce jednoduché a zároveň velmi efektivní. Tito trojští koně zašifrují soubory na uživatelově počítači a za jejich opětovné zpřístupnění požadují výkupné. Množství škodlivých verzí těchto programů neustále stoupá stejně tak jako počet ransomwarových rodin. Z toho vyplývá, že kyberzločinci neztrácejí o ransomware zájem a neustále vytvářejí jeho nové verze.

Ve druhém čtvrtletí tohoto roku zaznamenali odborníci vysoký počet pokusů o infikování počítačů. Ze statistik Kaspersky vyplývá, že bylo útoky zasaženo 232 292 unikátních uživatelů – o 46 % více než ve druhém čtvrtletí minulého roku (158 921). Mezi státy s nejvyšším podílem napadených uživatelů patřily Bangladéš (9 %), Uzbekistán (6 %) a Mosambik (4 %).

Hackeři k útokům na uživatele stále nejčastěji používali ransomwarovou rodinu WannaCry, která od dubna do června stála za 23,4 % útoků. Ta stále zneužívá stejnou zranitelnost operačního systému Microsoft, která byla odpovědná za ransomwarovou epidemii před dvěma lety a na níž už více než dva roky existuje bezpečnostní záplata. Druhým nejvýznamnějším hráčem byl Gandcrab s 13,8% podílem.

„Ransomwarová rodina GandCrab je u hackerů dlouhodobě jedním z nejoblíbenějších šifrátorů. Přední příčky ve statistikách nejrozšířenějších ransomwarů obsazuje dlouhých 18 měsíců, přičemž ke konci druhého čtvrtletí oznámili její tvůrci postupné stažení. K tomuto kroku se podle svého vyjádření rozhodli proto, že už se jim podařilo ze svých obětí vylákat obrovské sumy peněz. Tento fakt deklaruje, jak nebezpečnou hrozbou ransomware je. Nabádáme proto všechny uživatele, aby si pravidelně aktualizovali softwary a používali bezpečnostní řešení,“ prohlásil Fedor Sinitsyn, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky.

Další zajímavá zjištění reportu:

-        Bezpečnostní produkty na počítačích českých uživatelů 2 906 123 internetových malwarových incidentů detekovaly. Celkově tak bylo ve druhém čtvrtletí napadeno webovými hrozbami 17,1 % uživatelů. Česká republika se tímto podílem řadí na 126. místo v celosvětovém žebříčku rizik spojených s prohlížením webu.

-        Offline metodami bylo způsobeno 2 771 918 malwarových incidentů a celkově tak bylo napadeno 21,2 % českých uživatelů.

-        Servery z České republiky způsobily 522 817 zaznamenaných škodlivých malwarových incidentů. Toto číslo představuje ve světovém množství 0,07% podíl a řadí Česko na 31. příčku.

-        Bezpečnostní řešení Kaspersky detekovala a zastavila 717 057 912 nebezpečných útoků, které pocházely z online zdrojů ve více než 200 státech světa. Jde o 26% pokles oproti Q2 2018.

-        Pokusy o malwarovou infekci zacílenou na krádež peněz prostřednictvím přístupu do online bankovnictví byly detekovány na 228 206 uživatelských počítačích (6% nárůst oproti Q2 2018).

-        Antivir Kaspersky detekoval celkem 240 754 063 unikátních škodlivých a nežádoucích objektů (25% nárůst oproti Q2 2018).

-        Produkty Kaspersky specializující se na ochranu mobilních zařízení detekovaly 753 550 škodlivých instalačních balíčků (57% pokles oproti Q2 2018).

Štítky: 

Podobné články

Češi dávají přednost otisku prstu

21. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Visa)
Čeští spotřebitelé vnímají biometrické ověřování plateb jako bezpečnější a pohodlnější oproti tradičním metodám. Např. 19 % procent zákazníků eshopů, kteří nedokončí svou objednávku, ji opustí kvůli zapomenutému heslu. Čtěte více

DNS distributorem řešení společnosti Novicom

19. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DNS)
Společnost DNS (konkrétně její Business Unit Security) uzavřela distribuční smlouvu s českou společností Novicom. Záměrem je rozšířit existující nabídku bezpečnostních nástrojů i o řešení pro vrstvu 2, která v portfoliu DNS chyběla a kterou Novicom naopak pokrývá. Čtěte více

Počty DDoS útoků ve čtvrtém čtvrtletí 2019 výrazně rostly

18. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Množství útoků zablokovaných produkty Kaspersky DDoS Protection v průběhu posledních tří měsíců minulého roku výrazně vzrostlo v porovnání se stejným obdobím v roce 2018 – tehdy bylo detekováno množství odpovídající 56 % útoků provedených ve čtvrtém kvartále 2019. Analýza aktivity botnetů ukázala, že k 28 % všech útoků došlo během víkendu. Čtěte více

Cisco představilo komplexní architekturu pro zabezpečení internetu věcí

18. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Počítačové sítě se stávají páteří provozních technologií (OT), na nichž závisí kriticky důležitá infrastruktura včetně energetiky, dopravy nebo průmyslové výroby. Cisco proto připravilo komplexní řešení, které propojuje informační a provozní technologie s cílem zajistit pokročilou detekci anomálií. Čtěte více