Mezinárodní operace tvrdě udeřila na LockBit, nejnebezpečnější ransomwarový gang na světě

22. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
FBI, NCA, Europol a další mezinárodní složky zasadily tvrdou ránu ransomwarovému gangu LockBit a převzaly kontrolu nad některými jeho službami, získaly přístup ke zdrojovému kódu a obrovskému množství důležitých informací o fungování skupiny. Odstaveno bylo 34 nebezpečných serverů, zatčeni byli dva členové gangu a došlo k vydání mezinárodních zatykačů na další osoby.

Komentář Petera Kovalčíka, regionálního ředitele, security engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies:

„LockBit je ransomwarová skupina aktivní od září 2019. Za tu dobu způsobila škody za miliardy dolarů a napadla tisíce společností po celém světě. LockBit funguje jako ‚ransomware jako služba‘ a poskytuje dalším kyberzločincům nejen ransomware, ale i potřebnou infrastrukturu. LockBit používá také dvojité vydírání, kdy kromě zašifrování dat vyhrožuje zveřejněním ukradených informací na svém blogu.

Jen během roku 2023 skupina veřejně vydírala přes tisíc organizací. Nejčastěji šlo o organizace z USA, Velké Británie, Francie, Německa a Kanady, co se týká oboru podnikání, nejvíce byly zasažené výrobní a maloobchodní společnosti.

Během posledního měsíce ale LockBit inkasoval několik tvrdých ran. Například na jednom z předních undergroundových fór byla zakázána jakákoli jeho činnost kvůli pochybné obchodní etice.

Nyní došlo v důsledku několikaměsíční operace k zásadnímu narušení provozu skupiny LockBit. Předpokládáme, že to bude mít významný dopad na činnost skupiny, jak se ale ukázalo v minulosti, velké a úspěšné skupiny většinou úplně nezanikají a můžeme očekávat nějaký typ rebrandingu.

Každopádně úspěch operace je velmi dobrá zpráva i pro Českou republiku, protože v letošním roce vidíme prudký nárůst kyberútoků. Zatímco v roce 2023 čelila v průměru jedna česká společnost 1 200 kyberútokům týdně, na začátku února byl týdenní počet kyberútoků na jednu českou společnost už 1 845. Navíc vidíme i obrovský nárůst ransomwarových útoků na české firmy, na přelomu ledna a února byla dokonce každá 24. česká organizace terčem ransomwarového útoku.

Řada kyberzločinců také útočí v době, kdy lidé nejsou tak ostražití, v uplynulém roce došlo k většině ransomwarových útoků o víkendech a svátcích. Proto je zásadní používat preventivní bezpečnostní technologie a nejlepší dostupnou ochranu na trhu. Navzdory úspěchu operace proti nejnejbezpečnějšímu ransomwarovému gangu na světě čelí společnosti stále obrovskému množství dalších kybernetických rizik a sofistikovaných hrozeb.“

Další informace můžete získat zde nebo zde.

Štítky: 

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více