Mezinárodní operace tvrdě udeřila na LockBit, nejnebezpečnější ransomwarový gang na světě

22. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
FBI, NCA, Europol a další mezinárodní složky zasadily tvrdou ránu ransomwarovému gangu LockBit a převzaly kontrolu nad některými jeho službami, získaly přístup ke zdrojovému kódu a obrovskému množství důležitých informací o fungování skupiny. Odstaveno bylo 34 nebezpečných serverů, zatčeni byli dva členové gangu a došlo k vydání mezinárodních zatykačů na další osoby.

Komentář Petera Kovalčíka, regionálního ředitele, security engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies:

„LockBit je ransomwarová skupina aktivní od září 2019. Za tu dobu způsobila škody za miliardy dolarů a napadla tisíce společností po celém světě. LockBit funguje jako ‚ransomware jako služba‘ a poskytuje dalším kyberzločincům nejen ransomware, ale i potřebnou infrastrukturu. LockBit používá také dvojité vydírání, kdy kromě zašifrování dat vyhrožuje zveřejněním ukradených informací na svém blogu.

Jen během roku 2023 skupina veřejně vydírala přes tisíc organizací. Nejčastěji šlo o organizace z USA, Velké Británie, Francie, Německa a Kanady, co se týká oboru podnikání, nejvíce byly zasažené výrobní a maloobchodní společnosti.

Během posledního měsíce ale LockBit inkasoval několik tvrdých ran. Například na jednom z předních undergroundových fór byla zakázána jakákoli jeho činnost kvůli pochybné obchodní etice.

Nyní došlo v důsledku několikaměsíční operace k zásadnímu narušení provozu skupiny LockBit. Předpokládáme, že to bude mít významný dopad na činnost skupiny, jak se ale ukázalo v minulosti, velké a úspěšné skupiny většinou úplně nezanikají a můžeme očekávat nějaký typ rebrandingu.

Každopádně úspěch operace je velmi dobrá zpráva i pro Českou republiku, protože v letošním roce vidíme prudký nárůst kyberútoků. Zatímco v roce 2023 čelila v průměru jedna česká společnost 1 200 kyberútokům týdně, na začátku února byl týdenní počet kyberútoků na jednu českou společnost už 1 845. Navíc vidíme i obrovský nárůst ransomwarových útoků na české firmy, na přelomu ledna a února byla dokonce každá 24. česká organizace terčem ransomwarového útoku.

Řada kyberzločinců také útočí v době, kdy lidé nejsou tak ostražití, v uplynulém roce došlo k většině ransomwarových útoků o víkendech a svátcích. Proto je zásadní používat preventivní bezpečnostní technologie a nejlepší dostupnou ochranu na trhu. Navzdory úspěchu operace proti nejnejbezpečnějšímu ransomwarovému gangu na světě čelí společnosti stále obrovskému množství dalších kybernetických rizik a sofistikovaných hrozeb.“

Další informace můžete získat zde nebo zde.

Štítky: 

Podobné články

Foto: Algotech

Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové tržby za bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Růst tržeb byl výrazný – podle IDC zaznamenalo dvouciferný meziroční nárůst všech šest sledovaných kategorií. Růst by měl navíc pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více

Kyberútoky jsou propojené s nedostatkem dovedností

25. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Společnost Fortinet ve své výroční zprávě upozorňuje na přetrvávající problémy spojené s nedostatkem dovedností v oblasti kybernetické bezpečnosti. Z výzkumu vyplývá, že téměř 90 % organizací zaznamenalo v posledním roce napadení, které bylo částečně způsobeno nedostatkem personálu s potřebnými dovednostmi. Čtěte více

Progress vylepšil webový aplikační firewall v LoadMaster 360

23. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Progress )
Progress představil nové funkce ve své cloudové platformě pro doručování aplikacíProgress LoadMaster 360. Vylepšení pomáhají firmám chránit jejich webové aplikace před kybernetickými útoky a poskytují zákazníkům optimální zkušenosti s aplikacemi. Čtěte více

Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů

22. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ESET)
Uživatelé a uživatelky počítačů Apple mohli ve druhém kvartálu 2024 narazit na řadu napodobenin aplikací a nástrojů, které ukrývaly malware. V čele statistiky nejčastějších hrozeb pro platformu macOS v Česku a na Slovensku zůstávaly i v období od dubna do června 2024 adware Pirrit, downloader Adload a škodlivý kód PSW.Agent, který se řadí mezi tzv. infostealery. Čtěte více