Kvalita DDoS útoků je stále lepší, hrubá síla již není na pořadu dne

4. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Množství i intenzita DDoS útoků na české firmy v říjnu stagnovaly. Jednotlivé útoky jsou však totiž stále kvalitnější a intenzivnější a dokáží napáchat stejně vysoké, nebo i horší škody než dříve obvyklé velké plošné útoky. Postupně se díky tomu mění i struktura kontinentů a zemí, odkud útoky míří.

Největší intenzitu mají již několik měsíců po sobě sofistikované útoky z Evropy. Za největším počtem útoků je pak stejně jako v předchozích třech měsících Rusko.

„Doposud DDoS útok znamenal plošnou hrubou sílu a zatížení celé infrastruktury. To se ale postupně mění a vše se přesouvá směrem ke kvalitě. Útočníci častěji využívají hostingové služby v evropských datových centrech. S útoky zaměřenými na aplikace jsou tak přímo u zdroje, místo aby využívali velké množství přípojek k internetu. A protože již útoky nejsou objemově velké a klesají i celková čísla. Není to přitom o tom, že by DDoS útoky mizely, je to bohužel právě naopak. Útočníci navíc používají několik typů útoků zároveň,“ uvedl Jaroslav Cihelka, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource.

V poslední době roste podíl útoků přímo na aplikační vrstvě. To útočníkům umožňuje efektivně zvýšit dopad útoků a servery provozující služby jednodušeji zahltit i menší intenzitou síťového provozu. Dalším trendem je využívání zranitelností méně obvyklých internetových protokolů a nárůst intenzity jednotlivých útoků.

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti ComSource přesáhl v říjnu počet zemí, ze kterých na firmy a instituce v České republice útoky mířily, hodnotu 200. Nejvíce útoků bylo stejně jako v září z Evropy, odkud směřovaly i nejintenzivnější útoky. Z pohledu zemí bylo již tradičně nejvíce útoků z Ruska, stejná země se dostala na první místo i z pohledu nejintenzivnějších útoků.

Údaje vyplývají z pravidelné měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku.

Podobné články

Útočníky v kyberprostoru pohání ideologie i rozvoj AI

3. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: BDO)
Evropská unie zaznamenala v první polovině roku 2023 třikrát více kybernetických útoků než ve druhé polovině předcházejícího roku. Kromě četnosti jsou kybernetické útoky a jejich následky také rozmanitější. Významnou roli hrál nárůst počtu skupin, které provádí útoky s ideologickým pozadím, zvláště v souvislosti s válkou na Ukrajině, stejně tak jako rozvoj AI či IoT. Čtěte více

Kvalita i rozmanitost DDoS útoků stále roste

24. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Přestože počet i intenzita DDoS útoků na české firmy během září v porovnání s předchozím měsícem zůstaly prakticky na stejné úrovni, významné věci se odehrály na pozadí. Rostoucí hrozbou je totiž stále lepší kvalita a vyšší intenzita jednotlivých útoků. Čtěte více

DDoS útoky na české firmy byly na konci prázdnin na vzestupu, rostla i jejich kvalita

5. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počet i intenzita DDoS útoků na české firmy během srpna oproti klidné první polovině léta vzrostly. Již druhý měsíc po sobě mířilo nejvíce útoků z Ruska, stejná země navíc tentokrát kralovala i žebříčku intenzity útoků. Velkou hrozbou je přitom rostoucí kvalita a intenzita jednotlivých útoků. Čtěte více

Kvalita DDoS útoků mířících na české firmy výrazně vzrostla

3. 8. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počet i intenzita DDoS útoků na české firmy v červnu výrazně vzrostly. Kromě již déle trvajícího nárůstu intenzity jednotlivých útoků se objevily i sofistikované útoky, které nebyly založeny na síle, ale využívaly známé slabiny síťových zařízení. Čtěte více