Které výhody a nevýhody s sebou nese práce IT specialistů?

29. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Integra)
Vedení jako nejčastější překážku ve své práci označilo 36 % předních IT odborníků, které ve hloubkových rozhovorech vyzpovídala společnost Integra Czech Republic poskytující služby v oblasti informačních technologií.

Respondenti managementu vytýkají nedostatek vizí, nezájem o technologie a špatnou komunikaci. Podle šestiny odpovídajících je na vině také špatně fungující tým.

Druhou nejčastější slabinou spolupráce je podle průzkumu „zákazník, který neví, co chce“, ovšem už jenom s 12% podílem. „Bývá to častá výtka specialistů pracujících v oboru. IT specialisté ale mají specifický způsob komunikace, i proto s klienty jednají obchodníci, kteří umí jejich požadavky přetlumočit,“ uvedl Michal Hodulík, area sales manager Integry.

Pro práci v IT není podstatné studium, ale vlastní píle

Jenom osm procent respondentů uvedlo, že pro kariéru v oboru je důležité vysokoškolské vzdělání. Naopak 72 % považuje za nejdůležitější praxi, přičemž šest z deseti zastává názor, že „dobrého programátora nikdo neodmítne“.

Podmínkou pro práci v IT je především pracovat na sobě (96 %) a velká motivace, přičemž znalosti nejsou tolik důležité, protože většina věcí se dá najít na internetu (48 %). Osmadvacet procent respondentů doporučuje být skromný, čtyři z deseti dokonce tvrdí, že v mladém věku není podstatná výše odměny za práci, ale zkušenosti, které může člověk získat.

Důležitým zdrojem informací je kromě internetu (88 %) mentoring seniorních kolegů (84 %).

Za nejlukrativnější segment práce považují IT specialisté stále finanční sektor (24 %), za nejlákavější technologie považují cloudová řešení (8 %).

Práce v cizině dneska není pro IT specialisty už nijak atraktivní, naopak dokonce skoro desetina tvrdí, že dneska jsou v Česku daleko zajímavější příležitosti i pracovní podmínky.

Malé zastoupení žen v oboru 76 % respondentů vysvětluje jejich nedostatečným zájmem o technologie. Vadou na kráse jejich přesvědčení je, že všichni účastníci průzkumu byli muži.

Štítky: 

Podobné články

Kolik berou „ajťáci“ v Česku?

15. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Smitio)
Hlad po počítačových expertech v Česku neustává. Podle průzkumu společnosti Smitio z letošního března plat IT specialistů vysoce převyšuje český průměr – pohybuje se kolem 75 tisíc korun měsíčně. Špičky ve svém oboru si při nástupu do nové firmy mohou říct i o 200 tisíc. Platy „ajťaček“ jsou v průměru o 15 tisíc nižší. Čtěte více

Jak může automatizace uvolnit obchodníkům ruce

16. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Onlio)
Obchodní úspěch dnes nestojí jen na kvalitě výrobku. Zásadně ho ovlivňuje i obchodní strategie podpořená informačním systémem pro řízení obchodu. Vítězí obchodníci s jasným sdělením a kontrolou nad svými aktivitami, které spravují ve výkonném systému pro řízení vztahů se zákazníky. CRM dnes pomáhají obchodníkům automatizovat jejich každodenní aktivity, řídí rutinní úkoly a včas připomenou deadliny. Čtěte více

Acronis MSP akademie přidává 19 nových modulů a více než sto videí

12. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Společnost Acronis rozšířila platformu Acronis MSP Academy, jejímž cílem je umožnit poskytovatelům řízených služeb maximálně využívat nových znalostí a dovedností na neustále se vyvíjejícím IT trhu. Nejnovější rozšíření zahrnuje 19 nových modulů a více než 100 videí poskytujících špičková obchodní a technická školení. Čtěte více

Poptávka po specialistech na AI raketově roste. Meziročně dokonce o 60 %

23. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Deel)
Dovednosti spojené s AI dominují poptávkám na pracovním trhu. Z interního průzkumu společnosti Deel, který probíhal od září 2021 do září 2023, vyplynul obrovský nárůst zájmu o experty na AI. Podíl pracovníků, kteří se přímo zabývají využitím AI, softwarovým inženýrstvím a datovou analýzou, najímaných prostřednictvím platformy Deel, za poslední rok vzrostl o 60 %. Čtěte více