Které výhody a nevýhody s sebou nese práce IT specialistů?

29. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Integra)
Vedení jako nejčastější překážku ve své práci označilo 36 % předních IT odborníků, které ve hloubkových rozhovorech vyzpovídala společnost Integra Czech Republic poskytující služby v oblasti informačních technologií.

Respondenti managementu vytýkají nedostatek vizí, nezájem o technologie a špatnou komunikaci. Podle šestiny odpovídajících je na vině také špatně fungující tým.

Druhou nejčastější slabinou spolupráce je podle průzkumu „zákazník, který neví, co chce“, ovšem už jenom s 12% podílem. „Bývá to častá výtka specialistů pracujících v oboru. IT specialisté ale mají specifický způsob komunikace, i proto s klienty jednají obchodníci, kteří umí jejich požadavky přetlumočit,“ uvedl Michal Hodulík, area sales manager Integry.

Pro práci v IT není podstatné studium, ale vlastní píle

Jenom osm procent respondentů uvedlo, že pro kariéru v oboru je důležité vysokoškolské vzdělání. Naopak 72 % považuje za nejdůležitější praxi, přičemž šest z deseti zastává názor, že „dobrého programátora nikdo neodmítne“.

Podmínkou pro práci v IT je především pracovat na sobě (96 %) a velká motivace, přičemž znalosti nejsou tolik důležité, protože většina věcí se dá najít na internetu (48 %). Osmadvacet procent respondentů doporučuje být skromný, čtyři z deseti dokonce tvrdí, že v mladém věku není podstatná výše odměny za práci, ale zkušenosti, které může člověk získat.

Důležitým zdrojem informací je kromě internetu (88 %) mentoring seniorních kolegů (84 %).

Za nejlukrativnější segment práce považují IT specialisté stále finanční sektor (24 %), za nejlákavější technologie považují cloudová řešení (8 %).

Práce v cizině dneska není pro IT specialisty už nijak atraktivní, naopak dokonce skoro desetina tvrdí, že dneska jsou v Česku daleko zajímavější příležitosti i pracovní podmínky.

Malé zastoupení žen v oboru 76 % respondentů vysvětluje jejich nedostatečným zájmem o technologie. Vadou na kráse jejich přesvědčení je, že všichni účastníci průzkumu byli muži.

Štítky: 

Podobné články

Investice do ICT vybavení a softwaru v ČR rostou

7. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Firmy a veřejná správa investovaly v roce 2019 do ICT vybavení a softwaru 245 miliard korun. Výdaje domácností za ICT vybavení a služby druhý rok v řadě přesáhly hranici sta miliard korun. Nová publika ČSÚ přináší i řadu dalších zajímavých údajů. Čtěte více

V Česku i ve světě chybí produktoví manažeři

20. 11. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: productboard)
Specialisté na vývoj produktů se v posledních 15 letech posunuli z fyzického do digitálního světa, kde dohlíží na vývoj softwarových nástrojů a jejich byznysovou hodnotu. Zatímco se však počet technologických firem rozrůstá, kandidátů na tuto roli je nedostatek. Čtěte více

Trend práce z domova posiluje poptávku po externích odbornících

18. 11. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acamar)
S přetrvávajícím nedostatkem IT odborníků a nejistotou, se kterou se potýká celá ekonomika, roste ze strany zaměstnavatelů zájem o externí odborníky i celé specializované týmy. Firmy tím neřeší jen chybějící odborné dovednosti, aby mohly pokračovat v R&D projektech bez zpoždění a ztráty konkurenceschopnosti, ale získávají i dnes velmi žádoucí flexibilitu. Čtěte více

V IT rostly nejvíce mzdy programátorům

27. 10. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Grafton Recruitment)
Po letech nafukování mzdové bubliny se zastavil růst mezd oboru informačních technologií. Z pohledu uchazečů o práci stále platí, že není ani tak podstatné, kolik si vydělají, ale na jakém projektu a s jakými technologiemi budou pracovat. Z hlediska firem pak mají na úroveň mzdy vliv zejména dovednosti a znalosti technologií. Čtěte více