ICT specialisté loni v průměru vydělávali 94 tisíc měsíčně

22. 7. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů v roce 2024 meziročně vzrostla o 7 % na 94 tisíc korun. V Praze přitom překročila stotisícovou hranici. Nůžky mezi mzdovou a platovou sférou se u těchto specialistů i nadále výrazně rozevírají.

Mezi ICT odborníky hrají klíčovou roli specialisté, kam patří především analytici a vývojáři softwaru. Ti jak v Česku, tak v celé EU představují přibližně polovinu ze všech ICT odborníků. Na celkové zaměstnanosti u nás se tito ICT specialisté podíleli 2,4 %. Ze zemí EU byl tento podíl nejvyšší ve Švédsku (5,5 %), naopak nejnižší byl v Řecku a v Itálii, a to okolo jednoho procenta. Za posledních deset let se v Česku počet specialistů zdvojnásobil na 122 tisíc, přičemž přibližně devět z deseti z nich jsou muži. Podíl žen na těchto pozicích je v Česku jeden z nejnižších v EU.

ICT obory na vysokých školách v Česku v roce 2024 studovalo necelých 25 tisíc osob, které tvořily 7,9 % vysokoškolských studentů. Sedm z deseti těchto studentů navštěvovalo ICT obory na vysokých školách v Praze nebo v Brně. Zahraniční studenti tvořili 32 % ze všech studentů ICT oborů v Česku. Jde o nejvyšší podíl ze všech skupin oborů vzdělávání na vysokých školách u nás. Mezi těmito 7 960 cizinci bylo nejvíce Slováků (3 417), dále občanů Ukrajiny (1 398) a Ruska (931).

Zastoupení žen mezi studenty ICT oborů na vysokých školách v Česku sice každoročně roste, stále ale nedosahuje ani úrovně 20 % a je i nadále nejnižší ze všech skupin oborů vzdělávání. V minulém roce tvořili studentky ICT oborů jen 1,9 % ze všech žen českého občanství na vysokých školách v Česku v porovnání s 12,6 % v případě mužů.

Výdělky vysoko nad průměrnou mzdou

„V roce 2024 průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů vzrostla o 6 173 Kč na 94 197 Kč. Z hlediska regionálního pohledu nejvíce vydělávali tito specialisté v Praze, a to v průměru 106 tisíc korun hrubého měsíčně. Je to o téměř 20 tisíc více než ve druhém Zlínském kraji,“ řekla Markéta Pištorová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.  

V minulém roce ICT specialisté ve mzdové sféře pobírali měsíčně 96 tisíc korun, tj. o 42 tisíc více než ve sféře platové. Zatímco ve mzdové sféře berou ICT specialisté téměř dvojnásobek toho, co ostatní zaměstnanci, ve veřejné sféře je plat ICT specialistů vyšší o zhruba desetinu v porovnání s ostatními pracovníky odměňovanými podle platových tabulek. 

I mezi ICT specialisty mají vyšší mzdu muži než ženy, a to především ve mzdové sféře. Zatímco v ní mužští ICT specialisté v roce 2024 vydělávali průměrně 99 tisíc korun měsíčně, jejich kolegyně braly 82 tisíc. Ve sféře platové pak činil tento rozdíl necelých 5 tisíc korun. Ve mzdové sféře cizinci na pozici ICT specialistů vydělávali ve stejném roce v Česku v průměru 113 tisíc korun měsíčně, tj. o 20 tisíc více než brali v průměru Češi.  

Více informací ke statistice ICT odborníků i studentů ICT oborů naleznete na webu ČSÚ. Zdrojem užitých údajů jsou data z Výběrového šetření pracovních sil, ze systému ISPV 2024 (Informace a statistiky o průměrném výdělku) a data Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Štítky: 

Podobné články

Nahradí AI chybějící IT profesionály?

3. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ABBBA Consulting)
Český IT trh čelí jednomu z největších problémů posledních let – dlouhodobému nedostatku kvalifikovaných specialistů. Přestože v roce 2022 bylo v IT službách v Česku zaměstnáno okolo 136 tisíc osob, což představuje 70 % všech pracovníků v tomto odvětví, firmy zoufale hledají nové talenty. A právě v tomto bodě přichází na scénu umělá inteligence. Čtěte více

České IT v číslech: roste počet žen, dominují třicátníci a vysoká škola není nutnost

2. 5. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Smitio)
Společnost smitio provedla během dubna rozsáhlý průzkum, jehož cílem bylo zmapovat podobu informačních technologií v Česku. Z výsledků dotazníkového šetření, kterého se účastnilo 453 respondentů, například vyplývá, že do světa jedniček a nul míří stále více žen, že vysokoškolské vzdělání není podmínkou úspěchu nebo že prací v IT se živí převážně mileniálové. Čtěte více

Novela zákoníku práce: jaké změny zahýbou světem informačních technologií?

2. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Smitio)
Nová úprava zákoníku práce přináší od roku 2025 několik zásadních inovací, které se promítnou do každodenní praxe firem, zaměstnanců i podnikatelů. Řada změn výrazně zasáhne i sektor informačních technologií. Čtěte více

Tržby v ICT sektoru loni přesáhly bilion korun

6. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Počet ICT specialistů se v Česku za posledních deset let zdvojnásobil, podíl žen mezi nimi však stále patří k nejnižším z členských států Evropské unie. Ve vztahu k HDP u nás byly v roce 2023 investice do ICT výrazně nad průměrem zemí EU a výdaje firem na výzkum a vývoj v této oblasti rychle rostou. Čtěte více