Konica Minolta dosáhla v ČR nejlepších výsledků v historii, vyplatila se investice do IT služeb

15. 7. 2025. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Konica Minolta)
Deset let od převzetí české společnosti Webcom se tato investice ukázala jako nejlepší akvizicí Konica Minolta v Evropě. V České republice instaluje Konica Minolta v průměru šest kamer denně.

Skupina Konica Minolta vykázala za rok 2024 tržby ve výši 2,5 miliardy korun a zisk před úroky a zdaněním (EBIT) podle mezinárodních účetních standardů 131 milionů korun. Česká republika je tak neúspěšnějším trhem z 12 zemí střední a východní Evropy a třetím nejziskovějším zastoupením ze 40 společností celé Evropy. K historicky nejlepším výsledkům pomohl zejména růst obchodu v segmentu industriálního tisku a rozvoj v oblasti IT služeb. Zde se projevila úspěšná akvizice české společnosti Webcom (v současnosti pod jménem Konica Minolta IT Solutions Czech) z roku 2015, která sama přispěla k výsledným tržbám 600 miliony korun. 

„Investice do společnosti Webcom je jednoznačně nejlepší akvizicí Konica Minolta v Evropě. Nikdy nebyla ve ztrátě ani nestagnovala. Vždy generovala zisk a od roku 2020, kdy se jejího vedení jako výkonný ředitel ujal Martin Pondělíček, vzrostl její obrat o 84 %. Více než tři čtvrtiny prodejů navíc tvoří práce s přidanou hodnotou, tedy prodej odbornosti našich zaměstnanců v rámci dodávky nových produktů, servisu a vývoje na míru,“ uvedl Pavel Čurda, generální ředitel Konica Minolta Business Solutions Czech (KMBCZ). 

Řešení obchodních aplikací v segmentu IT služeb jsou převážně postavená na technologiích společnosti Microsoft. V oblasti digitalizace jsou partnery Konica Minolta také mezinárodní společnosti jako M-Files nebo Nintex. Mezi nejvýznamnější produkty patří podnikové informační systémy Microsoft Dynamics 365 a služby související s nástroji M365, Power Platform a Azure. IT služby společně s prodejem kamerových systémů, produkčních tiskových strojů a technologií pro industriální tisk tvoří aktuálně již zhruba polovinu tržeb KMBCZ.

Druhou polovinu obratu generuje tradiční oblast kancelářských tiskových řešení. Její podíl se však podle P. Čurdy bude postupně snižovat, a proto se chce společnost stále více zaměřovat na inovace a rozvoj i v dalších oblastech. Dobrým příkladem diverzifikace obchodu jsou podle něj technologie industriálního tisku, které zajišťují potisk libovolných materiálů přímo během výrobního procesu. Prodej těchto technologií přispěl k letošním tržbám společnosti již z 15 %.

Vývoj hospodářských výsledků Konica Minolta v ČRV oblasti digitálního produkčního tisku drží Konica Minolta v České republice dlouhodobě pozici lídra. Tuzemský polygrafický trh však využívá digitální technologie zatím jen z 10 % a nabízí tak výrazný prostor pro další rozvoj. Cílem Konica Minolta v této oblasti je proniknout zejména do vyšších segmentů s novými výkonnějšími stroji a dále posilovat prodeje obalových a zušlechťovacích technologií.     

V České republice se Konica Minolta rovněž etablovala na trhu kamerových řešení. Dodává technologie značek MOBOTIX nebo i-PRO s videoanalytickým softwarem FORXAI vyvíjeným českými programátory přímo v brněnském inovačním centru společnosti. Jako jediná firma na světě získala letos pro své kamery s umělou inteligencí certifikaci pro požární hlásič, takže mohou nahradit klasické detektory kouře.

„V českých firmách instalujeme denně v průměru šest kamer. Pokrýváme oblasti od tradičního zajištění bezpečnosti lidí či majetku přes automatizaci v průmyslu a logistice až po sledování a vyhodnocování chování lidí například v retailu či ve zdravotnictví. Naše technologie využívají firmy jako CETIN, Zentiva nebo Albert. Přesto považuji, i na základě osobních zkušeností z ,domovského Japonska‘, potenciál tohoto trhu za zdaleka nevyčerpaný a v kombinaci se stále rozvíjející se umělou inteligencí v podstatě za nekonečný,“ uzavřel P. Čurda.  

Podobné články

HP rozšiřuje nabídku služeb i certifikovaného repasovaného hardwaru s podporou AI

7. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Divize HP Solutions oznámila rozšíření nabídky, která má zvýšit spolehlivost a přispět k větší produktivitě zaměstnanců a firemních IT oddělení, ale také udržitelnosti. Novinky zahrnují vylepšené balíčky služeb podpory, novou službu registrace zařízení a rozšíření portfolia certifikovaných repasovaných počítačů HP. Čtěte více

Nižší provozní náklady, vyšší ESG: Atos nabízí koncept Device-as-a-service také českým firmám

29. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Atos)
Ekologicky vstřícným přístupem mohou české firmy ušetřit až 30 % nákladů na IT. Služba „Device-as-a-Service“ společnosti Atos jim může pomoci minimalizovat zbytečné nákupy, snížit náklady na nasazení či likvidaci techniky a zvýšit uživatelskou spokojenost. Čtěte více

ATC rozšiřuje spolupráci s HPE

17. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AT Computers)
Společnost AT Computers rozšiřuje spolupráci s HPE v oblasti poskytování služeb českým partnerům. Kromě osvědčené nabídky formou předpřipravených službových balíčků HPE Service Pack nyní ATC přichází s možností nabídnout také individuální servisní smlouvy šité na míru potřebám jednotlivých zákazníků. Čtěte více

Zdražení Vmwaru podle ČMIS otřásá trhem, pro některé může být likvidační

19. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČMIS)
Dodavatel řešení pro virtualizaci serverů VMware zahájil přechod na předplatné a stanovil nové ceny. Pro firmy, které VMware využívají, to znamená to průměrné zdražení až o 300 %. Čtěte více