Jen šestina českých firem vidí v AI klíčový prvek rozvoje IT bezpečnosti

23. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Jen 17,5 % českých a slovenských zákazníků společnosti GFI Software aktuálně vnímá umělou inteligenci jako hlavní motor rozvoje jejich IT bezpečnosti v roce 2024. Praktické využití AI nejvíc dotázaných spatřuje hlavně při skenování zranitelností, obraně proti ransomwarovým útokům a ochraně e-mailů.

Umělá inteligence je v oblasti kybernetické bezpečnosti celosvětovým fenoménem, ať již z pohledu hrozeb, tak z hlediska její integrace do bezpečnostních nástrojů. Řada studií současně potvrdila její zneužití například ve phishingových útocích, které se vyznačují vysokou sofistikovaností a značným dosahem. Na druhou stranu výrobci bezpečnostního softwaru dnes integrují AI do svých řešení, aby zvýšili efektivitu ochrany svých zákazníků před takovými útoky, a to včetně GFI Software, která nedávno oznámila postupnou integraci komponenty CoPilot do všech svých řešení.

Výsledky dotazování mezi lokálními partnery a zákazníky:

  • V letošním roce bude hlavním motorem rozvoje bezpečnostních řešení pro 52 % dotázaných směrnice NIS2, pro 17,5 % pak využití AI a pro 16 % edukace vlastních zaměstnanců.
  • 36,5 % využití AI v IT bezpečnosti vítá, 19 % má z ní obavy a 32 % zaujímá neutrální postoj. Jen 12,5 % se domnívá, že vliv AI se přeceňuje.
  • Nejvíce respondentů vidí nejlepší využití AI pro skenování zranitelností (74 %), k obraně proti ransomwaru (69 %) a k ochraně firemních e-mailů (55 %).
  • 87 % považuje za největší letošní bezpečnostní výzvu phishingové útoky směrované na zaměstnance.

GFI Software vloni oznámila, že všechny své produkty postupně posílí o schopnosti generativní umělé inteligence (GenAI). Společnost instaluje do každého svého produktu GenAI komponentu CoPilot. Každý produkt z portfolia GFI Software získá svou vlastní komponentu CoPilot, která využívá sílu generativní AI. Ať již půjde o KerioConnet CoPilot, Exinda CoPilot nebo jakýkoliv jiný produkt, uživatelé mohou očekávat velký skok ve funkčnosti, možnostech využití a celkové uživatelské zkušenosti.

„Chápeme výzvy spojené s vlivem směrnice NIS 2, avšak AI představuje velkou příležitost a IT bezpečnost je jednou z oblastí, kde čekat se rozhodně nevyplatí,“ řekl Zdeněk Bínek, ředitel společnosti Zebra systems, distributora řešení GFI Software v ČR a SR. „Řada našich dodavatelů integrovala či integruje AI do svých řešení včetně GFI Software. Ani my nechceme zůstat pozadu a plánujeme v letošním roce využít umělé inteligence k dalšímu zlepšení našich služeb a k posílení kybernetické bezpečnosti našich partnerů a zákazníků.“

Štítky: 

Profilová karta firmy

ZEBRA SYSTEMS, s.r.o.

ZEBRA SYSTEMS, s.r.o.

Společnost Zebra systems s.r.o. je s více než 20 lety na trhu předním distributorem s přidanou hodnotou v segmentu IT bezpečnosti a ochrany dat v České republice a na Slovensku. Vedle prodeje produktů poskytuje svým zákazníkům špičkové služby podpory a školení. Společnost je výhradním distributorem produktů značky Acronis a GFI Software a distributorem Cloudflare, N-able a Virtuozzo. O Acronis Acronis poskytuje řešení pro zálohování, ob novu po haváriích a bezpečné sdílení a synchronizaci dat.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více