Jaké prodávat monitory v roce 2021?

10. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Na následujících řádcích se za asistence nejdůležitějších výrobců působících na českém a slovenském trhu blíže podíváme na trh s monitory. Konkrétně se zaměříme na dvě kategorie produktů. Nejprve přijdou na řadu high-endové monitory, tedy to nejlepší, co jde koupit, a následně pak i univerzální modely vhodné pro home office, které ideálně bez problémů splní požadavky na práci i zábavu.
Samsung Smart Monitor

Do článku svými názory a postřehy přispěli zástupci společností Acer (Jakub Cígler, produktový manažer), Asus (Martin Chudoba, country product manager), Dell (Milan Ptáčník, outside sales specialist CZ & SK), Eizo (Antonín Charvát, ředitel české pobočky), Fujitsu (Samy A.Khaleg, produktový manažer), HP Inc. (Matej Chalupka, business development manager LCD & Attach), Lenovo (Jaroslav Král, MBG 4P manažer, a Michal Pikus, CZ/SK SMB 4P manažer), MMD – AOC a Philips (František Koutník, country manager pro ČR a SR), Samsung (David Kordík, head of sales and marketing IT B2C, senior professional display B2C/MEM Group/SECZ) a ViewSonic (Josef Švejda, regional sales account manager).

Když chcete zákazníkům nabídnout to nejlepší

V segmentu high-endových monitorů se většina výrobců shodne na několika základních předpokladech. Z odpovědí vyplývá důraz na konektivitu (vtělenou do rozhraní USB-C), kvalitu zobrazení a použitou zobrazovací technologii, rychlost panelu, velikost panelu či ergonomické funkce. Často se setkáváme také s dělením monitorů podle jejich cílové skupiny – v tomto případě zejména na hráče a následně ty ostatní, protože obě tyto skupiny zákazníků ocení trochu jiné funkce a vlastnosti.

Každý výrobce si k tomu však samozřejmě navíc přidává „i to své“, takže se pojďme podrobněji vrhnout do segmentu těch nejlepších, avšak stále běžně dostupných spotřebitelských PC monitorů.

„Když vezmeme monitory všeobecně, tak se určitě vývoj stále posouvá k větším úhlopříčkám, lepší ergonomii a lepšímu barevnému zobrazení. Zajímavé trendy a vlastnosti najdeme, pokud se podíváme blíže na jednotlivé segmenty monitorů. Například v gamingu se nám již objevují displeje s 360Hz obnovovací frekvencí, což v kombinaci s novými herními grafikami a funkcemi, jako je třeba Nvidia Reflex, zaručuje rychlost a plynulost obrazu jako nikdy předtím,“ začal Martin Cígler z Aceru.

S dalšími postřehy přispěl Milan Ptáčník z Dellu, podle kterého se vývoj ubírá směrem ke zvyšování kvality rychlých IPS panelů a maximálnímu pokrytí barvového prostoru DCI-P3. V tomto segmentu se podle Dellu dále klade důraz na rozlišení, konektivitu a funkce, takže se bude stále více uplatňovat HD a 4K rozlišení, rozhraní USB-C (a Thunderbolt 3) a u řady modelů i port RJ-45. Dá se ale očekávat i větší adopce OLED panelů. Zejména proto, že výrobci do této technologie investovali velké množství zdrojů.

Zvětšují se úhlopříčky, rozlišení i výbava

Tipy výrobců na nejlepší high-endové monitory
  • Acer: Predator X25
  • Asus: ROG PG259QNR, ROG XG43UQ, ProART PA32UCX-PK
  • Dell: U3421WE
  • Eizo: CG279X, CG319X
  • Fujitsu: P34-9 US/UE, P27-8 TS UHD, P27-9 TS QHD
  • HP: HP U28 4K HDR, HP E27d G4, HP Z27q G3
  • Lenovo: Y25-25, G27c-10
  • Philips: 346P1CRH/00
  • Samsung: LS32AM700UUXEN, LC34J791WTUXEN
  • ViewSonic: VP2768a

Reprezentant Samsungu David Kordík uvedl, že v segmentu běžných prémiových monitorů je a bude trendem design a významně roste poptávka po monitorech s úhlopříčkou 32" a více. Posilují také prodeje monitorů s rozlišením QHD (2 560 × 1 440 a 3 440 × 1 440) a UHD (3 840 × 2 160).

O důležitosti konektivity a funkcí se rozhovořil Samy A.Khaleg z Fujistu: „Dobře patrný je rozvoj funkcí využívajících rozhraní USB-C. Fujitsu v tomto ohledu do své nejvyšší řady P ve vybraných modelech zařadilo KVM switch a funkci replikátoru portů. Pokud pak uživatel připojí k monitoru přes USB-C port např. notebook, dojde nejenom k přenosu obrazového signálu, ale také k přenosu zvuku, povelů z myši a klávesnice, ale také k dobíjení baterie přenosného počítače. Některé modely z portfolia Fujitsu disponují dokonce i funkcemi známými spíše ze světa TV, jako jsou PIP (picture in picture) nebo PBP (picture by picture).“

HP Inc. zdůrazňuje další trend, podle kterého bude již brzy velmi důležitou součástí výbavy monitorů podpora HDR zobrazení. Matej Chalupka dodává, že HDR má přínos nejen pro běžné uživatele, ale i pro hráče. Některé herní tituly HDR již podporují, a přinášejí tak lepší zážitek ze hry. Chalupka dodává, že zákazníci stále častěji chtějí i monitory s „funkcemi navíc“, typicky např. s vestavěnou webovou kamerou s podporou bezpečnostní funkce Windows Hello. A potvrdil také již zmiňovaný požadavek na podporu dokování přenosných počítačů. („Presence“ senzor u monitorů Fujitsu pak zase umí automaticky uzamknout počítač v okamžiku, kdy se uživatel vzdálí od monitoru.)

Výše nastíněné potvrdil i Josef Švejda z firmy ViewSonic s tím, že obecným trendem je zjednodušování propojování jednotlivých zařízení. U monitorů se proto ve zvýšené míře začíná uplatňovat připojení USB-C, umožňující přenos dat i energie, nejnověji doplňované o ethernetový vstup RJ-45.

Gamingové monitory

Monitory zaměřené na hráče mají velmi důležité postavení v portfoliu Samsungu, podrobněji se o nich proto samozřejmě rozhovořil David Kordík: „Hráči požadují monitor s vysokým rozlišením a kvalitním panelem s vysokou obnovovací frekvencí, která pro herní monitor musí dosahovat alespoň 144 Hz. Častou preferencí je i agresivnější design. Samsung se na herní monitory zaměřuje již několik let a mohu říci, že letos nabídneme dosud nejkomplexnější herní řadu, jakou jsme kdy měli. Většina našich herních monitorů nabízí frekvenci dokonce 240 Hz, která je naprosto dostatečná. V loňském roce jsme herní monitory sjednotili pod značku Samsung Odyssey, díky čemuž jsou snadněji rozpoznatelné. Silným trendem je také velmi významný růst počtu prodaných monitorů s prohnutým panelem, který se meziročně významně zvýšil a na konci roku jím oplývaly již dva z každých deseti prodaných kusů.“

Herní monitory jsou i významnou součástí nabídky dalších výrobců, např. Asusu. Podle Martina Chudoby v herním segmentu záleží zejména na výkonu a podpoře grafických karet. Na ústupu jsou TN panely, které se nahrazují rychlými IPS panely. Ty dnes dokážou nabídnout rychlou odezvu a velmi vysokou obnovovací frekvenci (240 až 360 Hz). Nejnáročnější hráči požadují UHD rozlišení v kombinaci s funkcí HDR. „A nesmíme zapomenout ani na konzolové hráče, pro které se v letošním roce objeví monitory vybavené rozhraním HDMI 2.1. Ta jim umožní přes jejich konzole využít právě UHD rozlišení při obnovovací frekvenci až 120 Hz,“ doplnil Chudoba.

Ergonomie a udržitelnost

Do popředí se dostávají také ekologie a udržitelnost. Podle společnosti HP Inc. se zákazníci začínají zajímat, zda je daný produkt zabalen do ekologického obalu nebo jestli byly při výrobě použity recyklované materiály. Právě v případě HP se např. profesionální monitory řady Z pyšní tím, že jsou až z 95 % vyrobeny z recyklovaných materiálů. Důležitá je také ochrana zdraví – např. technologie HP Eye Easy hardwarově snižuje podíl škodlivého „modrého“ světla bez zásahu do barevného gamutu.

Grafika a tvorba obsahu

„Co se týče profesionálních modelů pro grafiky a tvůrce obsahu, nejzajímavějším trendem je u nich miniLED technologie společně s vysokým jasem 1 000 až 1 200 nitů. Tyto monitory často disponují nejnovějšími technologiemi, jako jsou Off-Axis Contrast Optimization, HDR, Dolby Vision, local dimming atd. Důležitá je také hardwarová kalibrace, případně předkalibrace z výroby,“ poradil Martin Chudoba z Asusu.

Zpracování fotografií a videa

Na oblast zpracování fotografií se podrobněji zaměřila ve svém příspěvku společnost Eizo, podle které se bude velký důraz klást na automatizaci některých procesů, aby mohl i běžný uživatel začít monitor používat hned po vybalení. U modelů pro fotografy jde např. o:

  • automatické vygenerování ICC profilu monitoru pro fotografické editory, aniž by bylo nutné monitor kalibrovat;
  • automatickou pravidelnou kontrolu a případnou korekci obrazových parametrů (bude přibývat monitorů s integrovaným kalibračním senzorem);
  • u monitorů určených pro přehrávání nebo zpracování videa se bude stále více klást důraz na podporu videa s vysokým dynamickým rozsahem – tzv. HDR-Video.

Standardem je podle Antonína Charváta ze společnosti Eizo alespoň 27" úhlopříčka a podpora 2K, nebo dokonce 4K (UHD) rozlišení. Samozřejmostí je dále vybavení digitálními porty HDMI, DP a USB-C schopnými pracovat s barevným obrazem s desetibitovou, nebo dokonce 12bitovou barevnou hloubkou.

Monitory pro home office

Většina výrobců se shoduje, že nalézt správný „home office monitor“ nemusí být vůbec jednoduché, protože každý jsme jiný a každý máme trochu

Tipy výrobců na nejlepší monitory pro home office
  • Acer: CB272U
  • AOC: CQ32G2SE/BK
  • Asus: TUF VG27AQL1A
  • Dell: S2721DGFA
  • Eizo: EV2360, EV2460
  • Fujitsu: B24-9 TS/TE, E24-8 TS Pro
  • HP: HP 27f 4K
  • Lenovo: T27hv-20, Q24i-1L, Q27h-10
  • Philips: 288E2UAE
  • Samsung: LS27R650FDUXEN
  • ViewSonic: VX2476-SMH

 jiné požadavky a např. i prostředky, které můžeme do nového vybavení investovat. Přesto, nebo spíš právě proto se nám i v tomto případě od výrobců sešla celá řada zajímavých a podnětných zkušeností a postřehů.

David Kordík ze Samsungu uvedl, že nalézt univerzální řešení pro všechny běžné uživatele je vždy obtížné. Každý spotřebitel má trochu odlišné preference v závislosti na činnostech, pro které monitor využívá. U běžného monitoru, určeného převážně pro práci, je důležitá nastavitelnost a ergonomie. Všechny monitory Samsung podporují Full HD rozlišení, které je na běžnou kancelářskou práci dostatečné. Jako nejuniverzálnější by pak David Kordík doporučil alespoň 27" monitor s IPS, příp. PLS panelem. Podíl prodejů velkých úhlopříček podle něho stále roste, a i pro běžnou kancelářskou práci je mnohem komfortnější právě větší pracovní plocha.

Nezapomínejte na ochranu zraku ani další aspekty každodenního použití

Zástupci společnosti Lenovo upozorňují, že vzhledem k současné situaci, kdy uživatelé tráví u počítače stále více času, je důležitá především ochrana zraku. Monitory Lenovo splňují nejen TÜV a EyeSafe certifikaci pro ochranu očí, ale nabízejí i tzv. Natural Low Blue Light technologii, což je hardwarové snížení vyzařovaného modrého světla. Další velkou výhodou při práci z domova je napájení přes USB-C a zabudované zařízení pro komunikaci – vybrané modely Lenovo zahrnují integrovanou kameru, certifikované mikrofony a reproduktory pro VOIP komunikaci. Hodit se může také podpora technologie DaisyChain, díky které se dá „za sebe“ připojit více monitorů pomocí DisplayPort kabelu k jednomu počítači. Každý v tomto případě, kdy je používáno výrazně méně kabelů než doposud, jistě ocení také šetření prostorem a celkové udržování pořádku na pracovišti.

Důraz na všestrannost

Podle Františka Koutníka z MMD (značky AOC a Philips) v dnešní době už vlastně ani nedává smysl rozlišovat mezi pracovními a domácími monitory. Jeden monitor musí zvládnout všechno – videokonferenci, streamování videa, sdílení prezentací, práci v náročných programech, a ještě večer gaming jako relax. Samozřejmostí už by pak podle něho mělo dnes být USB-C připojení, vysoké rozlišení, obnovovací frekvence mířící ke 165 Hz nebo výš. Monitor pro home office by tedy měl být podle Františka Koutníka „obojživelník“. Doporučení míří také do kategorie modelů s vyšším rozlišením, které umožní zobrazit na stejně velké ploše více informací. Nový monitor navíc nemusí zruinovat domácí rozpočet – opravdu dobré modely často začínají pod pěti tisíci korunami, špičkové najdete i s cenou pod deset tisíc korun. Stále důležitější jsou i požadavky na nižší spotřebu energie.

David Kordík ze Samsungu v případě produktů pro home office, studium a zábavu vyzdvihuje také nově nastupující kategorii tzv. smart monitorů. Jde o novinky se zajímavým designem a tzv. chytrým prostředím, které můžete znát např. z televizorů tohoto výrobce. Na zařízení běží vlastní operační systém Tizen a kromě podpory globálních aplikací jako YouTube, Netflix, Spotify, ale i lokálních jako O2 TV, Seznam TV nebo slovenské Magio Go se umí např. připojit do cloudu ke službě Microsoft 365 a pracovat bez nutnosti mít fyzicky připojený počítač. Podporován je také vzdálený přístup nebo zrcadlení mobilního telefonu.

„Pokud někdo využívá home office, pravděpodobně využívá i notebook. K němu zpravidla využije větší displej s odpovídající konektivitou. Konkrétně bych doporučil alespoň velikost úhlopříčky 24", spíše 27", rozlišení QHD, USB hub a případně i podporu funkce Power delivery. Ta zajistí napájení i přenos obrazu z notebooku (či mini PC) přímo z monitoru prostřednictvím jednoho kabelu přes port USB-C. Zajímavou alternativou je přenosný monitor, s nímž se není nutné vázat k jednomu místu v bytě nebo domě a lze jej jednoduše vzít i na služební cestu,“ poradil Martin Chudoba z Asusu.

Správná ergonomie základem

Běžný spotřebitelský monitor by měl podle Samyho A.Khalega určitě zvládat základní nastavení pro správný sed u počítače – tedy možnost nastavit výšku a náklon obrazovky. Pokud je určený pro více jak jednoho uživatele (např. do rodiny, a tedy pro rodiče i děti), pak stojí za zvážení připojení přes USB-C, které jedním kabelem během chvíle připojí vše, co je potřeba. Šetří to čas i místo na stole. Na závěr přidává A.Khaleg ještě jeden zajímavý ergonomický tip: zamyslete se se svými zákazníky i nad volbou barevného provedení. Ačkoli je dnes drtivá většina monitorů „takřka bezrámečková“, stále platí, že někam se může více hodit monitor v černém (či tmavém) provedení a někde bude podstatně lepší světlejší varianta.

Štítky: 
Monitory, Acer, AOC, ASUS, Dell Technologies, Eizo, Fujitsu, HP Inc., Lenovo, Philips monitory, Samsung, ViewSonic

Podobné články

Nové monitory AOC pro kreativce přináší přesné zobrazení a USB-C

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AOC)
Společnost AOC představila novou řadu monitorů navržených pro potřeby kreativních profesionálů. Řada AOC Graphic Pro U3, která nabízí přesné barvy, špičkové funkce a elegantní design, v současné době čítá tři modely s úhlopříčkou 27" nebo 31,5" a rozlišením QHD nebo 4K UHD. Čtěte více

BenQ: monitor PD3225U

13. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: BenQ)
Společnost BenQ uvedla na trh monitor PD3225U, který rozšířil její nabídku oceňovaných displejů určených pro designery, fotografy a tvůrce obsahu. Monitor je vybaven IPS Black panelem a díky funkcím jako Color Match nebo iKeyboard Control je vhodný zejména pro majitele počítačů Apple. Čtěte více

Globální trh s monitory se ve 4. čtvrtletí 2023 vrátil k růstu. Mírné oživení by mělo pokračovat

9. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej počítačových monitorů zakončil rok 2023 pozitivně – v posledním loňském kvartále se podle IDC prodalo 31,9 milionu zařízení. Výsledný meziroční růst na úrovni 3,8 % za čtvrtý kvartál tak dokonce mírně překonal původní prognózu, jež předpokládala růst o 3,2 %. Čtěte více

Dell: nové monitory řady P a S

6. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Společnost Dell Technologies představila nové monitory řady P a S, které vyhoví potřebám širokého spektra uživatelů v různých cenových hladinách. Monitory řady P jsou určené profesionálům ve firmách, kteří chtějí maximalizovat produktivitu práce, zatímco monitory řady S jsou určené pro rodiny, studenty a běžné spotřebitele, kteří hledají zábavu a pohodlí. Čtěte více