Internet v pracovní době

5. 4. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: SkyVera)
Každý třetí zaměstnanec v pracovní době surfuje na internetu, stahuje filmy a přeposílá soubory pro své soukromé účely. Výsledky vyplynuly z letošního průzkumu společnosti SkyVera.

Podle ředitele SkyVery Petra Jandy si zaměstnanci ani zaměstnavatelé neuvědomují, že za výměnu autorsky chráněných souborů jim hrozí právní a trestní postih, což může na několik měsíců zcela vyřadit firmu z provozu.

Může se klidně stát, že policie na základě podnětu zabaví firmě veškerou výpočetní techniku jako důkazní materiál. Firma, která nebude mít půl roku přístup ke svým počítačům, může velmi rychle zkrachovat,“ upozornil na nebezpečí Janda.

Lidé si na firemních počítačích nebo ve firemních sítích stahují například filmy, protože doma mají pomalý internet. Velmi často si stahují také různé fotografie, videa a hudbu, která stejně jako filmy podléhají autorským právům. Tím se dopouštějí trestného činu a hrozí jim za to postihy.

USA: Pokuta operátorům v jaderné elektrárně za surfování v pracovní době
V určitých oblastech je práce s internetem a vyhledávání informací náplní práce. Je však rozdíl v tom, zda zaměstnanci používají internet pro pracovní účely, anebo v pracovní době pro účely soukromé.

V americké jaderné elektrárně River Bend dostalo devět operátorů jaderného reaktoru pokutu za to, že vědomě porušili směrnici a bez dovolení surfovali během pracovní směny na internetu. Operátoři trávili čas na stránkách se zprávami, o sportu, rybaření a o výpočtu důchodů.

Tím, že zaměstnanci brouzdají po internetu, zanedbávají své pracovní povinnosti, což může vést ke zpomalení činnosti firmy. Navíc, pokud stahují a přeposílají autorsky chráněné soubory, dopouští se trestné činnosti, která ohrožuje také samotnou firmu,“ upozornil Petr Janda.

Štítky: 

Podobné články

Petr Janda, ředitel společnosti SkyVera, uvádí konferenci SkyVera Day

SkyVera Day opět v Aquapalace

27. 3. 2013. (redaktor: Richard Voigts, zdroj: DCD Publishing)
Už třetí konference o bezpečnosti pro prodejce a koncové zákazníky SkyVera Day se opět konala v Aquapalace Hotel Prague v Čestlicích u Prahy, v první jarní den, 21. 3. 2013. Odhalila řadu faktů i obchodních příležitostí. Mottem úvodní řeči bylo sdělení, že bezpečnost je podporou byznysu. Čtěte více

České firmy investují do IT bezpečnosti

2. 5. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: SkyVera)
Díky chytrým telefonům a tabletům se lidé připojují k internetu téměř kdekoliv. Nezabezpečené sítě však skrývají velké nebezpečí. Často dochází ke stahování aplikací z nedůvěryhodných zdrojů, které pak po připojení do firemní sítě mohou odesílat firemní data, údaje a třeba také sledovat s kým lidé telefonují. Čtěte více
Petr Janda, jednatel společnosti SkyVera

SkyVera Day již podruhé

23. 4. 2012. (redaktor: Richard Voigts)
Distributor SkyVera pozval své zákazníky, prodejní partnery a zástupce výrobců, jejichž produkty distribuuje, na druhý ročník konference do Aquapalace Hotel Prague. Konference proběhla pod názvem Next Generation Customer – zákazník nové generace. Čtěte více
Ladislav Arvai a Bohuslav Partyk ze SkyVera

SkyVera: Ladislav Arvai a Bohuslav Partyk

19. 3. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: SkyVera)
SkyVera se rozrostla o dva produktové manažery. Ladislav Arvai má na starosti produktovou řadu společnosti Aruba Networks a Bohuslav Partyk se stará o technologie Palo Alto Networks a Zscaler, péči o klienty a také propagaci produktů na českém trhu. Čtěte více