Intel zveřejnil technické detaily o svých (diskrétních) desktopových grafikách

14. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel, Tom's hardware, The Verge)
Informací o grafických kartách Intel Arc již víme poměrně dost. Jednou z mála oblastí, kde až doposud Intel příliš sdílný nebyl, zůstávaly modely pro desktopová PC. I to se však již změnilo a my si tak můžeme blíže představit zástupce (Arc A770, Arc A750, Arc A580, Arc A380) desktopové produktové větve, která se kromě již dostupného modelu A380 již také chystá na trh (snad již v říjnu).

Čtyřmi novými grafikami, kterými Intel hodlá oslovit (nejenom, ale hlavně) hráče, Intel pokryje klíčové tržní segmenty od méně náročných a občasných hráčů, přes zákazníky, kteří dbají na co možná nejlepší poměr mezi cenou až výkonem, až po náročné kupce.

Intel prozatím zveřejnil specifikace vlastních čipů, u grafických karet, které budou pocházet z dílen ostatních výrobců, se proto mohou údaje lišit.

Na vrcholu nabídky nových desktopových čipů od Intelu bude stát model Arc 770 založený na grafickém procesoru ACM-G10. Jeho výbavu bude tvořit 32 Xe jader (ekvivalent 4 096 stream procesorů) pracujících na frekvenci 2 100 MHz doplněných o 8 nebo 16 GB GDDR6 paměti s propustností až 560 GBps. O něco níže v nabídce bude stát model Arc A750, postavený na stejné grafické architektuře ACM-G10, avšak s lehce ořezanou výbavou. Tu bude konkrétně tvořit 28 Xe jader (ekvivalent 3 584 stream procesorů) s frekvencí 2 050 MHz v kombinaci s 8GB paměti GDDR6 s propustností až 512 GBps.

Intel Arc A580 je zástupcem pomyslné střední třídy, který osloví i náročné zákazníky, kteří si však již přeci jen hlídají cenovku. Karta bude mít k dispozici 24 Xe jader (3 072 stream procesorů) běžících na frekvenci 1 700 MHz. GDDR6 paměť s kapacitou 8 GB poskytne propustnost až 512 GBps.

Základem nabídky se stane model Arc 380 (založený na „menším“ grafickém procesoru ACM-G11) s osmi Xe jádry (1 024 stream procesorů) s frekvencí 2 000 MHz a 6GB GDDR6 pamětí.

Ačkoli se specifikace jednotlivých modelů liší, řada funkcí a vlastností je pro všechny společná: zmínit můžeme např. podporu nejnovějších standardů HDR, variabilní obnovovací frekvenci, automatické přepočítávání obrazu ve hrách na vyšší rozlišení založené na umělé inteligenci (Intel XeSS), ray tracing či nativní podpora formátu AV1. Mnoho dalších zajímavých funkcí pak dodá i software Arc Control.

Příliš toho prozatím nevíme ani o výkonu. Určitý obrázek si můžete udělat např. z následujícího porovnání, které zveřejnil samotný Intel, ale na to, jaká bude skutečnost, si budeme muset ještě počkat na nestranné testy. Další info k výkonu najdete např. zde.

Dostupnost

K dispozici je prozatím pouze nejnižší model (Arc 380), a to za 140 USD. Další modely budou následovat, pravděpodobně by se tak mohlo stát již letos v říjnu, ale tento údaj je stále nutné brát s rezervou. Prozatím neznáme ani ceny, za které půjdou karty do prodeje.

Od „prvního dne prodeje“ by měly být kromě karet přímo Intelu (respektive s brandem Intel) dostupné i karty dalších výrobců.

Video : 
Štítky: 
Procesory, Intel

Podobné články

Procesory AMD Ryzen 7000 se Zen 4 představeny. Co od nich můžeme čekat?

31. 8. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Společnost AMD oficiálně představila nové desktopové procesory založené na architektuře Zen 4. Známe specifikace, ceny i termín zahájení prodeje. Stojí tyto nové, pro AMD velmi důležité procesory, za pozornost? Zcela jistě ano, protože změn a novinek se zde vyskytuje celá řada. Atraktivní jsou navíc i ceny. Čtěte více

Co přinesl Intel Vision 2022?

19. 5. 2022. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing a Intel)
Akce Intel Vision proběhla 10. a 11. května a během této hybridní akce představitelé společnosti Intel oznámili pokroky v oblasti čipů, softwaru a služeb. Odprezentovali, jak Intel spojuje technologie a ekosystém, aby nabídl dlouhodobou obchodní hodnotu pro své partnery a zákazníky. Čtěte více

AMD připravuje nové mobilní procesory pro extrémně výkonné notebooky

9. 5. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Nová procesorová řada, označovaná jako Dragon Range, se na trh dostane v roce 2023 a v „mobilním“ portfoliu výrobce zaujme výsostní postavení. Čtěte více

ASUS oznámil podporu BIOSu pro AMD Ryzen 7 5800X3D a další nové procesory

24. 3. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASUS)
ASUS začal oficinálně podporovat procesory AMD Ryzen řady 4000 a 5000 na svých základních deskách prostřednictvím aktualizace systému BIOS. Podpora se vztahuje rovněž na nový procesor Ryzen 7 5800X3D vybavený speciální vyrovnávací pamětí L3 o velikosti 96 MB. Čtěte více