IDC: Trh s PC v ČR a SR v prvním čtvrtletí 2012

11. 7. 2012. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: IDC)
V prvním čtvrtletí roku 2012 bylo na český trh dodáno téměř čtvrt milionu osobních počítačů. To představuje meziroční růst za první čtvrtletí o 27,8 procenta. Za silným meziročním růstem však stojí velice nízká srovnávací báze.

Trh se totiž před rokem propadl o třetinu v důsledku slabé sezonní poptávky, což vedlo tehdy ke značně vysoké hladině zásob v prodejním kanále, který již nemohl absorbovat další velké objemy. Letos vstoupil trh PC do prvního čtvrtletí poznamenaného nedostatkem pevných disků, negativním spotřebitelským sentimentem a rostoucí oblibou mediatabletů.

Český trh s PC

Mezičtvrtletně došlo k propadu objemu počítačů nově dodaných na trh o 41,4 procenta, a to zejména vlivem sezonnosti. Silnějšího meziročního růstu dosáhly v prvním čtvrtletí stolní počítače, jejichž objem vzrostl o 37,8 procenta. Stolní počítače tvořily více než třetinu počítačů dodaných na trh, zbytek představovaly notebooky. Lídrem na trhu PC byla s více než čtvrtinovým podílem na trhu PC společnost Hewlett-Packard (HP), velikostí objemů dodaných na trh následovaly společnosti Dell a Lenovo – obě dosáhly svých historicky nejvyšších podílů na trhu.

Slovenský trh s PC

Slovenský trh osobních počítačů v prvním čtvrtletí při meziročním srovnání poklesl nepatrně o 3,2 procenta. Na trh bylo dodáno 74 000 počítačů. Při mezičtvrtletním porovnání je to pokles o více než polovinu. Zatímco objemy notebooků meziročně v daném čtvrtletí poklesly, desktopům se dařilo a vykázaly dokonce dvouciferný meziroční růst. Zdrojem růstu byly zvlášť počítače určené pro komerční segmenty, což platí jak pro notebooky, tak zejména pro stolní počítače. Spotřebitelská poptávka je na Slovensku velice slabá a v meziročním pohledu klesá již pět po sobě jdoucích čtvrtletí. Největší objemy počítačů dodala na trh společnost HP, následovaná společnostmi Asus a Lenovo.

Faktory ovlivňující trh

Jaké faktory ovlivňují trh PC? Již byla zmíněna velice nízká spotřebitelská důvěra, která vede k tomu, že spotřebitelé odkládají nákup zbytných výrobků, zvlášť má-li při stále rostoucí vybavenosti domácností jít již o druhé nebo třetí zařízení. Negativní vliv na koupěschopnou poptávku má nezaměstnanost, jejíž míra je vysoká zejména na Slovensku. Při daných disponibilních zůstatcích obyvatel má negativní vliv na trh PC také stále rostoucí trh mediatabletů a podobných zařízení (smartphony).

To je vidět již v prodejních kanálech – mediatablety např. postupně nahrazují notebooky nabízené telekomunikačními operátory. Ostatně objem mediatabletů dodávaných na český trh již suverénně převýšil počty mininotebooků. Generovaným obratem je pak trh mediatabletů vzhledem k vyšší průměrné ceně dokonce několikanásobně větší než trh mininotebooků. Trhu mediatabletů vévodí společnost Apple se svým mediatabletem iPad. Rozpočty na straně poptávky klesly také v důsledku zvýšení DPH.

Ve hře jsou i další determinanty: směnný kurz (při silnější domácí měně je dovážené zboží relativně levnější a naopak), ve veřejném sektoru pak tlumí poptávku po Evropě rozšířená fiskální restrikce. Vliv na trh PC má také očekávané uvedení nového operačního systému, klesající ceny komponent (např. SSD) nebo dlouhodobě možnost přístupu k Evropským strukturálním fondům.

Autor: Petr Švagrovský pracuje v analytické společnosti IDC CEMA na pozici Research Analyst, HW Systems

Štítky: 

Podobné články

IDC: Celosvětový prodej tiskáren a multifunkcí v 1. čtvrtletí 2020

28. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej tiskáren a multifunkce podle společnosti IDC během prvního čtvrtletí letošního roku meziročně klesl o 7,5 % na 21,1 milionu kusů. Za výrazným poklesem je nutné hledat zejména pandemii COVID-19 a s ní spojené výrobní potíže, protože většina výrobců více či méně spoléhá na čínské továrny. Čtěte více

IDC: COVID-19 způsobil propad prodeje smartphonů v regionu EMEA v 1. čtvrtletí 2020

21. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Prodej chytrých telefonů v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky se v důsledku omezení ekonomik v souvislosti s pandemií viru COVID-19 meziročně propadl o osm procent. Celkem se tak během prvního letošního kvartálu prodalo necelých 77 milionů telefonů. Čtěte více

Prodej tabletů nadále klesá

4. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej tabletů i v době pandemie viru COVID-19 nadále klesá. Podle IDC trh zaznamenal v prvním čtvrtletí letošního roku propad o 18,1 %. Celkem se tak prodalo 24,6 milionu zařízení. Světlým místem bodu nadále zůstávají zařízení s připojitelnou klávesnicí, jejichž podíl meziročně vzrostl o 56,8 %. Čtěte více

Trh IT služeb pod vlivem COVID-19

28. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový trh IT a byznysových služeb vloni vygeneroval ve srovnání s rokem 2018 pětiprocentní meziroční nárůst tržeb (a při zohlednění vývoje měnových kurzů by to aktuálně bylo 2,4 %). Růst se očekával i letos. Kvůli šíření nákazy COVID-19 však nakonec bude podle IDC všechno jinak. Čtěte více