ICT specialistky berou o 16 tisíc méně než muži

31. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
V roce 2023 vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda ICT odborníků meziročně o devět procent na více než 76 tisíc korun. Stotisícovou hranici překročila mzda vývojářů softwaru. Ve výdělcích ICT specialistů se výrazně rozevírají nůžky mezi mzdovou a platovou sférou.

V Česku je na pozicích ICT odborníků zaměstnáno zhruba 225 tisíc osob (4,4 % zaměstnané populace). Jejich počet v Česku i dalších zemích EU roste, přičemž v roce 2023 jich v zemích EU27 pracovalo necelých deset milionů. V zaměstnané populaci zaujímali ICT odborníci nejvyšší podíly ve Švédsku, Finsku, Nizozemsku a Estonsku.

Mezi ICT odborníky hrají klíčovou roli ICT specialisté, kam patří především analytici, vývojáři, programátoři a datoví specialisté. Ti jak v Česku, tak v celé EU představují přibližně polovinu ze všech ICT odborníků. Za pět let vzrostl počet ICT specialistů v Česku o polovinu. Více než třetina ze zhruba 110 tisíc ICT specialistů byla v roce 2023 zaměstnána v hlavním městě a ženy z nich u nás zaujímaly dlouhodobě okolo 10 %, nejméně ze zemí EU.

ICT obory na vysokých školách v Česku v roce 2023 studovalo necelých 25 tisíc osob, které tvořily 8 % vysokoškolských studentů. V posledních letech se mezi studenty ICT oborů zvýšil podíl žen a cizinců. „Na konci roku 2023 téměř pětinu studentů ICT oborů tvořily ženy, což je ale stále druhý nejnižší podíl studentek hned za oborem Inženýrství a strojírenství. Třetinu ze všech studentů ICT na vysokých školách v Česku pak tvořili cizinci, nejčastěji občané Slovenska,“ doplnila Markéta Pištorová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Výdělky ICT odborníků se dlouhodobě pohybují vysoko nad průměrnou mzdou. V roce 2023 průměrná hrubá měsíční mzda ICT odborníků činila 76 637 korun, tedy meziročně o 6 430 korun více. Manažeři, inženýři a specialisté brali v průměru 92 500 Kč, technici, mechanici a opraváři v ICT pak 53 800 Kč. Kromě řídících pracovníků, jejichž průměrná mzda přesáhla 145 tisíc korun, měli mezi ICT odborníky nejvyšší mzdy vývojáři softwaru, a to 103 tisíc korun.

Průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů v roce 2023 dosáhla 88 tisíc korun. ICT specialisté zaměstnaní ve mzdové sféře pobírali 90 tisíc, tj. o 37 tisíc korun více než ve sféře platové. „Zatímco ve mzdové sféře berou ICT specialisté téměř dvojnásobek toho, co ostatní zaměstnanci v soukromé sféře, ve veřejné sféře je plat ICT specialistů vyšší jen o zhruba desetinu v porovnání s ostatními zaměstnanci odměňovanými podle platových tabulek,“ uvedl Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Stejně jako ve většině ostatních profesí pobírají i mezi ICT specialisty vyšší mzdy muži než ženy. Rozdíl v jejich odměňování je podstatně výraznější ve mzdové sféře. Zatímco v ní muži ICT specialisté v roce 2023 vydělávali průměrně přes 92 tisíc korun měsíčně, jejich kolegyně necelých 76 tisíc. Ve sféře platové činil tento rozdíl necelé čtyři tisíce korun. Průměrný plat ICT specialistek dosáhl ve veřejné sféře 50 tisíc a mužů necelých 54 tisíc korun.

Další detaily najdete zde.

Podobné články

Práce v IT v roce 2025: AI, kybernetická bezpečnost a vysoké platy

29. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: smitio)
V roce 2025 odborníci očekávají v oblasti informačních technologií významné změny. Svět jedniček a nul ovládne umělá inteligence a automatizace. Firmy do zavádění nových technologií investují miliardy. Čtěte více

Najmout IT zaměstnance na dálku může být rizikové

26. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
Nedávný kybernetický útok upozornil na rostoucí hrozbu infiltrace severokorejských agentů do západních společností, kteří se vydávají za IT pracovníky na dálku. Jakkoliv to není případ z Česka, obezřetnost je třeba i v našem prostředí. Ostatně také do bezpečnostního dohledového centra SOC Thein Security se pravidelně hlásí lidé za zahraničí a opatrnost je v tomto případě na prvním místě. Čtěte více

Zaměstnancům chybí znalosti technologií. Problém se s pokračující digitalizací prohlubuje

1. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ABSL)
S pokračující digitalizací a adopcí moderních technologií čelí firmy rostoucímu nedostatku zaměstnanců s potřebnými technickými a analytickými znalostmi a dovednostmi. Podle nedávného průzkumu tento problém trápí 63 % firem z oboru IT a podnikových služeb. Nedostatečné vzdělávání v oborech STEM proto 9 z 10 firem nahrazuje interními programy a školeními. Čtěte více

Nového „ajťáka“ nenajde 28 % firem ani za rok

29. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Průzkum společnosti Zebra systems odhalil, že jen 20 % dotázaných partnerů a zákazníků dokáže najít nového IT specialistu s požadovanými dovednostmi do tří měsíců. Déle než rok to trvá 28 % dotázaných. Stále více organizací proto hledá zajištění své kybernetické bezpečnosti u externích dodavatelů a poskytovatelů řízených služeb (MSP). Čtěte více