Huawei má první mobilní procesor vyráběný 7nm technologií

7. 9. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Společnost Huawei představila čipset Kirin 980. Nejnovější srdce mobilních zařízení posouvá vnímání výkonu na novou úroveň a zároveň předznamenává další vývoj v oblasti mobilní umělé inteligence. Kirin 980 je první komerční čipset na světě produkovaný 7nm výrobní technologií od společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturer (TSMC). Spojuje vysoký výkon se širokými možnostmi konektivity a zpracování Dual NPU AI.

7nm technologie od společnosti TSMC umožňuje čipsetu Kirin 980 zkombinovat 6,9 bilionu tranzistorů s rozměry 1 nm2, což představuje 1,6násobek počtu tranzistorů oproti předcházející generaci. V porovnání s 10nanometrovým procesorem přináší o 20 % vyšší výkon a 40% snížení spotřeby energie.

Kirin 980 je prvním čipsetem s využitím jader Cortex-A76, které jsou o 75 % výkonnější a o 58 % efektivnější v porovnání s předcházející generací. V osmijádrové konfiguraci jsou využita dvě vysoce výkonná jádra na bázi Cortex-A76; dále dvě vysoce efektivní jádra na bázi Cortex-A76 a čtyři extrémně efektivní jádra Cortex-A55. Aby se tato sestava mohla využít naplno, vyvinul Huawei inovativní podsystém Kirin CPU s technologií Flex-Scheduling, která flexibilně přiděluje úlohám nejvhodnější jádra. V praxi řešení funguje tak, že velká jádra zabezpečují trvalý výkon, zatímco ultra-efektivní jádra s extrémní energetickou účinností jsou určená na řešení běžných, nenáročných aktivit.

Protože se grafika v mobilních hrách v posledních letech stává stále sofistikovanější, integrovali vývojáři do čipsetu Kirin 980 novou grafickou jednotku Mali-G76, která nabízí o 46 % vyšší výkon při zpracování grafiky a o 178 % vyšší energetickou účinnost oproti předcházející generaci. GPU má také inovativní technologii zvyšování taktu, která využívá umělou inteligenci na identifikaci zátěže her a přizpůsobení zdrojů pro optimální herní výkon.

Nejnovější čipset představuje novou éru zařízení s umělou inteligencí. Duální neurální procesor zdokonaluje i AI na zařízení ve smyslu vyššího výkonu a druhé generace umělé inteligence v telefonech. Díky synergii dvou NPU dokáže rozpoznat obraz rychlejší než by dokázaly dva samostatné procesory. Kirin 980 dosáhl rychlosti zpracování 4 600 snímků za minutu, což je o 120 % víc v porovnání s předchůdcem. Mikročip navíc podporuje běžné softwarové struktury pro umělou inteligenci jako Coffee, Tensorflow a Tensorflow Lite a poskytuje sadu nástrojů, která ulehčí práci vývojářům.

Společnost Huawei ve snaze poskytnout nejlepší zážitek z fotografování integrovala do čipové sady svůj vlastní IS čtvrté generace. Kromě 46% nárůstu rychlosti zpracování dat v porovnání s předchůdcem nabízí i lepší podporu pro konfiguraci vícerých fotoaparátů v jednom smartphonu. Přináší také novou technologii reprodukce barev HDR, která dokáže manipulovat s kontrastem nebo vyzdvihnout objekty na různých místech záběru. Kirin 980 navíc využívá řešení Multi-pass, které redukuje šum bez ztrát v detailech obrazu, což výrazně pomáhá u scén s nízkým osvětlením.

Další novinkou ISP je zlepšení sledování pohybu. Pokud chce uživatel zachytit fotografii například člověka v pohybu, dokáže procesor rozpoznat bod zaostření s přesností 97,4 % a pohybující se objekty budou bez problémů ostré. Na stoupající popularitu videí na sociálních sítích reaguje Kirin 980 implementací nového modulu fotoaparátu. Ten snižuje opoždění při snímání videí až o 33 %.

Aby společnost Huawei poskytla uživatelům zařízení poháněných čipsetem Kirin 980 co nejrychlejší připojení k internetu, integrovala do novinky modem podporující LTE Cat.21 s maximální rychlostí stahování 1,4 GB/s. Mikročip podporuje agregaci operátorů i napříč frekvenčními pásmy.

Štítky: 

Podobné články

Ilustrační foto (Motorola)

Samsung se znovu stal nejprodávanější značkou chytrých telefonů

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej smartphonů v prvním čtvrtletí roku 2024 podle IDC meziročně vzrostl o 7,8 % a Samsung se znovu vyhoupl do pozice nejprodávanějšího výrobce. Čtěte více

Google Find My Device umožní lokalizovat ztracenou elektroniku

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google spustila dlouho očekávanou funkci Find My Device, kterou poprvé ohlásila již na své loňské vývojářské konferenci. Technologie využívá sdílenou síť tvořenou miliardami zařízení se systémem Android a funkčně odpovídá možnostem podobných služeb společností Apple a Tile. Aktuálně je služba dostupná v USA a Kanadě, zbytek světa by měl brzy následovat. Čtěte více

Nová aktualizace uživatelského rozhraní One UI 6.1 rozšiřuje technologii Galaxy AI do dalších zařízení

5. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung nasazuje umělou inteligenci Galaxy AI do většího počtu zařízení prostřednictvím aktualizovaného uživatelského rozhraní One UI 6.1. Mobilní umělá inteligence se tak dostane k podstatně většímu počtu uživatelů – od konce března ji budou moci postupně využít i majitelé telefonů řady Galaxy S23, S23 FE, Z Fold5, Z Flip5 a tabletů řady Tab S9. Čtěte více

New Calling od Huawei přinese nový rozměr komunikace

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Společnost Huawei pracuje na rozvoji a standardizaci technologie New Calling (NC), jež přináší pokročilé možnosti pro telefonní a videohovory, které díky ní mohou být kvalitnější, chytřejší a interaktivnější. Nabízí širokou škálu funkcí, včetně UHD hlasových a video hovorů, a umožní rozvoj služeb jako okamžitý inteligentní překlad, využití rozšířené reality a rozvoj interaktivních klientských nabídek. Čtěte více