HTC dále posouvá možnosti (profesionální) virtuální reality

18. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: HTC)
Společnost HTC VIVE představila novinky v oblasti virtuální reality v čele s novými headsety HTC VIVE Pro 2 a VIVE Focus 3 s 5K rozlišením a 120° zorným úhlem. Odhalena byla také nová sada profesionálních nástrojů VIVE Business pro podnikatele a společnosti všech velikostí i finální verze komunikační aplikace VIVE Sync, která opouští fázi beta provozu.

HTC VIVE Pro 2

Vysoké 5K rozlišení spojené se 120 Hz obnovovací frekvencí a 120° zorným úhlem představují nový standard kvality zobrazení. Podílí se na něm dvojice rychlých 2,5K LCD displejů s RGB maticí i inovativní optická sestava integrující pro každé oko dvě čočky místo jedné. Výsledkem je prakticky eliminovaný screen-door efekt a perfektní ostrost obrazu v celém rozsahu zorného pole. Uživatelé se tak mohou těšit na ještě přirozenější zážitek s intenzivnějším pocitem pohlcení.

Velký vliv na intenzitu zážitku má i komfort a ergonomie. VIVE Pro 2 proto disponuje plynulým nastavením vzdálenosti očí (IPD), komfortním systémem uchycení na hlavě a v neposlední řadě perfektním předozadním vyvážením. Ani při dlouhých virtuálních seancích tak nehrozí bolesti hlavy a očí z nevyhovující vzdálenosti čoček ani namožení týlního svalstva, které běžně způsobují headsety s těžištěm na přední straně.

Důležitou novinkou je i využití technologie Display Stream Compression, na jejíž optimalizaci a zároveň historicky prvním nasazení ve VR pracovalo HTC společně s firmami AMD a NVIDIA. Díky ní lze maximální vizuální kvality dosáhnout i při připojení skrze DisplayPort 1.2. Výrazné zlepšení obrazu si tak vychutnají i majitelé starších grafických karet.

HTC Vive Pro 2 je plně kompatibilní i s veškerým příslušenstvím standardu Steam VR. Lze jej tak doplnit o HTC VIVE Trackery, VIVE Facial Tracker i příslušenství třetích stran jako jsou ovladače Valve Index, nebo nejrůznější varianty VR rukavic. Bez problémů je i integrace do starších VR sestav bez ohledu na to, zda využívají základnové stanice standardu Steam VR 1.0 či 2.0.

Fanoušky, kteří se rozhodnou svou VR sestavu vylepšit, potěší výrobce možností předobjednat samostatný headset již 11. května za zvýhodněnou cenu 19 990 Kč.

Plná sestava HTC VIVE Pro 2 obsahující základnové stanice standardu Steam VR 2.0 a ovladače VIVE Controllers bude dostupná od 4. srpna 2021 za cenu 37 490 Kč.

HTC VIVE Focus 3: Nová éra profesionálního VR

HTC VIVE Focus 3 představuje nejdokonalejší řešení firemního VR. Zákazníci se mohou těšit na špičkový obraz, zvuk, ergonomii a zcela přepracovaný inside-out tracking i ovladače. Profesionálním nárokům odpovídá i použití prémiových materiálů a konstrukční řešení umožňující celodenní provoz a snadné sdílení headsetu více uživateli.

Nový nezávislý headset disponuje 5K rozlišením a 120° FOV, samozřejmostí je RGB uspořádání subpixelů prakticky eliminující screen-door efekt a potěší i vysoká 90Hz obnovovací frekvence. Díky tomu poskytuje jemný a detailní obraz umožňující přirozenější interakce.

Integrované reproduktory disponují dvěma měniči pro každé ucho, a tak dokážou zprostředkovat precizní zvukový zážitek, aniž by uživatel ztratil přehled o svém okolí. Pokud hrozí, že by mohlo dojít k přeslechu mezi více headsety, nebo je třeba chránit obsahu citlivého rozhovoru ve VR, je k dispozici takzvaný privacy režim. Ten umožňuje aktivní potlačování slyšitelnosti reproduktorů mimo headset.

Ani v případě VIVE Focus 3 nezapomněl výrobce na důležitost pohodlí. Jeho precizní vyvážení a promyšlený systém uchycení na hlavě zajišťují komfort i při celodenním používání. Tomu napomáhá i zakřivená výměnná baterie, která se ukrývá na zadní straně headsetu a pomocí LED indikátoru okamžitě informuje o úrovni nabití, aniž by bylo nutné virtuální realitu nasadit.

Praktické a hygienické jsou i magneticky uchycené obličejové a týlní stélky, umožňující jejich snadnou výměnu při střídání uživatelů. Dlouhou životnost a spolehlivost pak zajišťuje šasi z hořčíkové slitiny, která je o 20 % lehčí a o celých 500 % odolnější než plast.

Pro precizní sledování pohybu i lehkých ovladačů s výdrží 15 h na jedno nabití, využívá VIVE Focus 3 AI algoritmus zachovávající plné soukromí uživatele. Pohybová data totiž ukládá v šifrované podobě, a to pouze v interní paměti headsetu, díky čemuž nehrozí jejich zneužití. Sledování pohybu rukou bude zpřístupněné v blízké budoucnosti.

Výpočetní výkon zajišťuje speciálně optimalizovaná verze čipsetu Qualcomm Snapdragon XR2 chlazená pomocí 15W měděné heat pipe a větráku, který teplo aktivně odvádí. Ani při celodenním užívání nejnáročnějších aplikací tak nedochází k nadměrnému zahřívání procesoru a snižování jeho výkonu. Za všech okolností se tak uživatelé dočkají dvojnásobného výkonu v oblasti GPU i CPU a 11x vyšší rychlosti při AI operacích. Vše završuje zcela nová platforma VIVE Reality System 2.0, která nabízí střízlivé profesionální prostředí a snadný přístup ke všem funkcím headsetu i instalovaným aplikacím.

VIVE Focus 3 bude dostupný 24. června 2021 za cenu 37 590 Kč, jejíž součástí je i 24 měsíců Business záruky.

VIVE Business

Kromě nového hardware výrobce představil i balík řešení, aplikací a služeb, který pomůže společnostem získat to nejlepší z XR (virtuální, rozšířené i smíšené reality) bez ohledu na velikost organizace. Balík VIVE Business je škálovatelný a zabezpečený, díky čemuž usnadní nasazení nové technologie, její správu, zaškolení uživatelů a mnoho dalšího.

Součástí balíku je i platforma VIVE Business Management Device umožňující IT oddělením vzdálenou správu všech zařízení včetně instalace aplikací, aktualizace softwaru i spouštění připravených skriptů. Díky podpoře standardních Android Enterprise MDM řešení však není problém spravovat headsety HTC VIVE Focus 3 ani s pomocí MDM služeb, které již společnost používá.

V návaznosti na úspěch spotřebitelského portálu s VR aplikacemi VIVEPORT, připravila společnost oddělený obchod s aplikacemi pro profesionální využití VIVE Business AppStore. Ten nabízí kolekci vybraných aplikací a nástrojů z oblasti výcviku, komunikace, vizualizací a mnoha dalších oblastí. Kromě nákupu aplikace v originální podobě nechybí možnost odeslání poptávky jejím tvůrcům, kteří dokážou software upravit dle konkrétních požadavků zájemce.

Aplikace VIVE Business Training umožní podporu výcvikových akcí jakéhokoli rozsahu. Školitel s její pomocí dokáže snadno prostřednictvím jakéhokoli Android zařízení sledovat postup jednotlivých účastníků a pomoci s jejich naváděním ve VR. Poskytne mu možnost zvýraznit jednotlivé kroky výcviku, nebo je dokonce přeskočit tak, aby nezdržoval postup celé skupiny. Funkce VIVE Business Streaming umožní propojit VIVE Focus 3 s PC pomocí kabelu a v blízké budoucnosti i prostřednictvím bezdrátového připojení. Výrobce přislíbil průběžné rozšiřování nabídky nástrojů v balíku VIVE Business tak, aby neustále představoval robustní řešení pro firemní VR systémy.

HTC VIVE Sync

Služba, hojně využívaná k setkávání, prezentacím, výuce i kooperaci s využitím 3D modelů, přechází po roce veřejného beta provozu do ostré verze. VIVE Sync Pro a VIVE Sync Enterprise nabízí nová prostředí, nástroje i způsoby interakce. Umožňuje přenést do virtuální reality běžné pracovní soubory, Powerpoint prezentace i trojrozměrné modely. VIVE Sync je ideální pro skupiny do 30 osob, pro větší skupiny nabízí VIVE XR Suite rozsáhlé portfolio dalších aplikací.

Video : 

Podobné články

Epson představil novou generaci chytrých brýlí Moverio

17. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Společnost Epson uvedla na trh svou nejnovější generaci technologie rozšířené reality (AR) v podobě chytrých brýlí Moverio. Nová řada Moverio, která zahrnuje chytré brýle BT-40 a BT-40S, nabízí uživatelům mnoho nových funkcí včetně širšího zorného pole, vyššího rozlišení, vysokého kontrastu, lepší konektivity a pohodlnějšího provedení. Čtěte více

HTC přináší VR řešení pro vzdálenou spolupráci

27. 10. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: HTC)
Společnost HTC zpřístupnila balík nástrojů pro vzdálenou spolupráci VIVE XR Suite, který se skládá z pěti praktických aplikací. Ty umožní uživatelům zachovat produktivitu a spolupracovat navzdory fyzické vzdálenosti prostřednictvím PC, telefonů, tabletů a většiny VR zařízení. Čtěte více

Prodej VR headsetů by měl navzdory krátkému propadu opět růst

23. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Ačkoli IDC počítá s tím, že letos se kvůli okolnostem spojeným s pandemií viru COVID-19 dočká trh s headsety pro virtuální realitu propadu (asi o sedm procent), již v příštím roce by měl opět takřka o polovinu (asi 42 % růst). Čtěte více

Prorazí konečně VR díky novince, na které se podíleli společnosti HP, Valve a Microsoft?

8. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP Inc. představila náhlavní soupravu pro virtuální realitu (VR) HP Reverb G2, vyvinutou ve spolupráci se špičkami v odvětví, firmami Valve a Microsoft. HP Reverb G2 nabízí špičkovou optiku, inside-out tracking, prostorové 3D audio, přirozené pohyby, komfort při dlouhém nošení a podporu pro Windows Mixed Reality i SteamVR. Čtěte více