Google představil finální verzi Androidu 12. Co přinese?

13. 10. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google dokončila práci na finální podobě mobilní platformy Android 12. Jako první by ji měli obdržet majitelé telefonů Google Pixel, následovat budou i přístroje výrobců jako Samsung, OnePlus, Oppo, Realme, Vivo či Xiaomi. Doufejme, že alespoň někteří z nich to zvládnou ještě letos.

Stejně jako dříve si vývojový cyklus nového Androidu prošel mnoha stádii a Google se v této souvislosti chlubí, že na testování betaverzí se podílelo více než 225 000 uživatelů.

Pojďme si tedy společně přiblížit vybrané novinky, které (snad) již brzy zamíří do našich telefonů.

Inovované uživatelské prostředí

Některé změny by měli být majitelé telefonů schopni rozeznat na první pohled. Tedy alespoň část z nich, protože je pravda, že řada výrobců si uživatelské rozhraní Androidu upravuje různými grafickými nadstavbami, které původní záměry Googlu často velmi úspěšné „sabotují.“

Designový jazyk, který se v Androidu 12 využívá, Google nazval Material You. Mezi jeho hlavní charakteristiky patří decentní, přehledné a svižné prostředí, které umožní vývojářům aplikací i uživatelům opět o něco lepší personalizaci a přizpůsobení si všeho možné podle svých představ. Nové možnosti by uživatelskému prostředí měly dodat také různé barevné filtry, rozostření a další efekty.

Rozšířeny by měly být také možnosti interakce se schránkou, při práci se soubory metodou „drag and drop“ nebo při psaní na klávesnici. Uživatelské prostředí by mělo být také lépe připraveno pro práci na přístrojích s flexibilními displeji a také by si mělo lépe rozumět s obrazovkami se zaoblenými rohy.

Změn se dočkají také populární widgety na plochu, které by podle slov Googlu měly být opět o něco šikovnější a funkčnější, ale navíc samozřejmě i hezčí, designově konzistentnější a s více možnostmi pro uživatele i vývojáře. Mezi další, drobnější změny, patří vylepšený systém notifikací nebo přirozenější a plynulejší scrollování.

Výkon

Řadou změn se Google chlubí také v oblasti výkonu. Např. nároky samotného systému na výpočetní procesorová jádra by měly být ve srovnání s předchozí generací Androidu menší o více než 20 %.

Spolu s tím souvisí také celá řada dalších vylepšení a optimalizací – namátkou si uveďme rychlejší spouštění systému, rychlejší načítání aplikací, efektivnější vyhledávání v databázích, lépe optimalizovaný běh procesů „na pozadí“, svižněji reagující notifikace nebo rychlejší strojové učení.

Bezpečnost a soukromí

Na oblast soukromí a bezpečnosti je aktuálně kladen obrovský důraz, a proto si ji nemohl dovolit ignorovat ani Google. Uživatelé se tak mohou těšit např. na novou bezpečností nástěnku, kterou najdou v nastavení a která je bude jednoduše a přehledně informovat a různých vlastnostech jejich zařízení včetně chování aplikací nebo např. o přístupu softwaru k mikrofonu a fotoaparátu. Právě přístup k mikrofonu nebo fotoaparátu by měl být další výrazně vylepšenou záležitostí. O jejich činnosti by měl být uživatel aktivně informován prostřednictvím ikon v horní informační liště a volitelně by mělo být tyto komponenty také možné rychle „natvrdo“ odpojovat. Ještě lepší kontrolu by uživatelé měli získat také nad prací jejich přístrojů s lokalizačními daty.

Další drobnosti

Android 12 se naučí lépe pracovat i s novými multimediálními formáty – jmenovat můžeme AV1 (AVIF) či HEVC. Posíleny by měly dále být také možnosti práce s tzv. zpětnou (vibrační) haptickou odezvou. A řady dalších nových možností, vylepšení a rozšíření by se měly dočkat také hry.

Video : 

Podobné články

Jak se vyvíjejí kybernetické hrozby?

2. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nejnovější studie Esetu upozorňuje na několik znepokojivých trendů v současném prostředí informačních technologií. Report se kromě celkového shrnutí věnuje i konkrétním tématům, jako jsou stále agresivnější taktiky útočníků v souvislosti s ransomware útoky, sílící útočné kampaně tzv. brute force metodou nebo podvodné phishingové kampaně zaměřené na lidi pracující z domova. Čtěte více

Asus oznámil, kdy pro své Zenfony vydá Android 12

1. 11. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Asus)
Společnost Asus zveřejnila plán aktualizací na nejnovější systém Android 12 u svých zařízení. Pro řadu ZenFone 8 bude Android 12 k dispozici od prosince 2021. Další telefony budou následovat v příštím roce. Čtěte více

Aplikacím v Android TV dominují YouTube a Netflix

20. 10. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Philips TV & Sound)
S nástupem digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T2 a mnohem dostupnější nabídky streamovacích služeb jako Netflix nebo Amazon Prime Video se v českých domácnostech výrazně zvýšil podíl tzv. chytrých televizí (Smart TV), který se za poslední čtyři roky ztrojnásobil. Jaké „televizní“ aplikace jsou mezi českými uživateli nejpopulárnější? Čtěte více

Telefon s nejrychlejším internetem za nejlepší peníze. Realme 8 5G je tady

2. 6. 2021. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: realme)
Rádi sledujete své oblíbené seriály na internetu v mobilu, ale spojení padá nebo ho brzdí pomalá data? Měli byste zbystřit, značka realme totiž přichází s novým modelem realme 8 5G. Rychlý přenos dat je s ním na dosah. Čtěte více