Google oficiálně představil Android Q. Na jaké novinky se můžeme těšit?

18. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google rozhodně nelení a svůj mobilní operační systém Android neustále vylepšuje. V uplynulých dnech pak dokonce oficiálně světu představila hned jeho další generaci, označovanou jako Android Q. Pojďme se tedy společně podívat, na jaké novinky se můžeme u budoucích smartphonů těšit?

Rok 2019 přinese řadu inovací včetně 5G, bezrámečkových displejů nebo skládacích telefonů. A Google úpěnlivě pracuje na nové verzi Androidu, aby všechny tyto nastupující trendy v nových přístrojích zohlednil. Stejně tak se pracuje na neustálém vylepšování řady dalších vlastností včetně bezpečnosti. A protože Google v nedávných dnech zveřejnil první beta verzi připravovaného Androidu Q, je na čase podívat se na nejzajímavější inovace.

Lepší dohled nad lokalizačními službami

Android Q přinese uživatelům větší kontrolu nad tím, kdy mohou aplikace přistupovat ke geolokačním službám. Již dříve musely mít aplikace pro přístup k lokalizačním službám uděleno oprávnění. Android Q však půjde ještě dál a umožní toto chování nastavit detailně – aplikace například nebude mít přístup k lokalizačním službám vůbec, bude jej mít vždy, nebo jej například bude mít pouze v momentě, kdy běží na popředí, ale již jej nebude mít ve chvíli, kdy bude minimalizována a poběží na pozadí.

Rozsáhlejší ochrana soukromí

Kromě lepší kontroly lokalizačních služeb Google přijal i další opatření pro zvýšení transparentnosti, uživatelské kontroly a zabezpečení dat. Uživatelé například budou mít schopnost regulovat přístup aplikací ke sdíleným souborům a složkám. Uživatelé například získají více možností kontroly nad tím, které aplikace a jak přistupují k fotografiím, videím a zvukovým souborům. Větší pravomoci uživatel získá také nad soubory, které jsou prostřednictvím jednotlivých aplikací stahovány do zařízení.

Výrazně omezeno by mělo být také nečekané „vyskakování“ aplikací z „pozadí“ do „popředí“. Značný důraz chce Google klást na využívání tzv. prioritních notifikací, které by měly být využívány například při příchozím hovoru nebo spuštění alarmu. Dále by měl být omezen například přístup k napevno daným identifikátorům (např. IMEI nebo sériové číslo) a k rozdílným Wi-Fi sítím by se smartphony nově měly hlásit s rozdílnými MAC adresami.

Skládací zařízení a nové typy obrazovek

Google intenzivně pracuje na tom, aby byl Android schopen 100% efektivně využívat možností, které přinesou nové typy zařízení, zejména pak modely se skládací či jiným způsobem proměnlivou konstrukcí. Aplikacím na nových zařízení by tak například neměl činit problém přecházet mezi různými typy zobrazení (např. při práci na vnějším displeji a následném otevření zařízení, kde je dostupná plocha větší). Stejně tak by měly být upraveny reakce aplikací na zavření zařízení apod.

Panel nastavení

Klíčová systémová nastavení bude nově možné upravovat přímo v aplikacích. Přímo ve vybraném (a patřičným API vybaveném) programu, například v prostředí internetového prohlížeče, tak bude možné v případě potřeby rychle a pohodlně zapínat a vypínat letadlový režim, Wi-Fi, NFC, mobilní data nebo další v danou chvíli užitečné vlastnosti. Bez nutnosti opouštět aplikaci nebo ji upozaďovat.

Dynamická hloubka ostrosti

Android Q bude nativně počítat s možností pořizovat fotografie s proměnlivou hloubkou ostrosti (např. pro získání tzv. bokeh efektu), a to i za pomoci jednoho jediného fotoaparátu. Navíc by takto mělo být možné získat i 3D snímky nebo snímky pro rozšířenou realitu.

Zkratky pro rychlé sdílení

Do nového Androidu Google přidá zkratky pro přímé sdílení obsahu s konkrétními lidmi. Pokud tedy u souboru vyberete možnost sdílení, kromě stávající a dobře známé nabídky programů a služeb, jejichž prostřednictvím je možné daný soubor sdílet dál, zobrazí i rychlé zkratky na konkrétní osoby.

Nové kodeky

Google jde s dobou a reaguje také na vývoj v oblasti multimédií – uživatelé se tak mohou těšit na podporu videa ve formátu AV1 (šetří přenášená data při zachování potřebné kvality), audioformátu Opus (optimalizovaného pro přenos řeči a streamování hudby) , nebo již známějšího HDR10+. Podporována bude také komunikace s MIDI zařízeními.

Další novinky

Zejména hráče a uživatele jiných graficky náročných programů potěší vylepšená podpora OpenGL v podobě technologie Vulkan a vrstvy Angle pro zajištění vyššího výkonu a stability.

Výrazné úpravy Google chystá také v oblasti konektivity včetně jejího sdílení, nástrojů pro zvýšení výkonu nebo například možností pro úsporu energie.

Chybět nebude ani hlubší integrace funkcí jako jsou neuronové sítě a řada dalších novinek, jejichž výčet si můžete přečíst např. zde.

Spekulace

Zatím se můžeme pouze dohadovat i o přítomnosti dalších funkcí. Často je v souvislosti s novým Androidem zmiňován například v poslední době stále populárnější tmavý režim (dark mode), ale např. i tzv. desktop režim, který již nabízejí například telefony od Samsung nebo Huawei a který umožňuje telefon připojit k velké obrazovce.

Pro některé již nyní, pro většinu později

Pokud patříte mezi majitele vybraných zařízení Google Pixel (Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3 a Pixel 3 XL), můžete se pustit do testování. Samozřejmě je však nutné počítat s řadou limitů a omezení.

Reálně však nelze nástup Androidu Q očekávat dříve než ve druhé polovině letošního roku.

Podobné články

Huawei: smartphone P40 Pro

4. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Huawei P40 Pro je přístroj, který svým uživatelům otevře nové obzory fotografie. Podle TIPA a DxOMark je to nejlepší fotografický smartphone roku 2020. A kromě toho, že vyniká luxusním designem, přináší také pokročilou výbavu v čele s procesorem Kirin 990 5G nebo technologií Wi-Fi 6 Plus. Čtěte více

Gartner: Prodej chytrých telefonů v prvním čtvrtletí 2020 celosvětově klesl o 20 %

9. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Samsung, Huawei i Oppo zaznamenaly celosvětově dvouciferné propady. Český trh meziročně poklesl o 16 %, jedinou rostoucí značkou ve světě i v Česku bylo Xiaomi. Čtěte více

Ransomware v první části roku ustupoval

9. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Kybernetická rizika u nás i ve světě definovala na počátku roku 2020 pandemie COVID-19. Útočníci se na nouzovou situaci rychle adaptovali a výrazně tak přibylo podvodných kampaní, které tématu koronaviru zneužívaly. Naopak útoky cílené na firmy v globálním pohledu slábly. Čtěte více

Gartner: Prodej počítačů, tabletů a mobilů letos klesne až o 14 %

1. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Celosvětový prodej zařízení (tedy počítačů, tabletů a mobilních telefonů) by letos mohl podle Gartneru ve srovnání s předchozím rokem klesnout až o téměř 14 %. Znamenalo by to, letos bude prodáno 1,9 miliardy zařízení. Čtěte více