Gartner: Osobní cloud nabývá na důležitosti díky organizacím i koncovým uživatelům

21. 8. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Význam osobního cloudu roste podle analytiků Gartneru s tím, jak zaměstnanci žijí v práci i soukromí stále více digitálně. Vývoj přináší nové otázky a úkoly manažerům odpovědným za oblast koncových zařízení, která zahrnuje například stolní a přenosné počítače, tablety nebo chytré telefony a digitální pracoviště jako taková.

„Osobní cloud zahrnuje obsah, služby a nástroje, které uživatelé shromažďují v rámci svého osobního digitálního životního stylu napříč všemi zařízeními. Osobní cloud každého uživatele je jedinečný a vyvíjí se společně s jeho měnícími se potřebami i nově dostupnými produkty a službami,“ vysvětlil Stephen Kleynhans, viceprezident pro výzkum ve společnosti Gartner. „Právě díky prolínání osobních a pracovních digitálních nástrojů a informací v životě jednoho každého uživatele se budou stále častěji objevovat možné problémy a výzvy.“

Nadcházející vlna technologií osobního cloudu bude definována dvěma hlavními trendy: rostoucí mírou přístupu k osobním a soukromým informacím a inteligencí využívanou v oblasti zlepšování osobního uživatelského zážitku a informací o uživateli. Příkladem mohou být nové fotoaplikace a služby, které aplikují robustní rozpoznávací algoritmy na fotografie uložené v cloudu a automaticky označují například lokality, osoby a události.

„Tempo změn se zrychluje s tím, jako nové technologie, jako jsou Windows 10, všudypřítomné senzory, zařízení nošená na těle a chytré stroje mění svět kolem nás a rozmazávají hranici mezi soukromým a pracovním výpočetním světem,“ dodal Kleynhans.

Tři konkrétní oblasti, kde se nadcházející vlna technologií osobního cloudu dotkne podniků, podle analytiků Gartneru jsou:

Virtuální osobní asistenti (VPA): VPA se postupně stanou kotvícími prvky osobních cloudů jednotlivých uživatelů a získají rozsáhlý přístup k jejich osobním i pracovním informacím. To přinese potenciální bezpečnostní výzvy v oblasti správy digitálního pracovního prostředí. VPA se objevily jako nová „kritická“ služba, která může zakrýt rozdíly mezi jednotlivými službami a aplikacemi, v posledních letech je nabídli všichni tři hlavní výrobci platforem pro chytré telefony (Apple iOS – Siri, Google – Now, Microsoft – Cortana). VPA mají často přístup nejen k osobním datům, ale také k potenciálně citlivým firemním informacím jako jsou schůzky, cestovní plány a podobně. VPA se navíc podle analytiků Gartneru budou rozvíjet v různých směrech a kontextech – jako osobní, firemní nebo skupinové či týmové. IT do budoucna získá nad využíváním VPA jistou míru dohledu, nicméně případný zákaz jejich používání nebo zablokování přístupu k firemním datům povede často k tomu, že uživatelé budou firemní pravidla a omezení obcházet.

Internet věcí a „nositelná“ zařízení: internet věcí a „nositelná“ zařízení exponenciálně rozšíří osobní cloud jejich uživatelů a přinesou nové problémy či výzvy v oblasti EUC a digitálního pracoviště – zejména manažerům odpovědným za bezpečnost a ochranu soukromí. Pomocí senzorů, digitálních majáků a nositelných technologií uživatelé ve stále větší míře propojují svůj fyzický svět se světem osobního cloudu, rozšiřují počet koncových bodů, typů zařízení, způsobů jejich využití a množství unikátních datových souborů. Záplava dat sbíraných v reálném čase rozmazává hranici mezi pracovním a osobním životem a komplikuje otázky bezpečnosti a ochrany soukromí pro ně samotné i organizace, v nichž pracují. Bezpečnost, zejména autentizace, je stále důležitější pro to, aby se informace nedostávaly do špatných rukou.

Autentizační technologie: autentizační technologie budou pro oblast osobního cloudu stále důležitější jako součást ucelené strategie ochrany dat. Manažeři odpovědní za bezpečnost koncových bodů budou často nuceni revidovat zvolené strategie. Spolehlivý způsob zajištění bezpečnosti a integrity dat bude pro tyto nové technologie zásadní. Silnější autentizace je jen prvním krokem k dlouhodobé strategii zabezpečení uživatelských i firemních dat. Do budoucna bude identita ověřována v zařízeních pomocí silných více faktorových metod a následně využívána pro ustavené bezpečného spojení s různými službami.

Podobné články

Celosvětový prodej počítačů a telefonů s AI letos dosáhne 295 milionů kusů

21. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle Gartneru se v roce 2024 v souhrnu prodá 295 milionů PC osazených specializovaným AI hardwarem a chytrých telefonů s podporou generativní umělé inteligence. Pro zajímavost si uveďme, že vloni šlo o necelých 30 milionů zařízení. Čtěte více

Celosvětové výdaje na IT v roce 2024 vzrostou o 6,8 %

24. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Nejnovější prognóza společnosti Gartner očekává, že celosvětové výdaje na IT dosáhnou v roce 2024 celkové výše pěti bilionů dolarů, což představuje nárůst o 6,8 % oproti roku 2023. To je méně než v předchozím čtvrtletí, kdy předpovídala 8% růst. Ačkoli generativní umělá inteligence měla v roce 2023 značný ohlas, v nejbližší době růst výdajů na IT výrazně nezmění. Čtěte více

Výdaje na IT v Evropě v roce 2024 vzrostou o 9 %

27. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle nejnovější prognózy Gartneru by výdaje na IT v Evropě měly v roce 2024 dosáhnout 1,1 bilionu dolarů, což představuje nárůst o 9,3 % oproti roku 2023. Klíčovým diferenciátorem v různých zemích Evropy bude cloud. Čtěte více

Celosvětové výdaje na IT porostou v roce 2024 o osm procent

2. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Celkové globální výdaje na IT v roce 2024 se podle Gartneru v příštím roce vyšplhají na 5,1 bilionu dolarů, což je o 8 % více než v roce 2023. Ačkoli generativní umělá inteligence (GenAI) zatím nemá na výdaje na IT zásadní vliv, investice do umělé inteligence v širším smyslu celkový růst podporují. Čtěte více