Fujitsu LIFEBOOK řady E5: Revoluce (nejen) v designu

12. 9. 2022. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Fujitsu)
Dvanáctá generace notebooků Fujitsu LIFEBOOK přináší celou řadu novinek. Tou největší a nejzajímavější je bezesporu modelová řada LIFEBOOK E5. Nemusíme se tu bát silných slov, protože opravdu přináší revoluční změny: o čtvrtinu nižší váhu, téměř o třetinu menší objem a přitažlivý design. Jde zkrátka o produkt, který všem firemním zákazníkům nabízí skvělou přidanou hodnotu v produktivitě.

Na trh míří čtyři novinky. Dvě jsou postavené na procesorech Intel 12. generace a dvě na procesorech AMD. Ano, čtete správně – AMD. Konzervativní značka Fujitsu svůj první notebook s AMD přinesla na trh již před dvěma lety (model U9310A) a po kladném přijetí se rozhodla tuto technologii použít i v dalším segmentu.

Inovovaný design Modelová řada E5 byla až dodnes základním byznysovým notebookem. Jak jste u Fujitsu zvyklí, disponuje plnou konektivitou, podsvícenou klávesnicí a odolným šasí z kvalitního ABS. Nyní ale přichází japonská revoluce, která se propsala hlavně (avšak nejenom) do těla notebooků. Nové modely se materiálově posouvají o segment výš. Spodní část zůstala z odolného kvalitního ABS plastu (samozřejmě ve štíhlejší linii), avšak víko je nyní z kvalitní, pevné a lehké slitiny hořčíku a hliníku.

Inovovaný design

Modelová řada E5 byla až dodnes základním byznysovým notebookem. Jak jste u Fujitsu zvyklí, disponuje plnou konektivitou, podsvícenou klávesnicí a odolným šasí z kvalitního ABS. Nyní ale přichází japonská revoluce, která se propsala hlavně (avšak nejenom) do těla notebooků. Nové modely se materiálově posouvají o segment výš. Spodní část zůstala z odolného kvalitního ABS plastu (samozřejmě ve štíhlejší linii), avšak víko je nyní z kvalitní, pevné a lehké slitiny hořčíku a hliníku.

A jak se liší nová modelová řada od předchozí? Zásadní je pro uživatele 14″ notebooků E5412 zeštíhlovací kůra. Ultratenké rámečky a celkové snížení tloušťky srazily objem notebooku téměř o třetinu. Navíc tenhle kousek zhubl o 440 g, tedy téměř o čtvrtinu! Kapacita baterie se přitom zvýšila o 20 % na 60 Wh. Na baterii nyní počítač zvládne pracovat až deset hodin a 30 minut.

U 15,6″ modelu E5512 jsou tato čísla obdobná.  Lehčí je o 400 g, objem klesl o více než 28 % a kapacita baterie se zvýšila dokonce o 30 % na hodnotu 65 Wh (výdrž tak činí devět hodin a 30 minut). Svým provedením i parametry se tedy už i řada E pomalu, ale jistě blíží ultrabookům.

Hardwarová výbava

Zájemci o počítače s procesory od Intelu mohou vybírat mezi modely Core i3, i5 a i7. U modelů založených na AMD jsou k dispozici série Ryzen 5 a Ryzen 7. Dva sloty pro paměti RAM (DDR4) pojmou až 64 GB paměti. Vedle toho se zákazníci mohou spolehnout na PCIe NVMe SSD s kapacitou až 2 TB nebo vysokorychlostní Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2.

O nejvyšší možnou bezpečnost a vzdálený management se vedle TPM čipu (u příslušných modelů) postará platforma Intel vPro a platformy jako Microsoft Secured-Core PC či System Guard.

Uživatelé se dále mohou spolehnout na bezkonkurenční konektivitu. Vedle dvou portů USB-A disponuje LIFEBOOK E5412 i dvěma porty USB-C (na platformě Intel je to USB 4.0 Gen 3 s technologií Thunderbolt 4 a v případě AMD jde o USB 3.2 Gen 2). Větší modely E5512/E5512A pak disponují jedním USB-A konektorem navíc.

U konfigurace s LTE, která je rovněž k dispozici, lze použít klasické nano-SIM karty nebo nově se rozmáhající eSIM. V tomto případě se mohou zákazníci těšit také na podporu GPS. Za zmínku dále stojí čtečka paměťových karet a volitelná čtečka čipových karet SmartCard. Samozřejmostí jsou i rozhraní HDMI a LAN.

Nový displej s tenkými rámečky vám bude, navzdory velikosti 14″, připomínat spíše 13,3″ model. IPS displej s rozlišením Full HD lze nakonfigurovat ve variantě dotykové či nedotykové. Nakonfigurovat se dá i kamera, která je dostupná v klasické HD verzi nebo infračervené HD verzi, která podporuje přihlašování přes Windows Hello. Pokud se kamera zrovna nevyužívá, lze ji uzavřít bezpečnostní záslepkou.

Dolní časti otevřeného notebooku dominuje klávesnice s příjemným ergonomickým zdvihem a touchpad s oddělenými tlačítky a podporou gest. Vpravo dole své místo najde buď čtečka otisku prstu, nebo snímač technologie PalmSecure, který funguje na bázi bezkontaktního snímání aktivního krevního řečiště v dlani uživatele a je desetinásobně přesnější než čtečka duhovky v oku.

Modely s komponentami od Intelu na své spodní straně nabízejí také docking konektor pro mechanický portreplikátor. Modely na platformě AMD mají možnost dockování přes USB-C.

Závěrem

LIFEBOOKy řady E5 cílí na firemní uživatele, kteří hledají ideální poměr ceny a výkonu. Nová tvář japonského notebooku je designově propracovanější a koncoví zákazníci tak nyní od Fujitsu dostanou výrobek, který zaujme bezkonkurenční konektivitou, kvalitním zpracováním i moderním vzhledem.

Autor: Samy A.Khaleg, CCD product manager a presales consultant Fujitsu

Štítky: 

Podobné články

HONOR představil notebook MagicBook Pro 16 poháněný AI

29. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Honor)
Značka HONOR představila notebook MagicBook Pro 16, kterým zahajuje svůj vstup do éry AI PC. Kromě svého designu počítač dále zaujme např. svým výkonem, kvalitním displejem, šesticí reproduktorů nebo inovativním propojením s chytrým ekosystémem Honor MagicRing. Čtěte více

Lenovo Smart Connect propojí počítače, tablety i telefony

28. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lenovo)
Společnosti Lenovo a Motorola uvedly na trh softwarové řešení Smart Connect, které efektivně a plynule propojuje digitální ekosystémy a vytváří bezproblémový zážitek z propojení více zařízení. Čtěte více

Celosvětový prodej počítačů a telefonů s AI letos dosáhne 295 milionů kusů

21. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle Gartneru se v roce 2024 v souhrnu prodá 295 milionů PC osazených specializovaným AI hardwarem a chytrých telefonů s podporou generativní umělé inteligence. Pro zajímavost si uveďme, že vloni šlo o necelých 30 milionů zařízení. Čtěte více

Huawei přichází na český trh s všestranným notebookem MateBook D 16

24. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Přenosný počítač Huawei MateBook D 16 2024 disponuje (stejně jako jeho předchůdci) 16" displejem, ale mnohem nižší váhou. Díky procesorům Intel Core i5 13. generace s technologií Dual Shark Fin Fan a dalším vlastnostem je novinka vhodná pro kancelářské pracovníky i studenty. Čtěte více