Fujitsu LIFEBOOK řady E5: Revoluce (nejen) v designu

12. 9. 2022. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Fujitsu)
Dvanáctá generace notebooků Fujitsu LIFEBOOK přináší celou řadu novinek. Tou největší a nejzajímavější e bezesporu modelová řada LIFEBOOK E5. Nemusíme se tu bát silných slov, protože opravdu přináší revoluční změny: o čtvrtinu nižší váhu, téměř o třetinu menší objem a přitažlivý design. Jde zkrátka o produkt, který všem firemním zákazníkům nabízí skvělou přidanou hodnotu v produktivitě.

Na trh míří čtyři novinky. Dvě jsou postavené na procesorech Intel 12. generace a dvě na procesorech AMD. Ano, čtete správně – AMD. Konzervativní značka Fujitsu svůj první notebook s AMD přinesla na trh již před dvěma lety (model U9310A) a po kladném přijetí se rozhodla tuto technologii použít i v dalším segmentu.

Inovovaný design Modelová řada E5 byla až dodnes základním byznysovým notebookem. Jak jste u Fujitsu zvyklí, disponuje plnou konektivitou, podsvícenou klávesnicí a odolným šasí z kvalitního ABS. Nyní ale přichází japonská revoluce, která se propsala hlavně (avšak nejenom) do těla notebooků. Nové modely se materiálově posouvají o segment výš. Spodní část zůstala z odolného kvalitního ABS plastu (samozřejmě ve štíhlejší linii), avšak víko je nyní z kvalitní, pevné a lehké slitiny hořčíku a hliníku.

Inovovaný design

Modelová řada E5 byla až dodnes základním byznysovým notebookem. Jak jste u Fujitsu zvyklí, disponuje plnou konektivitou, podsvícenou klávesnicí a odolným šasí z kvalitního ABS. Nyní ale přichází japonská revoluce, která se propsala hlavně (avšak nejenom) do těla notebooků. Nové modely se materiálově posouvají o segment výš. Spodní část zůstala z odolného kvalitního ABS plastu (samozřejmě ve štíhlejší linii), avšak víko je nyní z kvalitní, pevné a lehké slitiny hořčíku a hliníku.

A jak se liší nová modelová řada od předchozí? Zásadní je pro uživatele 14″ notebooků E5412 zeštíhlovací kůra. Ultratenké rámečky a celkové snížení tloušťky srazily objem notebooku téměř o třetinu. Navíc tenhle kousek zhubl o 440 g, tedy téměř o čtvrtinu! Kapacita baterie se přitom zvýšila o 20 % na 60 Wh. Na baterii nyní počítač zvládne pracovat až deset hodin a 30 minut.

U 15,6″ modelu E5512 jsou tato čísla obdobná.  Lehčí je o 400 g, objem klesl o více než 28 % a kapacita baterie se zvýšila dokonce o 30 % na hodnotu 65 Wh (výdrž tak činí devět hodin a 30 minut). Svým provedením i parametry se tedy už i řada E pomalu, ale jistě blíží ultrabookům.

Hardwarová výbava

Zájemci o počítače s procesory od Intelu mohou vybírat mezi modely Core i3, i5 a i7. U modelů založených na AMD jsou k dispozici série Ryzen 5 a Ryzen 7. Dva sloty pro paměti RAM (DDR4) pojmou až 64 GB paměti. Vedle toho se zákazníci mohou spolehnout na PCIe NVMe SSD s kapacitou až 2 TB nebo vysokorychlostní Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2.

O nejvyšší možnou bezpečnost a vzdálený management se vedle TPM čipu (u příslušných modelů) postará platforma Intel vPro a platformy jako Microsoft Secured-Core PC či System Guard.

Uživatelé se dále mohou spolehnout na bezkonkurenční konektivitu. Vedle dvou portů USB-A disponuje LIFEBOOK E5412 i dvěma porty USB-C (na platformě Intel je to USB 4.0 Gen 3 s technologií Thunderbolt 4 a v případě AMD jde o USB 3.2 Gen 2). Větší modely E5512/E5512A pak disponují jedním USB-A konektorem navíc.

U konfigurace s LTE, která je rovněž k dispozici, lze použít klasické nano-SIM karty nebo nově se rozmáhající eSIM. V tomto případě se mohou zákazníci těšit také na podporu GPS. Za zmínku dále stojí čtečka paměťových karet a volitelná čtečka čipových karet SmartCard. Samozřejmostí jsou i rozhraní HDMI a LAN.

Nový displej s tenkými rámečky vám bude, navzdory velikosti 14″, připomínat spíše 13,3″ model. IPS displej s rozlišením Full HD lze nakonfigurovat ve variantě dotykové či nedotykové. Nakonfigurovat se dá i kamera, která je dostupná v klasické HD verzi nebo infračervené HD verzi, která podporuje přihlašování přes Windows Hello. Pokud se kamera zrovna nevyužívá, lze ji uzavřít bezpečnostní záslepkou.

Dolní časti otevřeného notebooku dominuje klávesnice s příjemným ergonomickým zdvihem a touchpad s oddělenými tlačítky a podporou gest. Vpravo dole své místo najde buď čtečka otisku prstu, nebo snímač technologie PalmSecure, který funguje na bázi bezkontaktního snímání aktivního krevního řečiště v dlani uživatele a je desetinásobně přesnější než čtečka duhovky v oku.

Modely s komponentami od Intelu na své spodní straně nabízejí také docking konektor pro mechanický portreplikátor. Modely na platformě AMD mají možnost dockování přes USB-C.

Závěrem

LIFEBOOKy řady E5 cílí na firemní uživatele, kteří hledají ideální poměr ceny a výkonu. Nová tvář japonského notebooku je designově propracovanější a koncoví zákazníci tak nyní od Fujitsu dostanou výrobek, který zaujme bezkonkurenční konektivitou, kvalitním zpracováním i moderním vzhledem.

Autor: Samy A.Khaleg, CCD product manager a presales consultant Fujitsu

Štítky: 

Podobné články

Dynabook Satellite Pro C30-K spojuje moderní design a bohatou konektivitu

19. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: dynabook)
Společnost Dynabook Europe představila nový ultramobilní 13,3” notebook Satellite Pro C30-K, který kombinuje moderní design a vysoký výkon pro produktivní práci. Satellite Pro C30-K byl navržen s ohledem na dosažení atraktivní ceny a hodí se pro využití v malých a středních firmách a v sektoru vzdělávání. Čtěte více

Zajímavosti z veletrhu IFA 2022

9. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Na začátku září v Berlíně proběhl další ročník veletrhu se spotřební elektronikou IFA. Poprvé od vypuknutí covidu-19 v (téměř) klasické podobě. A opět bylo na co koukat… Výrobci se předháněli v tom, kdo představí zajímavější novinky, a návštěvníci, kteří do Německa vážili cestu, určitě nelitovali. Těm ostatním přinášíme následující řádky. Čtěte více

Prodej počítačů i tabletů bude klesat nejméně do konce příštího roku

6. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Výrobce osobních počítačů i tabletů čekají v následujících měsících podle IDC bouřlivé časy. Pro letošní rok počítá prognóza IDC s 12,8% poklesem prodeje PC (na 305,3 milionu kusů) a 6,8% poklesem prodeje tabletů (na 156,8 milionu kusů). Pokles se očekává i v roce 2023 – v součtu obou produktových skupin dosáhne necelých tří procent. Čtěte více

Nápaditá all-in-one PC od ASUSu

5. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASUS)
Kompaktních AiO počítačů s malou úhlopříčkou displeje je na trhu jako šafránu, a právě v tomto segmentu navazuje ASUS s modelem ExpertCenter E1 coby generačním nástupcem úspěšného modelu V161, přičemž ve třetím kvartálu budou oba modely ještě k dispozici souběžně. Čtěte více