dTest prověřil antiviry. Nakolik počítač opravdu ochrání?

6. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: dTest)
Spotřebitelská organizace dTest se pravidelně věnuje i zkouškám antivirů. Letos její odborníci otestovali 24 řešení pro Windows a 10 pro macOS. Zjistili přitom, že zatímco na některé bezplatné programy je spolehnutí, u jiných si zaplatíte za nespolehlivou ochranu.

Nejen počítač připojený k internetu je vystaven nebezpečí infekce viry a jinými škodlivými programy. Vedle méně kritických příznaků může vést nákaza ke krádeži osobních údajů či dokonce k finančním ztrátám. To všechno zohledňuje i série zkoušek, jimž v dTestu podrobili vybrané ochrany počítače.

Bezpečné surfování

Dobrou zprávu přináší odborníci dTestu těm, kteří se obávají webových hrozeb. „Vybrali jsme 400 infikovaných webových stránek a zkusili je navštívit. Pro maximální věrohodnost probíhal test všech programů souběžně a většina z nich si vedla výborně. Ať už šlo o placené nebo bezplatné antiviry, odhalily buď všechny nebo naprostou většinu škodlivých kódů,“ pochválila šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová. Pozor však dejte u placeného Sophos HitmanPro.Alert. „Když běžel sám, byl s úspěšností pod 40 % jednoznačně nejhorší. Jakmile jsme ho ovšem propojili s předinstalovaným ochranným softwarem Microsoft Windows Defender, rázem patřil k nejspolehlivějším,“ vysvětlila Hana Hoffmannová.

Důvěřuj, ale prověřuj

Poměrně dobrých výsledků dosáhly testované ochrany počítaje i v případě phishingu, tedy podvodné techniky, která je mezi hackery stále populárnější. Jde o výzvu k vyplnění osobních údajů, která zdánlivě pochází z důvěryhodného zdroje, například banky, pojišťovny nebo sociální sítě. „V dTestu jsme nechali antiviry čelit 800 takových webových stránek a zjistili, že je většina programů dokáže odhalit a zablokovat,“ řekla Hoffmannová. Přesto se našly výjimky, které si za svůj chabý výkon vysloužily nedostatečnou. Již zmiňovaný Sophos HitmanPro.Alert a Microsoft Windows Defender nedokázaly odhalit ani jednu phishingovou stránku. Jen necelou desetinu jich rozpoznal placený software Panda Dome Advanced. Ve verzi pro macOS skončila s nulou odhalených hrozeb bezplatná Avira Free Security Suite For Mac.

Externí média vždy otestujte

Zajímavě dopadl takzvaný USB test, který prověřil, jak si antiviry poradí s malwarem při připojení zavirovaného externího média k počítači. Pouze pět produktů provedlo kontrolu USB disku hned po vložení do počítače. Další začaly na hrozby reagovat až ve chvíli, kdy se je testující pokusili zkopírovat na interní disk. Některé si však škůdce všimly až ve chvíli, kdy v dTestu zkusili infikované soubory spustit.  „Zatímco v on-line režimu byla účinnost při odhalování hrozeb většinou stoprocentní, nejpozději při snaze infikované soubory spustit, jakmile jsme počítače na pár týdnů odpojili od sítě, klesala účinnost některých antivirů o desítky procent,“ vysvětlila Hoffmannová.

Spící hrozba…

Může se stát, že už takzvaná spící hrozba je dávno na disku, jen se o ní zatím neví. Zkouškou dTestu tak prošel i antivirový skener, který postupně kontroluje všechna data. Pro účely testu byl použit disk, na němž byly infikované soubory nejen pro Windows, ale i pro Android a macOS. Důvod je prostý – běžně totiž používáme různá zařízení, mezi nimiž sdílíme data. Proto je důležité chránit systém samotného počítače a zároveň zajistit, aby se nestal „bacilonosičem“ pro váš mobil, tablet nebo pracovní notebook.

… pro Windows

V případě hrozeb pro operační systém Windows dosáhla při online testu na vysoké skóre většina testovaných antivirů. Horší to však bylo bez internetového připojení. Nejslabším byl opět Sophos Hitman.ProAlert, který ze 40 000 škůdců neodhalil ani jeden, a nenabízí tak žádnou offline ochranu. Dobře si nevedl ani placený program Trend Micro Internet Security, který rozpoznal jen třetinu hrozeb. Mezi antiviry pro macOS propadl v hledání malwaru pro Windows rovněž placený Norton 360 Deluxe.

… i macOS

Velmi pestré výsledky přinesla zkouška, v níž antiviry čelily hrozbám pro operační systém macOS. Celkově nejslabší byly placené Panda Dome Advanced a Sophos HitmanPro.Alert určené pro Windows, které neodhalily ani jeden z 20 infikovaných souborů. S nedostatečnou však skončilo více testovaných ochran počítače. Milým překvapením byly bezplatné programy AVG Antivirus for Mac a Avast Security for Mac. Mezi produkty pro Windows se k nim přidala ještě Avira v placené (Avira Antivirus Pro) i bezplatné verzi (Avira Free Security Suite).

Počítače vs. hrozby pro mobily

Komunikace mezi chytrým telefonem a počítačem je dnes naprosto běžná stejně jako synchronizované účty. V testu zaměřeném na odhalování hrozeb pro nejrozšířenější mobilní systém Android však řada počítačových antivirů neobstála, a nedostatečných tak padalo opravdu dost. Mezi programy pro Windows prokázaly téměř stoprocentní efektivitu placený Eset Internet Security 2020 a obě již zmiňované Aviry, a to jak s připojením k internetu, tak bez něj. Naopak s nulou skončily jak výše uvedený Panda, tak placený F-Secure Safe

Únos ne/hrozí

Součástí testů ochrany webového prohlížeče, antivirového skeneru i USB testu bylo také prověření ochrany před tzv. ransomwarem, který bez vědomí uživatele zašifruje data v počítači a odblokuje je až poté, co útočníkům zaplatí finanční kompenzaci. Většina antivirů se s ním naštěstí popasovala na výbornou. Naopak s nedostatečnou skončily bezplatný Sophos Home a placené BullGuard Internet Security 2019 a Malwarebytes Premium for Home, které dovolily škůdci zašifrovat všechny soubory na disku, nebo alespoň několik desítek z nich.

Mac bez antiviru raději ne

Zkouškám byl podroben i počítač Apple zabezpečený pouze ochranou zabudovanou v samotném operačním systému macOS. „Ve většině bezpečnostních zkoušek však absolutně selhal, a proto důrazně doporučujeme Mac vybavit samostatným antivirem,“ uzavřela Hana Hoffmannová z dTestu.

Více informací a kompletní výsledky testu ochrany počítačů získáte zde.

Podobné články

Dlouhodobý trend zlepšování kvality DDoS útoků se potvrzuje

27. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita stagnují již od loňského podzimu. Dříve obvykle používanou plošnou hrubou sílu však nahradily kvalitnější a intenzivnější útoky, které dokáží napáchat stejně vysoké, nebo dokonce i větší škody. Zdánlivě slabší útoky se totiž i hůře odhalují. Čtěte více

Jen šestina českých firem vidí v AI klíčový prvek rozvoje IT bezpečnosti

23. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Jen 17,5 % českých a slovenských zákazníků společnosti GFI Software aktuálně vnímá umělou inteligenci jako hlavní motor rozvoje jejich IT bezpečnosti v roce 2024. Praktické využití AI nejvíc dotázaných spatřuje hlavně při skenování zranitelností, obraně proti ransomwarovým útokům a ochraně e-mailů. Čtěte více

Google Workspace pod ochranou Sophos MDR a Sophos XDR

23. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Organizace s distribuovanými pracovními silami se stále více spoléhají na cloudové platformy pro spolupráci, e-mailovou komunikaci, sdílení souborů a zvyšování produktivity, jako jsou Microsoft 365 a Google Workspace. Chránit se proti pokročilým útokům na tyto kriticky důležité nástroje nyní pomáhá nová integrace Google Workspace s bezpečnostními službami společnosti Sophos. Čtěte více

Velká část českých firem se do konce příštího roku stane obětí deepfake útoku

23. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Analytics Data Factory)
Stále jednodušší přístup k nástrojům pro snadnou tvorbu deepfake obrázků, videí a zvuku přináší obrovské negativní dopady i na firmy. Podle odhadů české společnosti Analytics Data Factory, která se zaměřuje na prevenci vzniku podvodů v reálném čase, se do konce příštího roku stane velká část českých firem obětí útoku založeného na deepfake. Čtěte více