Dokáže robot složit přijímací zkoušky na univerzitu?

18. 10. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Fujitsu)
Fujitsu Laboratories a japonský institut National Institute of Informatics zahájily spolupráci na projektu, ve kterém společně vyvíjí umělou inteligenci. Projekt s názvem Robot Tódai nese podtitul „Dokáže robot složit přijímací zkoušky na Tokijskou univerzitu?“.

Společnost Fujitsu Laboratories vede matematický tým a do výzkumu poskytne své technologie a znalosti a zkušenosti s prací se vzorci a počítačovou algebrou.

Projekt Robot Tódai byl zahájen v roce 2011. Jeho cílem je integrovat výzkum umělé inteligence a aplikovat do výzkumu nejnovější poznatky a technologie. Výsledkem má být vytvoření umělého mozku, který bude v roce 2016 schopen dosáhnout dobrých výsledků v testech inteligence a do roku 2021 dokáže překročit hranici znalostí potřebnou k přijetí na Tokijskou univerzitu Tódai. Projektu se účastní několik odborných týmů, společnost Fujitsu Laboratories vede matematický tým.

Fujitsu Laboratories se již mnoho let věnuje výzkumu počítačové algebry a práce se vzorci, který je nezbytný k řešení matematických problémů souvisejících s matematickou analýzou a technologiemi optimalizace. Technologie vyvinuté v rámci tohoto projektu umožní komukoliv snadno používat sofistikované nástroje pro matematickou analýzu k řešení celé řady problematických otázek z reálného světa a dokonce proces matematické analýzy a řešení pokročilých výpočtů.

Technologické problémy

Aby mohl počítač vyřešit matematické příklady zadané při přijímacích zkouškách, musí nejprve převést zadání, které je zapsané přirozeným jazykem a vzorci snadno čitelnými pro člověka do podoby, která bude srozumitelná počítačům. Dalším krokem je vyřešení problému pomocí specializovaného programu. Celý proces zahrnuje celkem tři kroky.

1. Sémantická analýza: Pochopení zadání, které je zapsané přirozeným jazykem a vzorci snadno čitelnými pro člověka.
2. Formulace: Převedení problému do podoby, kterou může zpracovat počítač.
3. Výpočet: Nalezení řešení pomocí matematického programu.

Všechny uvedené kroky stále představují obtížný teoretický i praktický problém. K řešení každého z nich je třeba využít správnou kombinaci různých technologií. Samotné pochopení textu určeného pro člověka pomocí počítače je velice obtížné. Ke zpracování přirozeného jazyka a vytvoření sématické reprezentace problému nestačí pouze analyzovat jednotlivá slova. Je třeba také zohlednit matematickou terminologii a obecné matematické předpoklady na vysokoškolské úrovni. Dále je nutné vybrat nejvhodnější způsob, jak problém vyřešit. V současné době lze vyřešit pouze okolo 50 až 60 procent příkladů z přijímacích zkoušek úrovně 2, a to i přes použití technologie počítačové algebry. Výpočetní algoritmus tedy vyžaduje vylepšení.

Cíle matematického týmu

Matematický tým Fujitsu Laboratories se snaží vyvinout technologii na takové úrovni, aby dokázala složit přijímací zkoušky z matematiky na Tokijskou univerzitu Tódai. Prostřednictvím tohoto projektu se Fujitsu snaží přiblížit k vytvoření inteligentního systému, který bude moci provádět sofistikované matematické analýzy a řešení pokročilých výpočtů.

Institut NII a společnost Fujitsu Laboratories, kromě společné účasti v matematickém týmu projektu Robot Tódai, spojily své síly také při vývoji dalších informačních technologií zaměřených na člověka. Mezi ně patří metody rozpoznávání a interpretace vzorců a jejich převedení do podoby srozumitelné počítačům, dále zpracování přirozeného jazyka a vygenerování vzorce pro příslušný matematický program a technologie zpracování vzorců, která rychle a přesně nalezne řešení vygenerovaných vzorců. Předpokládá se, že technologie vyvinuté v rámci tohoto projektu, umožní komukoli snadno používat sofistikované nástroje pro matematickou analýzu.

Cílem projektu je zvýšit přesnost dosud vyvinutých základních technologií umělé inteligence a jejich vzájemnou integrací zvýšit užitnou hodnotu informačních technologií jako celku. Přidruženým cílem je i prohloubení znalostí o lidském myšlení.

Štítky: 

Podobné články

Fujitsu doplnilo své cloudové portfolio o správu IT jako službu

3. 8. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fujitsu)
Díky řešení Fujitsu ITMaaS získávají organizace operativní přehled nezbytný pro poskytování efektivnějších, vstřícnějších a spolehlivějších služeb zákazníkům a koncovým uživatelům s cloudovými i necloudovými IT infrastrukturami. Cloudová řešení pro monitoring a service desk od společnosti CA Technologies budou poskytovat lepší služby podnikům všech velikostí i nezávislým dodavatelům softwaru (ISV). V porovnání s vnitropodnikovým řešením se významně snižují náklady na provoz a správu systémů. Čtěte více

Vylepšené úložiště Fujitsu Eternus DX

29. 7. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Fujitsu)
Fujitsu vylepšilo datová úložiště Eternus DX, která rozšiřují možnosti jejich využití při náročných výkonech, jako je například obchodní analytika, databáze a on-line zpracování transakcí (OLTP). Čtěte více

Cloudová strategie Fujitsu

26. 7. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Fujitsu)
S využitím svých zkušeností s ICT a z mezinárodního působení, se Fujitsu vydalo směrem ke globální cloudové strategii a posílilo všechny aspekty svého komplexního portfolia služeb a řešení pro cloud. Čtěte více

Fujitsu vnáší do HPC jednoduchost a cenovou dostupnost

22. 6. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Fujitsu)
Fujitsu představilo novou iniciativu, která firmám usnadní zavádění a používání aplikací HPC (High Performance Computing). Vyvinulo řešení, které firmám umožní rychlejší vývoj produktů a zkrátí dobu uvedení produktů na trh. Zároveň nabízí nové intuitivní uživatelské rozhraní a doposud nejdostupnější cenu kompletního systému. Čtěte více