DDoS útoky se ve 2. čtvrtletí 2020 oproti loňsku ztrojnásobily

19. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Počet DDoS útoků zůstal téměř stejný jako v prvním čtvrtletí roku 2020. Experti ze společnosti Kaspersky věří, že nárůst v četnosti této škodlivé aktivity může být zapříčiněn dopady COVID-19, protože jak hackeři, tak jejich oběti, museli přehodnotit své plány na léto.

Pandemie a s ní spojená nařízení o společenském odstupu významně změnily životy nás všech. Řada lidí se zejména obává cestování a nebo vlastně ani cestovat nemohou. Mnoho z nich tak tráví volné dny doma, protože naplánovanou dovolenou byli nuceni zrušit. Všechny tyto změny letních plánů s sebou přinesly nečekané následky, mezi kterými je i nárůst v počtu DDoS útoků.

Počet útoků, které Kaspersky DDoS Protection detekovalo a zablokovalo, byl ve druhém čtvrtletí roku 2020 o 217 % vyšší než ve stejném období roku minulého. Číslo navíc lehce vzrostlo i oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku.

Tyto výsledky jsou odlišné od každoročních trendů, ke kterým výzkumníci ze společnosti Kaspersky obvykle dojdou. Normálně se totiž počty DDoS útoků odvíjejí od ročního období, kdy na začátku roku bývají hackeři aktivnější, protože jde o vrchol sezóny pro podnikání, a s přelomem jara a léta ve svém snažení polevují. Například ve druhém čtvrtletí roku 2019 klesl počet útoků o 39 % v porovnání s prvním čtvrtletím. O rok dříve byl rozdíl mezi jednotlivými kvartály 34 %.

Tento trend se odráží v počtu příkazů přijatých boty z C&C serverů, které byly zachyceny a analyzovány systémem Kaspersky DDoS Intelligence. Obecně řečeno, průměrný počet denně zaregistrovaných útoků v druhém čtvrtletí vzrostl téměř o 30 % v porovnání s čtvrtletím prvním. Zároveň nejvyšší denní počet zaznamenal ve druhém čtvrtletí téměř 300 útoků (9. dubna), zatímco v tom prvním byl rekord 242 útoků.

Letos si lidé bohužel nemohli dopřát klasickou letní dovolenou, jelikož celá řada oblastí neslevila ze svých nařízení v souvislosti s COVID-19. Z tohoto důvodu zůstalo více lidí závislých na on-line zdrojích, ať už kvůli práci nebo osobním aktivitám. Toto léto bylo proto neobvykle rušným obdobím pro on-line byznys a informační zdroje. Důsledkem toho jsme byli svědky bezprecedentní aktivity na DDoS trhu a stále nemáme důvod očekávat v tomto směru nějaký pokles,” řekl Alexey Kiselev, business development manager v týmu Kaspersky DDoS Protection.

Celý report si můžeme přečíst na Securelist.

Štítky: 
Bezpečnost, DDoS, Kaspersky

Podobné články

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více