Co přinese nový operační systém od Huawei?

4. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
HarmonyOS 2.0. Tak se jmenuje operační systém, na jehož oltář vsadila svou budoucnost čínská společnost Huawei. Jde o vynucenou vlastní náhradu za platformu Android, k jejímž esenciálním součástem firma již dříve kvůli uvaleným americkým sankcím ztratila přístup. Pojďme si tedy systém, který nepoběží pouze na chytrých telefonech, ale i na řadě dalších zařízení, přiblížit.

Prvními novými přístroji, které budou HarmonyOS 2.0 využívat, se stanou tablety Huawei MatePad Pro a chytré hodinky Huawei Watch 3. Upgrade však výrobce slibuje postupně dodat i na přibližně 100 dalších, již existujících zařízení včetně různých typů novějších tabletů a smartphonů. Již uvedené telefony Huawei v Česku (stejně jako jinde ve střední, východní a severní Evropě) se však letos bohužel podle oficiálního sdělení českého zastoupení Huawei aktualizace na HarmonyOS nedočkají.

Ve jménu ekosystému

Ponechme však teď stranou samotná zařízení a pojďme si přiblížit platformu HarmonyOS 2.0 jako takovou. Jedním z hlavních cílů, které si společnost při vývoji nového systému uložila, byla možnost jej nejenom provozovat na víceru různých typů přístrojů, ale zároveň umožnit všem těmto zařízením vzájemnou hladkou, bezpečnou a pokud možno maximálně důmyslnou a intuitivní kooperaci. Cílem bylo samozřejmě také přinést na těchto zařízeních jedné uživatelské rozhraní a jednotnou uživatelskou zkušenost.

Coby operační systém nové generace poskytuje HarmonyOS společný jazyk pro připojení a spolupráci různých druhů zařízení a využívá distribuovanou technologii k oddělení a flexibilnímu nasazení systémového softwaru. Dříve nezávislá zařízení tak podle výrobce spojuje do tzv. „super zařízení“. Platforma by tak měla být schopna inteligentně využívat rozdílných schopností a možností všech propojených zařízení a přes hardwarovou integraci a servisní widgety reagovat na veškeré možné potřeby uživatele.

Nový interaktivní zážitek

Hned na úvod je potřeba zmínit, že po designové stránce nový systém vychází z toho, co již známe (z uživatelské nadstavby EMUI), hlavně změny se tedy odehrávají primárně „v podpalubí“, ale výrobce samozřejmě slibuje nějaké ty inovace v oblasti vzhledu prostředí. Zároveň systému samozřejmě nelze upřít ani inspiraci Androidem (ve verzi 10).

Huawei slibuje, že i přes interakci více zařízení bude pro uživatele jejich ovládání stejně snadné, jako kdyby pracovali jen s jedním přístrojem. Nový jednotný ovládací panel pro více zařízení např. umožňuje do systému jednoduše přidávat další přístroje prostřednictvím funkce drag-and-integrate, která umožňuje uživatelům připojit zařízení na základě konkrétních scénářů – např. pokud bude chtít uživatel spustit přehrávání filmu z telefonu na  televizoru, přetáhne na ovládacím panelu ikonu televizoru na ikonu telefonu a pokud si následně bude chtít pustit zvuk místo do televizoru do sluchátek, podobně jednoduše zajistí, že obraz nadále poběží v TV a zvuk v bezdrátových sluchátkách. To vše jednoduše a z jednoho místa.

Relativně snadno by pak podle dostupných zařízení mělo jít do vzájemné komunikaci zapojit i přístroje s jinými systémy, typicky s Androidem či Windows.

Nové Centrum úloh pro více zařízení v HarmonyOS 2.0 umožňuje aplikacím „cestovat“ mezi různými zařízeními podle libosti bez jejich instalace na každém z nich, takže jsou všechny funkce a služby k dispozici kdykoli a kdekoli. Na kterémkoliv zařízení, které je součástí systému, lze vidět procesy spuštěné na všech ostatních zařízeních. Pokud uživatel potřebuje větší displej pro mobilní hraní, může jednoduše přejetím prstem nahoru na svém smartphonu spustit obrazovku Overview a snadno své hraní přesunout na větší obrazovku tabletu.

Přehledné a snadné služby

HarmonyOS 2.0 slibuje také přehlednější a organizovanější domovskou obrazovku. Např. gesto přejetí prstem po aplikaci směrem vzhůru nově zobrazí nabídku tzv. Service Widgets, které nabízejí snadno přístupné informace nebo služby v reálném čase, aniž by bylo nutné otevírat samotnou aplikaci. Zajímavou novinkou se zdají být rovněž i tzv. atomové služby, které lze snadno vyvolat a sdílet v Centru služeb, aniž by uživatelé museli cokoli stahovat nebo instalovat.

Po vzhledové stránce Huawei kromě nejrůznějších interaktivních prvků či animací a přechodů připravil např. i nové speciálně navržené písmo HarmonyOS Sans.

Aplikace HUAWEI HiLink byla upgradována na HarmonyOS Connect, aby šlo chytřejšími funkcemi vybavit i zařízení jiných značek – zmiňována je např. spolupráce s troubami Midea či ledničkami Haier. Dá se však předpokládat, že partnerský ekosystém výrobců se bude postupně rozšiřovat. Tedy přinejmenším v domovské Číně...

Klíčové však samozřejmě bude, aby Huawei na svou stranu dostal co nejvíce velkých i malých vývojářů aplikací a poskytovatelů služeb, protože právě ty jsou dnes zcela klíčovým aspektem pro možnost většího rozšíření nové platformy. Snahu Huawei upřít v tomto ohledu rozhodně nejde, i „česká Huawei App Gallery“ již nabízí řadu lokálních služeb a aplikací, ale zároveň jde stále o dlouhou cestu, protože s Huawei se aktuálně stále „nekamarádí“ ani řada velkých globálních hráčů. K dispozici samozřejmě budou i různé pomůcky jako Petal Search, které známe i ze současných telefonů Huawei a které se absenci některých aplikací snaží řešit různými alternativními přístupy a metodami.

Zvýšení výkonu a lepší ochrana soukromí

Huawei samozřejmě slibuje i celou řadu dalších benefitů, mezi které patří nejenom zvýšení výkonu, ale zejména jeho udržení i po dlouhé době provozu zařízení. Huawei doslova slibuje, že telefon s HarmonyOS 2.0 si dokáže po 36 měsících používání udržet rychlost podobnou novému telefonu, a to i při velmi malém zbývajícím úložném prostoru.

HarmonyOS 2.0 udržuje aplikace spuštěné na pozadí, takže jsou vždy k dispozici přesně tak, kde je uživatel naposledy přestal používat. Na poslední akci nebo stránku v dané aplikaci se tak lze vrátit, i když jsou otevřeny desítky dalších aplikací. Pozitivní vliv by nová platforma měla mít i na výdrž baterie.

Společnost Huawei se zavazuje chránit soukromí a bezpečnost uživatelů. HarmonyOS zdědil a dále staví na technologiích ochrany soukromí a zabezpečení z uživatelského prostředí EMUI, které výrobce využívá již i u současných přístrojů. Základním principem je zajistit, aby k datům mohla přistupovat pouze správná osoba se správným zařízením, což zajistí bezpečnost během každého přístupu. Když je aktivováno společné ověřování identity pro více zařízení, uživatelé mohou odemknout své telefony pouze kombinací rozpoznávání obličeje na smartphonu a speciální kontrolou, která zajišťuje připojení hodinek k telefonu.

HarmonyOS navíc spravuje uživatelská data podle kategorií a chrání zařízení podle úrovně a nastavuje specifické prahové hodnoty zabezpečení. Pouze zařízení, která splňují přísné požadavky na zabezpečení, mohou přistupovat k datům odpovídajícím jejich úrovni zabezpečení.

Nejenom smartphony a tablety

HarmonyOS nepoběží jen na chytrých telefonech a tabletech, setkat bychom se s ním měli i na řadě dalších zařízení včetně produktů pro chytrou domácnost, na nositelné elektronice a dalších typech přístrojů.

Nyní však k několika prvním oficiálně představeným HarmonyOS 2.0 novinkám. Nový tablet Huawei MatePad Pro má 12,6" OLED displej s 90% poměrem obrazovky k tělu. Displej se může pochlubit špičkovou věrností barev (rozdíl ΔE menší než 0,5), barevným gamutem DCI-P3 a kontrastním poměrem 1 000 000:1. Zařízení s čipovou sadou Kirin 9000 spolupracuje s druhou generací pera M-Pencil, mezi jehož charakteristiky patří hrot potažený platinou pro vysoce přesný rukopis, ultra nízká latence a schopnost rozlišit až 4 096 úrovní přítlaku. Pero podporuje FreeScript, který převádí rukopis v libovolném vstupním poli na digitální text v reálném čase i chytré funkce, jako je přepnutí dvojitým klepnutím, Instant Shape a Instant Table pro plynulejší a přirozenější ruční psaní.

Chytré hodinky Huawei Watch 3 (Pro) se zaoblenou skleněnou obrazovkou a pouzdrem z nerezové oceli 316L disponují zbrusu novou korunkou, která snímá různé úrovně tlaku a poskytuje haptickou zpětnou vazbu v reakci na dotek uživatele, díky čemuž se hodinky pohodlně nosí a snadno se ovládají. Hodinky jsou zároveň i profesionálním asistentem pro fitness a zdravý životní styl, který podporuje až sto režimů cvičení. Nechybí ani přesný teplotní senzor nebo monitoring glukózy v krvi, detekce pádů či funkce SOS. Výdrž baterie činí v závislosti na modelu tři až pět dní v běžném režimu a až 21 dní v úsporném režimu.

Video : 

Podobné články

Microsoft vypustil doposud nejvýznamnější aktualizaci Windows 11

22. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft, windowscentral.com, the Verge, cnbc.com)
Aktualizace Windows 11 2022 Update, kterou Microsoft začal v uplynulých dnech distribuovat mezi uživatele, přichází s celou řadou novinek pro firemní i domácí uživatele. Na změny narazíte napříč celým prostředím systému a týkají se nejen ovládání a možností nastavení a přizpůsobení, ale cílí také na zvýšení efektivity nebo vylepšení bezpečnosti. Čtěte více

Apple WWDC 2021: Novinky pro iPhony, iPady, Macy i hodinky

9. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Apple)
Společnost Apple na dlouho očekávané výroční vývojářské konferenci představila nové operační systémy pro většinu svých zařízení. Navzdory nejrůznějším náznakům jsme se sice nedočkali, alespoň prozatím, žádného nového hardwaru, ale zajímavých novinek je i tak více než dost… Čtěte více

Macy přecházejí na vlastní procesory

25. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Spekulovalo se o tom již delší dobu, nyní je to konečně oficiální. Americký Apple začne své počítače, stejně jako iPady a iPhony, postupně osazovat vlastními čipy. Nazývá je Apple Silicon, jsou postaveny na bázi ARM a Applu to umožní oprostit se od závislosti na Intelu a zároveň mu to poskytne řadu dalších výhod. Čtěte více

V lednu končí podpora Windows 7

4. 12. 2019. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Od 14. ledna 2020 nebudou počítače s operačním systémem Windows 7 dostávat aktualizace zabezpečení. Zařízení budou sice nadále funkční, ale jejich používání bude po ukončení podpory bezpečnostním rizikem, jelikož mohou být zranitelnější vůči bezpečnostním hrozbám a virům. Čtěte více