Co byste měli vědět o létání s drony

19. 7. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: dTest)
Pro létání s drony platí jasná pravidla, se kterými by se měli jejich majitelé předtím, než se pustí do průzkumu okolí z ptačí perspektivy, seznámit. Důležité je držet se v předepsané minimální vzdálenosti od letišť a zakázaných zón, neobtěžovat ostatní lidi a nepoužívat bez licence dron pro přivýdělek.
Foto: Pixabay.com

Legislativa rozděluje drony do několika kategorií podle jejich hmotnosti. První tvoří stroje do 910 gramů, druhá je do 7 kg a třetí do 20 kg. „Pokud létáte s dronem jen pro zábavu, budou se vás týkat pouze první dvě váhové kategorie. Stroje těžší než 910 gramů je třeba vybavit ohnivzdorným identifikačním štítkem se jménem a telefonním číslem. Dále musí být vybaveny bezpečnostním, tzv. systémem, který v případě poruchy nebo ztráty signálu ovladače zajistí automatické přistání dronu,“ vysvětlila Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest. Během letu musí být dron neustále na očích. Jako přímý dohled se počítá vizuální kontakt bez dalekohledu či jiné optické techniky.

Kde lze s dronem létat? V neřízeném vzdušném prostoru třídy G, tedy všude, kde neplatí omezení třeba z důvodu blízkého letiště, a to do výšky 300 metrů nad terénem. Ve výšce 150–300 metrů se ale již mohou pohybovat menší letadla, je proto optimální létat s dronem do 150 metrů nad terénem. Vždy je nutné létat mimo mraky. Od letiště by se měla dodržovat vzdálenost minimálně 5,5 km. Přiblížit se k prostoru letiště se lze jen s dronem nejnižší váhové kategorie, i tak se ale smí létat jen do výšky 100 m. Konkrétní rozmístění zakázaných zón si lze prostudovat na leteckých mapách nebo v aplikaci AisView, kterou lze najít na webu Řízení letového provozu.

Při pilotování dronu se musí také dodržovat odstup od lidí, budov či lokalit s hustým osídlením. Jde např. o parcely s rodinnými nebo bytovými domy, obchodní zóny, parky nebo parkoviště. „Stejně tak se zakazuje létat nad lidmi na veřejných akcích, například při koncertech nebo sportovních utkáních. Výjimku představují jen situace, kdy se profesionální pilot přímo domluví s účastníky akce,“ uvedla Hana Hoffmannová a doplila: „Zákaz platí i v tzv. ochranných pásmech, tedy podél pozemních komunikací, inženýrských sítí, vodních zdrojů nebo objektů důležitých pro obranu státu. Dále i v okolí některých oblíbených turistických cílů, například Pražského hradu, a také nebezpečných lokalit jako jaderných elektráren nebo chemických závodů.“ Při natáčení památek se majitel dronu musí vždy nejprve domluvit s majitelem pozemku.

Poslední rok se hodně diskutuje téma létání s dronem v národních parcích. Nedávno schválená novela zákona o ochraně přírody a krajiny dala kompetenci rozhodovat o možnosti létat na území národních parků do rukou Úřadu pro civilní letectví. Bezpilotní letadla, jako například drony, však podléhají zvláštnímu režimu a zákon jejich létání na území národních parků zakazuje úplně.

Pokud se používá dron i k natáčení videa, snímků nebo audiozáznamu, vstupuje do hry také zákon o ochraně osobních údajů. Záběry jiných osob se smí pořizovat jen s jejich souhlasem, nebo v případě, že jde o ochranu práv majitele, například ochranu majetku před zloději. Nikdy se nesmí pořizovat záběry ryze soukromých aktivit a záběry, které snižují lidskou důstojnost natáčených osob.

Dron je zakázáno bez licence používat pro komerční účely. Pokud se s dronem létá profesionálně, to znamená pro výdělek, výzkumné účely nebo experimentální použití, je nutné na Úřadu pro civilní letectví zažádat o povolení k létání letadla bez pilota na palubě, absolvovat praktické i teoretické zkoušky a zapsat sebe i dron do příslušné evidence.

Štítky: 

Podobné články

Jak létat s drony v roce 2020?

3. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Audiopro)
Popularita dronů stále roste a do pracovního i běžného života pronikají létající bezpilotní prostředky stále více. Hlídají objekty, kontrolují stav elektrického vedení nebo se s nimi experimentuje jako s prostředkem dodávání balíčků z e-shopů. Od roku 2020 však pro jejich běžný provoz budou platit nová pravidla, například minimální věk pro piloty či povinná registrace dronu. Čtěte více

Gartner: V roce 2020 se celosvětově prodá přes půl milionu podnikových IoT dronů

12. 12. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
V příštím roce bude podle analytiků Gartneru celosvětově dodáno více než půl milionu podnikových IoT dronů (datově připojených létajících dronů využívaných v podnikové sféře), což představuje nárůst o 50 % oproti roku 2019. Do roku 2023 tento segment trhu vzroste na 1,3 milionu kusů. Čtěte více

Kaspersky zbrojí proti dronům

23. 10. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Společnost Kaspersky spustila nový typ zabezpečení, který pomáhá s ochranou před neoprávněným vniknutím civilních dronů na soukromý pozemek. Díky kombinaci senzorů, které využívají laserové snímání, a technologií strojového učení dokáže novinka automaticky zpozorovat, identifikovat a zabránit bezpilotnímu stroji v proniknutí do nepovolené oblasti. Čtěte více
Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz

Zahraniční dovolená s dronem? Jak se vyhnout nepříjemným situacím na letišti

18. 6. 2018. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Letuška.cz)
Sezóna letních dovolených se blíží a přibývá Čechů, kteří přemýšlejí, že si ze zahraniční destinace přivezou na památku kromě běžných fotografií i video pořízené čím dál více oblíbenými drony. (Na letištích) v cílových zemích by však mohl nastat problém. Čtěte více