Cisco zahajuje novou bezdrátovou éru s Wi-Fi 6

3. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Nová generace Wi-Fi sítí je tu. Společnost Cisco představuje novinky fungující na novém standardu Wi-Fi 6. Ten vychází ze stejných inovativních základů jako sítě 5G, se kterými se bude vzájemně mnohem lépe doplňovat než předchozí generace bezdrátových sítí.

Wi-Fi 6 je výrazně rychlejší než předchozí generace, poskytuje až o 400 % vyšší kapacitu a je mnohem efektivnější v místech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou velké přednáškové místnosti, sportovní stadiony či prostory pro pořádání konferencí. Nový standard je navíc šetrnější k bateriím připojených zařízení.

Nový standard Wi-Fi 6 (označovaný také jako 802.11ax) mění způsob, jak se v nové digitální éře připojujeme my lidé a také miliardy zařízení internetu věcí (IoT). Společnost Cisco také rozšiřuje své portfolio pro velké firemní sítě o nový přepínač. Díky spojení analytického softwaru a výkonné automatizace s novou ucelenou generací přepínačů, přístupových bodů a kontrolérů, přichází Cisco na trh s unikátní jednotnou end-to-end architekturou pro firemní přístupové sítě, kde je bezdrátová infrastruktura používána jako primární způsob konektivity uživatelů.

Nové produkty, služby a partnerství

Společnost Cisco představuje několik produktů a nových partnerství, které podnikům usnadní transformaci byznysu.

  • Přístupové body Wi-Fi 6: Nové přístupové body v portfoliích produktů Catalyst a Meraki přesahují rámec nového standardu Wi-Fi 6. S vlastními programovatelnými čipovými sadami a analytickými schopnostmi zajišťují přístupové body inteligentnější a bezpečnější bezdrátovou síť. Nové přístupové body Cisco dokážou také komunikovat různými protokoly internetu věcí, včetně BLE, Zigbee a Thread.
  • Nové přepínače pro páteřní sítě: Přepínače ze série Catalyst 9600 jsou určeny pro páteřní sítě velkých firem a organizací. Pro zajištění nejbezpečnějšího a nejúčinnějšího bezdrátového provozu potřebují organizace jednotnou síťovou architekturu, která sjednotí jak kabelové, tak i bezdrátové připojení. Nový Catalyst 9600 je základem pro příští generaci intent-based sítí.
  • Nové zdroje pro vývojáře: Wi-Fi 6 a 5G sítě představují spoustu nových příležitostí pro vývojáře. Společnost Cisco proto představuje nástroj DevNet Wireless Dev Center. Komunitě vývojářů Cisco DevNet nabízí výukové materiály, sandboxy a další zdroje, které potřebují při práci na nových aplikacích. Přístupové platformy Cisco Catalyst a Meraki jsou otevřené a programovatelné až na úroveň čipových sad.
  • Ekosystém partnerů: Společnost Cisco testovala interoperabilitu se společnostmi Broadcom, Intel a Samsung. Společně tak vyřešily problematické mezery v novém standardu Wi-Fi 6. Společnosti Samsung, Boingo, GlobalReach, Presidio a další se připojily k projektu Cisco Open Roaming, aby společně vyřešily slabá místa bezdrátových připojení. Cílem spolupráce je usnadnit přechod mezi sítěmi Wi-Fi a LTE a veřejným bezdrátovým připojením.

Wi-Fi 6 a 5G představují obchodní příležitosti

Wi-Fi 6 a 5G představují obrovskou příležitost, avšak staví podniky před velké výzvy. Dnes si zaměstnanec může vytvořit pracoviště tam, kde potřebuje. Uživatelé jsou mobilnější, chtějí se pohotově přemisťovat a nehodlají ztrácet čas řešením problémů s nekvalitním připojením. Aby síť tyto požadavky splnila, musí zajistit:

  • Stálé bezdrátové připojení: Mobilní technologie dnes výrazně podporují růst ekonomik. Zaměstnanci mohou spolupracovat odkudkoliv, zákazníci mohou snadno nakupovat a studenti mají nové možnosti vzdělávání. Aby firma měla funkční bezdrátové připojení, musí její IT oddělení zajistit nejen hladký provoz Wi-Fi, ale i konzistentní bezpečnost, spolehlivost a výkon.
  • Možnosti cloudu: Cloud nabízí škálování jako žádná jiná technologie. Společnost Cisco využívá cloudových prostředí, aby rychleji inovovala své technologie. Cloud ale pomáhá také IT týmům, aby přistupovaly k firemním systémům proaktivně, nikoliv pouze reaktivně. Mohou totiž využívat poznatků vyplývajících z globálních analýz a zároveň využít nejlepší postupy (best practices), které umožňují předejít případným výpadkům dříve, než budou mít dopad na zákazníky.
  • Využití podnikových dat: Sítě dnes nabízejí miliony datových bodů, které mohou mít vliv na spokojenost uživatelů. Výkonné analytické nástroje umožňují vytvoření nových řešení, která optimalizují provoz IT, podporují lepší obchodní rozhodnutí, poskytují inovativní bezpečnostní řešení a efektivněji zapojují zákazníky.
Video : 

Podobné články

První mesh systém TP-Link Deco s Wi-Fi 6 zasíťuje celou domácnost

23. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
Společnost TP-Link přichází na trh s novinkou v podobě Wi-Fi mesh systému Deco X60, který podporuje standard AX3000 (za použití technologie Wi-Fi 6 čili 802.11ax) s rychlostí bezdrátového připojení až 3 000 Mb/s a zesíleným plynulým pokrytím prostoru, především tedy domácnosti, ale i kanceláře. Čtěte více

Přichází další Wi-Fi. Využije 6GHz pásmo

27. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Wi-Fi Alliance)
Ačkoli se svět ještě zcela nevyrovnat ani s nástupem Wi-Fi 6 (802.11ax), organizace Wi-Fi Alliance, která za rozvojem tohoto typu bezdrátových sítí stojí, přichází s další novinkou. Tzv. Wi-Fi 6E se postaví po bok stávajících řešení a využije 6GHz frekvenční pásmo. Čtěte více

Netgear představil své novinky pro rok 2020

20. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Netgear)
Společnost Netgear představila své novinky pro letošní rok. Učinila tak během 53. ročníku veletrhu CES, který se konal minulý týden v americkém Las Vegas. Mezi novinkami byly k vidění routery, mesh systémy a mobilní router s podporou Wi-Fi 6 či první přepínače PoE++ se vzdálenou správou. Čtěte více

TP-Link: Wi-Fi mesh systém Deco P9

1. 12. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
Společnost TP-Link představila hybridní meshový Wi-Fi systém Deco P9, který v nabídce nahrazuje model P7. Kromě vytvoření bezdrátové mesh sítě podporuje, stejně jako předchůdce, komunikaci přes elektrické rozvody v domě. Obě sítě navzájem spolupracují a propojují jednotlivé jednotky. Novinka Deco P9 umí po elektrické vedení komunikovat rychlostí až 1 000 Mbit/s. Čtěte více