Chytré domácnosti se není třeba bát

21. 2. 2017. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: DCD Publishing)
Pod pojmem chytrá domácnost si mnoho lidí představuje vědeckofantastické vize, které se pohybují ve zcela nedostupné finanční hranici, případně řadu senzorů, jejichž funkce je mlhavě jasná, nebo rovnou nejasná. A mnoho potenciálních uživatelů si také pod daným termínem nedokáže představit vůbec nic. Chytrá domácnost je přitom mnohem víc než jen skupina drahých technologií, které „přece nepotřebujeme“.

Pokud nepočítáme představy jednoho z velkých technologických vizionářů, Nikoly Tesly, sahá praktická prehistorie automatizované domácnosti zhruba k počátku 20. století. Tehdy šlo o první z (alespoň částečně) automatických domácích spotřebičů, jako jsou pračka nebo vysavač, ale v průběhu let se představa o pohodlnějším životě formovala stále jasněji. S přelomem 20. a 21. století a rozmachem internetu pak nastoupil na scénu koncept tzv. chytrého bydlení (jakkoliv samotný termín smart house pochází už z 80. let). Co ale vlastně chytré bydlení reálně znamená?

Chytré bydlení pro začátečníky

Koncepty chytré domácnosti pracují, zjednodušeně řečeno, na základě propojení co největšího množství elektroniky v domácnosti tak, aby spolu vzájemně komunikovala a vytvářela funkční (a do značné míry autonomní) ekosystém. Centrálním mozkem propojení, ať už jde o klimatizaci, bezpečnostní technologie, či osvětlení, je vždy rozvaděč, který ukrývá řídicí systém. Ten se stará o sběr dat a informací o aktuálním dění v celém domě (a v širším měřítku na celém pozemku majitele) i jejich následné vyhodnocení a přizpůsobení jednotlivých částí dané situaci. Pokud tedy např. venku svítí slunce, může dům automaticky zatáhnout žaluzie, aby nedošlo k přehřátí interiéru.

Jedním ze základních pravidel funkční chytré domácnosti je pak intuitivní, centralizované ovládání, pomocí aplikace na smartphonu, tabletu či chytré televizi. Vše přitom samozřejmě zůstává plně ovladatelné běžnými ovladači a vypínači, centralizované ovládání ale výrazně zredukuje jejich počet a nejběžnější úkony automatizuje. Šetří tak čas, energii a v neposlední řadě výrazně přispívá k pohodlnějšímu pobytu v domě. Tento systém vychází ze zařízení typu PLC, jež je nejčastěji používáno především ve sféře průmyslu – jde o počítač řídící automatizované procesy v reálném čase. V případě chytrých obydlí by ale měl mít vlastní operační systém, optimalizovaný speciálně pro chod domácnosti.

Ekonomická úleva

Ke zvyšování cen energií dochází neustále po celém světě a je vcelku naivní předpokládat, že se v tomto ohledu v blízké budoucnosti něco radikálně změní. Je to ale právě chytrá domácnost, která umožňuje redukovat využívání elektroniky a spotřebičů po celém domě tak, aby odpovídalo pouze skutečným potřebám uživatelů. Omezení spotřeby, vycházející z reálného užití spotřebičů nebo např. osvětlení, poté vede k menším finančním nákladům na energie a v důsledku tak výrazně odlehčuje finanční zátěž na správu celého domu. Dobře nastavený systém navíc umožňuje pravidelnou kontrolu statistik a úpravu zátěže, v závislosti na potenciálních změnách nebo požadovaných úpravách.

Je třeba hledět do budoucna

Díky překotnému technologickému vývoji je zapotřebí u instalace chytrého systému dbát na jeho flexibilitu a samozřejmě i na dobře zvolenou údržbu. Každá technologie jednou zestárne a je třeba ji nahradit novou. A chytrá domácnost není výjimkou. Při výběru řešení je proto třeba zohlednit především požadované funkce, širokou kompatibilitu, snadnou integraci (či výměnu) nových zařízení a schopnost systému jako celku adaptovat se na nové funkce.

Proč chytrou domácnost

Ke konceptu smart home se váže řada mýtů, polopravd či jen divokých nebo nespecifikovaných představ. Jedním z takových případů je i domnělá absence potřeby nebo rovnou zbytečnost podobného řešení. Na první pohled může jít o zcela plausibilní argument, při pohledu detailnějším však už podobné binární opozice obstát nemusí.

Automatizace a „inteligentní“ technologie (ať už pasivní, nebo aktivní) nás už léta provázejí na každém kroku a usnadňují život každému z nás. Ať už jde o telekomunikace, automobilový průmysl, nebo to nejběžnější spotřební zboží. Chytrá domácnost je pak dalším krokem k většímu životnímu komfortu, flexibilitě a v řadě případů rovněž ke zvýšení energetické šetrnosti a tím pádem i finanční úspoře.

Řada uživatelů může být od chytré domácnosti odrazena bombasticky působícími články v médiích, domnělou vysokou finanční zátěží či obavou z radikálnosti změn, které aplikace konceptu na jejich domácnost přinese. Na vině přitom nejsou jenom samotná média, ale též výrobci a prodejci, kteří nedokáží tento koncept racionálně odůvodnit a erudovaně o něm informovat, ale ani zdůraznit jeho přednosti i případné mínusy. V technologickém posunu společnosti přitom chytrá domácnost není ničím jiným než logickým krokem vpřed.

Lze prodat chytrý dům?

Samotná technologie chytrého domu vyvolává u řady resellerů přinejmenším obavy. Lze vůbec něco takového efektivně prodávat? A pokud ano, tak jak? Je nezpochybnitelným faktem, že chytré bydlení není tradičním ICT zbožím a český partnerský kanál má dlouhodobě problémy se svou konzervativností. Ani zde však nejsou obavy na místě – koncept chytrého bydlení nabízí řadu příležitostí k novým prodejním modelům a v případě obchodní kreativity i spolehlivou a rentabilní komoditu. Stejně jako u každého nového produktu jde u chytrého bydlení především o resellerovu invenci a schopnost překonat u zákazníka počáteční „strach z neznámého“.

Těžiště prodeje chytré domácnosti leží především ve službách. První z témat, které může resellera poněkud znejistit, je představa elektroinstalace. Ta skutečně vyžaduje odborníka a není důvod, proč by ho měl suplovat zrovna reseller. Skutečná příležitost se nachází až v oblasti programování a s ním spojenými službami. Tedy nastavení sítě, v níž bude chytrý dům pracovat, a následné zapojení do centrální jednotky a konfigurace v parametrizačním softwaru.

Další příležitostí je prodej přidružených produktů. Ať už jde o smartphony, televize, či tablety, nebo pokročilejší technologie, chytrá domácnost (především při premiérovém zavádění) vyžaduje „up-to-date“ produkty a s nimi spojené služby.

Autor: Ondřej J. Kosnar

Podobné články

Jak COVID-19 (podle výrobců) ovlivnil ukládání a zálohování dat

7. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Jak se události z posledních měsíců promítly do přístupu k ukládání a zálohování dat jsme zjišťovali přímo u poskytovatelů souvisejícího hardwaru, softwaru a služeb. Některé z nastíněných trendů pravděpodobně vytuší každý, řada z nich vás však možná překvapí. Čtěte více

Trendy v tiskárnách a multifunkcích v polovině roku 2020

29. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Tiskárny a multifunkce jsou nedílnou součástí drtivé většiny firem, úřadů i domácností. Spolu se spotřebním materiálem jsou navíc také velmi důležitým prodejním artiklem. Jak se trh vyvíjí a jaké trendy můžeme v době, kterou stále výrazně ovlivňuje současná koronavirová situace, sledovat nebo již brzy očekávat? Čtěte více

Trendy v segmentu ukládání a zálohování dat – co nás čeká a nemine?

1. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Práce s daty je široká oblast rozprostírající se napříč různými segmenty produktů a služeb. V případě hardwaru se kromě NAS serverů a specializovaných úložišť stále setkáváme také s páskovými řešeními, ale jednoznačným trendem je růst důležitosti cloudu, softwaru a služeb… Čtěte více

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více